up
ara

Çocukluğun Soğuk Geceleri Kitap İncelemeleri

Bedrozan

Bedrozan

@bedrozan - İzmir

Ergen hezeyanı içeren, abartılmış, kopuk bir dille yazılmış kitap
Acaba yeryüzünde bizim insanımız kadar abartmaya meraklı başka bir insan var mıdır? hiç zannetmiyorum olduğunu. zira her şeyi abartmaya o kadar meraklıyız ki. mesela filmleri, dizileri, kitapları o kadar abartıyoruz ki. işte bu kitap da abartılan onlarca şeyden sadece birisi.

peki bizim abartı nedenlerimiz neler? kuşkusuz bir sürü neden var bunun için. ama özellikle bu saydığım alanlardaki abartılar kesinlikle "başkalarına özenme, birileri gibi olmaya çalışma, kulakta dolma bilgilerle kabul etme, yorumlayamama" gibi nedenlerden kaynaklı.

izmir'de bir kitabevinde çalışan ve haliyle kitaplarla iç içe olan birisi olarak Tezer Özlü ismini sıkça duyardım ve hep bir yerden başlayıp bu insanı okumak isterdim. sonunda ilk kitabından başlamak için bu kitabı okudum. ve evet o kadar büyük bir beklentiyle okudum ki sonu kesinlikle hüsran oldu benim için. çünkü o kadar övülmüş, o kadar üzerinde durulmuş, dersin ki bir şaheserden bahsediliyor. oysaki durum hiç de öyle değil. tamamen boşluk. tamamen basitlik.

şahsen ben bu kitapta birkaç güzel cümleden başka hiçbir şey bulamadım. hem de defaatle okumama rağmen. normal şartlarda ne kadar fırsat olmasa da bir günde en 80 sayfaya yakın kitap okurum. bu 65 sayfalık kitabı 1 haftada okuyabildim. çünkü sürekli baştan almak, sürekli yeniden okumak zorunda kaldım. neden mi? çok basit: "bunca insan beğenmişse muhakkak bir yerini kaçırıyorumdur!" fikri... ama baktım ki kaçırdığım hiçbir şey yok. tek kaçan, onca günlük kitapsız serüven...

son söz o ki bu kitap sadece karmaşık bir yazı bütünü olmaktan öteye geçemiyor. anlatımı da kuvvetli değil. içerik zaten yok gibi. heyecan vermiyor. düşündürmüyor vesaire...

on üzerinden değerlendirecek olsam derim ki ancak ve ancak üç, bilemedin dört alıverir.
2 yorum
ahmet-samsa (@samsa)
Bence büyük beklentilerin sonucu bir değerlendirme..
24.09.15 beğen cevap
Bedrozan (@bedrozan)
bu büyük beklentimin nedeni de, en başta da dediğim gibi insanımızın kitabı olağanüstü abartması. Benim gibi düşünen insan sayısı bence az da değildir.Ciddi ciddi bu kitabı bitirip de amiyane tabirle karnı doyan varsa diyecek bir şeyim yok.
25.09.15 beğen cevap