up
ara

Geçitteki Ülke

Geçitteki Ülke Konusu ve Özeti

Geçitteki Ülke
Geçitteki Ülke kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İrfan Yayıncılık
ISBN: 9789753710077
Sayfa: 320 sayfa Basım Tarihi: 1970
Mademki insanı anlatıyoruz, öyle ise Onun mutluluğu için yazacağız; bu da, çirkinde bile var olabilen güzelliği aramak uğruna nice bir ömrü harcamak demek olacaktır. San'at adamının çok zor olan görevi de zaten burada başlar. Hayat ile ömür arasındaki bağların oluşturduğu hem birbirinden ayrı hem içiçeleşmiş bir hürriyet bizim aradığımız mutluluğu meydana getirebilir mi?Bu soru, bize, insanın dünü, bugünü, yarını ile birlikte ölüm sonrası dünyasını da bir arada düşünmek mecburiyetini yüklüyor. İyinin, doğrunun ve güzelin uğrunda umutlanmış bir ömür, hayatı ve sonrasını gözardı edemez. O vakit de Bütün'lük ve Bir'lik söz konusu edilecektir. Orta Asya'dan Anadolu ve Rumeli topraklarımıza büyüyüp beslenmiş bir kültürün değişik halkalarında "ham iken pişmiş" olan bizim insanımız için bu Bir'lik ve Bütün'lük çok önemlidir. İnsanımızın mutluluğunu istiyorsak saldırmak ve yıkmak yerine güzelliğin yapıcı yolunu seçmek zorundayız.
kukulkan

kukulkan

@ugurugurlu

kitabın özü olduğunu düşündüğün şu cümleler kitabı yansıtacaktır:
Öğseğimizi atan öyle atmış buraya. Üç kandilimizden üçü de burada söndüğünde yerimiz belli olacak, yerleşeceğiz. Bu üç kandilden biri sevgimizdir; bizde yanar, bizde söner, bizden sonraya kalır; bizi halka halka bize hepimizi bedenimizi vereceğimiz toprağa bağlar. bu üç kandilden ikincsi yine sevgidir; bizi yönetenlere yönetenleri bize.. hepimizi bizi doyuran toprağa bağlar... bizde yanar bizde söner, bizden sonraya kalır. Bu üç kandilden üçüncüsü bir daha sevgidir. halkımızla yönetenlerimizin ötesinde kalan insanları bize, bizi insanlara hepimizi bir göğün altına bir göğün üstüne bağlar.. bizde yanar, bizde söner, bizden sonraya kalır.
ataç ikon Geçitteki Ülke
kitaba 10 verdi
0 yorum

Geçitteki Ülke - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle