up
ara

Çocukluğun Soğuk Geceleri Kitap İncelemeleri

TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

ÇOCUKLUĞUN SOĞUK GECELERİ
Tezer Özlü
Yapı Kredi Yayınları
65 sayfa

Türk edebiyatının "Lirik Prensesi"olarak anılıyor Tezer Özlü.Ben de bu kitapla tanıştım yazarın kalemiyle. Zaten Çocukluğun Soğuk Geceleri yazarın ilk romanıymış.

Yazar çocukluğunu, evliliğini, hastanede geçen yıllarını anlatıyor bu kitabında. Yaşadığı buhranlı günleri,manik depresif rahatsızlığından dolayı tedavi gördüğü klinikte kaleme almış.

Birbiriyle bağlantılı dört bölümden oluşuyor kitap :
EV,OKUL VE OKUL YOLU,LEO FERRE'NİN KONSERİ ve YENİDEN AKDENİZ bölüm başlıkları.

Kitabın en belirgin özelliği aşırı içtenliği diyebiliriz.Baskıcı ailesinden bıkan , yaşadığı hayattan kurtulmak isteyen , kardeşi ve kuzenleriyle yaşadığı çarpık cinsel ilişkilerini büyük bir cesaret ve samimiyetle anlatmış!

Aziz Nesin'de 2 Şubat 1981 yılında bir dergiye yazdığı makale'de romandan bahsetmiş ve Tezer'e sormak isterdim demiş :"Bu kitabı annen,baban ve ağabeyin de okumuşlardır elbet.Birşey demediler,herhangi bir tepki göstermediler mi?Sonra oğlun büyüyünce,ileride ne düşünecek senin için diye şimdiden düşünmüyor musun?"

"Bazı kitaplar, gerçek yaşamdan daha duyarlı, daha büyük boyutlara götürüyor beni." diyor kitabında Tezer Özlü.Siz de böyle düşünüyorsanız bu kitabı severek okuyabilirsiniz.

Kitaptan Alıntılar :

“İçimdeki kıpırdanışları dinliyorum. Bir şeylere açılmak, bir yerlere koşmak, dünyayı kavramak istiyorum. Dünyanın bize yaşatılandan, öğretilenden daha başka olduğunu seziyorum.”

''Daha güzel yaşam diye bir şey yok. Daha güzel yaşamlar ötelerde değil. Daha güzel yaşam başka biçimde değil. Güzel yaşam burada. Taksim Alanı'nda. Turşu, pilav, simit, çiçek, kartpostal satan, ayakkabı boyayan siyah kalabalık içinde.''

"Yaşanan an da anı olarak kalacak."
0 yorum