up
ara

Çocukluğun Soğuk Geceleri Kitap İncelemeleri

fisun

fisun

@fisun - Samsun

Tezer Özlü nün okudugum ilk kitabi. Değer verdigim bir arkadaşimin hediye etmesiyle okudum. Alıp okumayi asla düsünmedigim bir kitapti. Beni bekleyen karamsar bir dünya olduğunu biliyordum. Gerçekten de arkadaşimin da ön sayfasinda yazdığı gibi " Hüźün doĺu bir hayatın kalemden yansimaları... Keyif vermiyor ama alınacak çok şey var bence.... "
Kitaba başladıgimda öncelikle yazarin kısa da olsa hayat hikayesini okumak istedim. Çunku her ne kadar kitap yazarin hayatindan kesitler sunsa da , o kadar dağinik bir anlatim var ki toparlamakta zorlandım.Aynı paragraf içinde, degisik zaman dilimlerine ait anilara sikca rastlanmakta.
Kıtap genel olarak çocuklugunu, ergenligini ve kısa kısa notlar şeklinde 30 lu yaslarını anlatıyor.
Beni en çok etkileyen hastalik dönemleri oldu. Bu dönemde zorla uyutulmasi, kendi istegi dışında tedavi uygulanması ve hatta elektroşok tedavisi hakkindaki düşünceleri beni gercekten cok şaşırttı. O dünyanin içinde biri olarak hastalara şifa olması niyetiyle yapılan şeylerin hastalar tarafindan nasil algilandigini görmek üzücüydü benim için. Kliniklerdeki sağlık personelinin başına buyruk davranışlarını (doğru olmadıgıni umuyorum ) ise ancak korkunç olarak değerlendirebilirim.
Kısaca hüzünlü bir hayatın şizofren düsünceli bir yazar tarafından aktarımı olarak düşünebileceğimiz kitabı psikolojiyle ilgilenenlerin daha rahat okuyabileceği kanısına vardım...
ataç ikon Çocukluğun Soğuk Geceleri
kitaba puan vermedi
0 yorum