up
ara
‹ Çocukluğun Soğuk Geceleri

Çocukluğun Soğuk Geceleri Kitap İncelemeleri

Mehmet Tekinbaş

Mehmet Tekinbaş

@mehmettekinbas - Aydın

Edebiyat Dergilerinden adını sıkça duyduğum bir yazardı Tezer Özlü. Hüzünlü bir hayat hikayesi var. Bu kitapta da gençlikten olgunluğa hayatını çarpıcı ve okuyanı etkileyici ve cesurca anlatmış. Hayata küsüşü, başarısız intihar girişimleri, hastalığı ve bu dönemde yaşadıkları olaylar bu kitapta anlatılmış. İlginç, inatçı değişik bir kadın Tezer Özlü. Hayatla çok mücadele etmiş, intiharı deneyip başaramayıp göğüs kanserine yenilerek erken kaybedilen bir yazar. Kitapta anlatılanlar beni etkiledi, Karamsar bir hava esiyor kitap genelinde. Yazarın manik depresif ruh halini yansıtıyor belki de. İlk gençlik yılları, yaşadığı ilk cinselliği, aile hayatı, okul ve hastane yılları vurucu bir şekilde anlatılmış.
0 yorum
Bir kitap delisi

Bir kitap delisi

@neda77 - Ankara

#yılınbeşincikitabı
#çocukluğunsoğukgeceleri
#okudumbitti
#tezerözlü

Tezer Özlü okumak istiyorum diyerek önerilerle bir kaç kitabını eklemiştim geçen eylül ayında kitaplığıma, Tezer Özlü'nün... Bu gün elimde okuduğum başka bir kitap olmasına aldırmadan belki de içinde bulunduğumuz soğuk mevsim ve yağışlı / karanlık günün etkisiyle tanışmak istedim Özlü'nün kalemiyle.. Evet bu okuduğum ilk kitabı.. Zaten yazarın da ilk kitabıymış. . Bilinçsizce ama yerinde bir seçim olmuş benim için..

Otobiyografi, anı ya da roman.. herhangi bir kategoriye sokmakta güçlük çektiğim kitapta yazar çocukluk - evlilik - klinik dönemlerini anlatmış.. Yaşadıklarını, gel-gitlerini, baskıcı ailesini, kardeşi ve kuzeni ile yaşadığı çarpık cinsel ilişkilerini büyük bir cesaret ve içtenlikle dile getirmiş.. Açıkçası (eğer iyi bir kitap okuyorsam etkilenmeye her anlamda müsait olan ben) etkilendim yazarın tedavi sırasında hastane odasında kaleme aldığı romanından... ister istemez sorguladım yine bazı şeyleri..
Elektro-şok tedavisi,
Sigara izmaritini yere attığı için hizmetli tarafından dövülmesi,
Deli gömleği giydirilerek karyolaya bağlanması, korkuları,
Sevemedikleri,
Sapkın ilişkileri... içimi acıttı..

Betimlemeler çok canlı, anlatılan ev, hastane ve şehir betimlemeleri biraz dağınık olsa da okuyucunun gözünde canlanıyor okurken. Anlatı arasına çok vurucu cümleler de serpiştirilmiş hayat, toplum ve siyasi olaylar hakkında. Kısa romanda birçok duyguyu, olayı ve insanı anlatma ve daha önemlisi hissettirmeyi başarmış Tezer Özlü, okunmalı bence.

Ve tabi ki kitaptan bir kaç alıntı:

*... O geliyor. Elleriyle yüzümü okşuyor.
- Ellerin sigara kokuyor. O kadar yaklaşma bana. Ben sigarayı bıraktım. Kokusuna da dayanamıyorum.

* Daha güzel yaşam diye bir şey yok. Daha güzel yaşamlar ötelerde değil. Daha güzel yaşam başka biçimde değil. Güzel yaşam burada. Taksim Alanı'nda. Turşu, pilav, simit, çiçek, kartpostal satan, ayakkabı boyayan siyah kalabalık içinde.

