up
ara
‹ Suriye Savaşları

Suriye Savaşları Paylaşımları

sultaniyegah

sultaniyegah

@reyhann

 paylaşım fotoğrafı
Ayşe Karabat'ı Kudüs'ün Gönüllü Sürgünleri kitabıyla tanımıştım. Romanda verdiği bilgilerle bölgeyi ne kadar iyi tanıdığını ortaya koyuyordu. Kitabı bitirdikten sonra yazarın diğer kitaplarını araştırırken buldum kendimi. İlgim olmamasına rağmen böyle bir kitabı okuma sebebim, yazarın çok yönlü bilgilerini harmanlayıp akıcı bir dille sunuyor olması. Kitabın Kerim Balcı tarafından hazırlanan önsözünün, bulunduğum mekanla uyumlu olduğunu düşündüğüm için metnin bir kısmını buraya ekliyorum.

''İnsan insana bulaşıyor. Eşya bulaşıyor insana... Zaman bulaşıyor... Hepimiz bir kolektiviteyiz aslında. Sadece kendi olan insan, bir Aydınlanma Çağı kurgusu. Başkalarından ödünç alınmış hayatlar yaşıyoruz hepimiz. Birimiz hepimiziz aslında; her birimizde her birimizden izler var öylesi.

Hayatlarımız, dokunup geçtiğimiz mekanların, içinden geçtiğimiz zamanların hayatı. Mekan bulaşıyor insana; mekanda akisleri kalıyor insanın. Ortak mekanlarda gölgelerimiz karışıyor birbirine ve izlerimiz... İzlenebilselerdi eğer, bütün zamanları bir anda görebilen bir gözle, izlerimiz, hepimizin hikayesini anlatırdı bize. Çünkü birimiz hepimiziz aslında; mekana bulaşmış lekeleriz hepimiz...''
ataç ikon Suriye Savaşları
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
12 beğeni · 7 yorum beğen ikon