*İçimdeki kıpırdanışları dinliyorum. Bir şeylere açılmak, bir yerlere koşmak, dünyayı kavramak istiyorum. Dünyanın bize yaşatılandan, öğretilenden daha başka olduğunu seziyorum.
0 yorum
aybike dönmez

aybike dönmez

@aybikedonmez

Gerçekten içinizi acıtan bir kitap.Melankoliden hoşlanmıyorsanız uzak durun derim.Tezer Özlü'nün anlattığı hayatından kesitlerdeki bölümlerde onun iyi bir yazar olmasından ziyade,çevresinden farklı-akıllı ve duyarlı bir kadının yaşadıkları etkiliyor sizi.Veee bu kitap onun kaleminden çıktığı için güzel bence.
?
Eşim "bu incecik şeyi yayınevi kitap diye mi satıyor inanamıyorum'demisti kitabı elimde görünce?65sayfa; fakat öyle bir oturuşta okuyayım diyemeyeceğiniz yoğunlukta.
0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek - İstanbul

Uzun zaman olmuştu bir kitabı okurken gözlerim dolmayalı... Her cümlede içime işleyen duyguların tarifi yok. Bu kitap hakkın da saatlerce konuşabilirim. Ancak beni en çok etkileyen kendimden ve sevdiklerimden bulduklarımdı bu kitapta.. Psikiyatri kliniği ve o insanlar. Saklı kalan yanlarımız, bastırdıklarımız ? ve tezer özlü bunu öyle bir işlemiş ki her hücremde yaşadım tüm acıları, hüzünleri... Okuyun, okutturun. Dili hakkında yorum yapmak manasız geldi çünkü akıp gidiyorsunuz onca acı içinde... Üzgünüm, daha güzel yorumlamak isterdim ancak kendimi toparlayamadım...

Herkese keyifli okumalar dilerim.
8 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Psikolojik vakaların işlendiği kitaplar insanı sarsıyor. Derinlerde bir yerde üzeri kabuk bağlamış, insanın kendisiyle bile paylaşmaya korktuğu bazı gerçekler su yüzüne çıkıveriyor ve insan kendine zor geliyor, haklısınız. Güzel inceleme olmuş, kaleminize sağlık @halime-simsek
16.10.17 beğen 1 cevap
Lilith's (@halimesimsek)
Her bireyin geçmişinde yaralar vardır çok haklısınız. Yorumu beğenmenize sevindim, teşekkür ederim @gulsah-sonmez
16.10.17 beğen cevap
Seyda Özmen

Seyda Özmen

@seydaozmen

Abartıldığı kadar iyi bir kitap olmadığını düşünüyorum. Takip etmekte zorlandım. Ben pek sevmedim.
1 yorum
Özgür Okumuslar (@ozgurokumuslar0)
tekrar okumayı dener misin belki anlamadığın veya sevmediğin kısımlarını ikinci okuyuşunda görebilirsin
08.12.16 beğen cevap
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

ÇOCUKLUĞUN SOĞUK GECELERİ
Tezer Özlü
Yapı Kredi Yayınları
65 sayfa

Türk edebiyatının "Lirik Prensesi"olarak anılıyor Tezer Özlü.Ben de bu kitapla tanıştım yazarın kalemiyle. Zaten Çocukluğun Soğuk Geceleri yazarın ilk romanıymış.

Yazar çocukluğunu, evliliğini, hastanede geçen yıllarını anlatıyor bu kitabında. Yaşadığı buhranlı günleri,manik depresif rahatsızlığından dolayı tedavi gördüğü klinikte kaleme almış.

Birbiriyle bağlantılı dört bölümden oluşuyor kitap :
EV,OKUL VE OKUL YOLU,LEO FERRE'NİN KONSERİ ve YENİDEN AKDENİZ bölüm başlıkları.

Kitabın en belirgin özelliği aşırı içtenliği diyebiliriz.Baskıcı ailesinden bıkan , yaşadığı hayattan kurtulmak isteyen , kardeşi ve kuzenleriyle yaşadığı çarpık cinsel ilişkilerini büyük bir cesaret ve samimiyetle anlatmış!

Aziz Nesin'de 2 Şubat 1981 yılında bir dergiye yazdığı makale'de romandan bahsetmiş ve Tezer'e sormak isterdim demiş :"Bu kitabı annen,baban ve ağabeyin de okumuşlardır elbet.Birşey demediler,herhangi bir tepki göstermediler mi?Sonra oğlun büyüyünce,ileride ne düşünecek senin için diye şimdiden düşünmüyor musun?"

"Bazı kitaplar, gerçek yaşamdan daha duyarlı, daha büyük boyutlara götürüyor beni." diyor kitabında Tezer Özlü.Siz de böyle düşünüyorsanız bu kitabı severek okuyabilirsiniz.

Kitaptan Alıntılar :

“İçimdeki kıpırdanışları dinliyorum. Bir şeylere açılmak, bir yerlere koşmak, dünyayı kavramak istiyorum. Dünyanın bize yaşatılandan, öğretilenden daha başka olduğunu seziyorum.”

''Daha güzel yaşam diye bir şey yok. Daha güzel yaşamlar ötelerde değil. Daha güzel yaşam başka biçimde değil. Güzel yaşam burada. Taksim Alanı'nda. Turşu, pilav, simit, çiçek, kartpostal satan, ayakkabı boyayan siyah kalabalık içinde.''

"Yaşanan an da anı olarak kalacak."
0 yorum
Nazlı

Nazlı

@selamalbatros

Bitti..
Çocukluk insanın anavatanı, onu nasıl geçirirse ömrü de öyle devam eder..
Hikaye kısacık, bir solukta bitti. Ama asıl şizofren kim tartışılır...
0 yorum
Kalemistik

Kalemistik

@kalemistik - Ankara

Tezer Özlü'yü ne zaman okusam 2 gün kendime gelemiyorum. İntihara meğilli olanlar okumasın.

Vesselam...
0 yorum
Hatice D.

Hatice D.

@htcd - Roma

Bu kitabı okurken eğlenmeyi bekliyorsanız, hiç yanaşmayın. Onlarca bunaltı, onlarca hüzün, onlarca yıkıntıyle başbaşa kalacağınızın bilincinde olarak başlayın bu kitaba. Zira, bitirdikten sonra hayata, geçmişe, çocukluğa dair kitabın inceliğinden çok daha kalın şeyler öğrenecek, çok daha derin hislere kapılacaksınız.
Aslına bakarsak, böyle şeyler söyleyip de sizleri büyük beklentilerin kucağına bırakmak da istemiyorum. Çünkü ne kadar büyük beklentilerle girişirseniz bir işe, sonunda hayal kırıklığınız o kadar artıyor. Kitapla ilgili kısaca şunu söyleyeyim; yazarın yaşadığı buhranlı çocukluk, ergenlik dönemi, geçirdiği hastalık zaman kavramı yok sayılarak anlatılmış, bazı yerlerinde kafanızı karıştırsa da bittiğinde yazarın hissettiği ne varsa onları derinden kavranabildiği bir kitap.
Okuyun diyebileceğim, ne anlatılmak istendiğini ancak okuyunca anlayabileceğiniz bir eser.
0 yorum
Leylavinia

Leylavinia

@leylavinia - Ankara

Tezer Özlü'yü bilirsiniz. Edebiyatımızın lirik prensesidir kendisi.
Kendisinden mutlu mesut, neşeli kitaplar beklemek yanlış olur. İnsanın içindeki o bunaltıcı hisleri, nedenleri aktarmaya çalışır daha çok. Bu kitabında da toplumun birey üzerindeki baskılarını çocukluktan başlayarak işleyen yazar, "Bu kitapta bir şoku anlatmak istedim.. 11 yaşında, bir Türk burjuva ailesi çocuğunun, 20 yaşına dek okumak için gönderildiği İstanbul kentindeki çeşitli yabancı okullardan birinde karşılaştığı, batı kültürü ve eğitiminin yarattığı şoku..." diyerek özetler anlatısını.
Onu okuyan herkes sevemiyor. Bunaltıcı olduğunu düşünen de var. Bende bir ara bu yoğun duyguların arasında kaybolup kitabı ertelemek zorunda kalmıştım ne yalan söyleyeyim. Ama devam edip sonlandırdığım için mutluyum. Çoğu insan gibi hastane bölümlerinde çok etkilendim. İçimin ikiye katlandığını hissettim.
ataç ikon Çocukluğun Soğuk Geceleri
kitaba puan vermedi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Karmaşık haller...
Uzun zaman önce aldığım, fakat okuduğum yorumlardan dolayı çekinip her seferinde okumayı ertelediğim bir kitap. Neyse ki kendimi topladım ve okuyup sonlandırdım
2 yorum
Baran Yusuf (@baranyusuf)
Kitap hakkındaki görüşlerinizi de alsak daha iyi olmaz mı?
09.04.16 beğen cevap
Burcu Ünlü (@burcuunlu)
Instagram hesabıma yazıp oradan buraya kopyaladığım için bir aksaklık olmuş :) Düzelttim :)
10.04.16 beğen cevap
fisun

fisun

@fisun - Samsun

Tezer Özlü nün okudugum ilk kitabi. Değer verdigim bir arkadaşimin hediye etmesiyle okudum. Alıp okumayi asla düsünmedigim bir kitapti. Beni bekleyen karamsar bir dünya olduğunu biliyordum. Gerçekten de arkadaşimin da ön sayfasinda yazdığı gibi " Hüźün doĺu bir hayatın kalemden yansimaları... Keyif vermiyor ama alınacak çok şey var bence.... "
Kitaba başladıgimda öncelikle yazarin kısa da olsa hayat hikayesini okumak istedim. Çunku her ne kadar kitap yazarin hayatindan kesitler sunsa da , o kadar dağinik bir anlatim var ki toparlamakta zorlandım.Aynı paragraf içinde, degisik zaman dilimlerine ait anilara sikca rastlanmakta.
Kıtap genel olarak çocuklugunu, ergenligini ve kısa kısa notlar şeklinde 30 lu yaslarını anlatıyor.
Beni en çok etkileyen hastalik dönemleri oldu. Bu dönemde zorla uyutulmasi, kendi istegi dışında tedavi uygulanması ve hatta elektroşok tedavisi hakkindaki düşünceleri beni gercekten cok şaşırttı. O dünyanin içinde biri olarak hastalara şifa olması niyetiyle yapılan şeylerin hastalar tarafindan nasil algilandigini görmek üzücüydü benim için. Kliniklerdeki sağlık personelinin başına buyruk davranışlarını (doğru olmadıgıni umuyorum ) ise ancak korkunç olarak değerlendirebilirim.
Kısaca hüzünlü bir hayatın şizofren düsünceli bir yazar tarafından aktarımı olarak düşünebileceğimiz kitabı psikolojiyle ilgilenenlerin daha rahat okuyabileceği kanısına vardım...
ataç ikon Çocukluğun Soğuk Geceleri
kitaba puan vermedi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Çocukluk.
İnsanın çocukluğunda geçirdiği travmalar bütün bir hayatına etki eder. Bu kitabı okurken psikolojik bir analiz için okumak; anlamak için yeterlidir. Roman tarzı bir beklenti varsa sonuç olumsuz olacaktır.

Tezer Özlü; Pavese, Kafka, Svevo'nun etkisinde kalmıştır çokça ve onlar da psikolojinin derinlerinde yüzen düşünürlerdir. Belki onları da okuyan olursa bu kitabı ve Özlü'nün demek istediklerini anlayabilirler.
0 yorum
inci öztürk

inci öztürk

@inciozturk - Yalova

ilginç bir kitaptı bu yazarın okudğum ilk kitabıydı açıkçası çok karıştım okurken sanki bir şizofrenin düşüncelerinde ya da derin bir psikoloijk yolculukta kaybolmuş gibi karmaşık hissettim kendimi:) okumalısınız ilk kez bitirmemek için sabrettiğim bir kitap oldu:)
0 yorum
Veli

Veli

@coruh - Ankara

Kitap dümdüz gitmiyor. Dahası kitabı okurken ben de dümdüz değildim. O karmaşık, ben karmaşık. Haliyle ikimizden güzel bir şey çıkmadı ortaya. Üzüldüm, düşündürecek daha çok şey bekliyordum. "Vay be." demek istiyordum, ama olmadı. Tezer Özlü ile bir başka kitabında yine buluşacağım ama bu kitap başkalarına Tezer Özlü'yü tanıştıracağım kitap değil.
0 yorum
/ 4