up
ara
‹ Tüm Çocukluğun Soğuk Geceleri İncelemeleri

Çocukluğun Soğuk Geceleri Kitap İncelemeleri

#yılınbeşincikitabı
#çocukluğunsoğukgeceleri
#okudumbitti
#tezerözlü

Tezer Özlü okumak istiyorum diyerek önerilerle bir kaç kitabını eklemiştim geçen eylül ayında kitaplığıma, Tezer Özlü'nün... Bu gün elimde okuduğum başka bir kitap olmasına aldırmadan belki de içinde bulunduğumuz soğuk mevsim ve yağışlı / karanlık günün etkisiyle tanışmak istedim Özlü'nün kalemiyle.. Evet bu okuduğum ilk kitabı.. Zaten yazarın da ilk kitabıymış. . Bilinçsizce ama yerinde bir seçim olmuş benim için..

Otobiyografi, anı ya da roman.. herhangi bir kategoriye sokmakta güçlük çektiğim kitapta yazar çocukluk - evlilik - klinik dönemlerini anlatmış.. Yaşadıklarını, gel-gitlerini, baskıcı ailesini, kardeşi ve kuzeni ile yaşadığı çarpık cinsel ilişkilerini büyük bir cesaret ve içtenlikle dile getirmiş.. Açıkçası (eğer iyi bir kitap okuyorsam etkilenmeye her anlamda müsait olan ben) etkilendim yazarın tedavi sırasında hastane odasında kaleme aldığı romanından... ister istemez sorguladım yine bazı şeyleri..
Elektro-şok tedavisi,
Sigara izmaritini yere attığı için hizmetli tarafından dövülmesi,
Deli gömleği giydirilerek karyolaya bağlanması, korkuları,
Sevemedikleri,
Sapkın ilişkileri... içimi acıttı..

Betimlemeler çok canlı, anlatılan ev, hastane ve şehir betimlemeleri biraz dağınık olsa da okuyucunun gözünde canlanıyor okurken. Anlatı arasına çok vurucu cümleler de serpiştirilmiş hayat, toplum ve siyasi olaylar hakkında. Kısa romanda birçok duyguyu, olayı ve insanı anlatma ve daha önemlisi hissettirmeyi başarmış Tezer Özlü, okunmalı bence.

Ve tabi ki kitaptan bir kaç alıntı:

*... O geliyor. Elleriyle yüzümü okşuyor.
- Ellerin sigara kokuyor. O kadar yaklaşma bana. Ben sigarayı bıraktım. Kokusuna da dayanamıyorum.

* Daha güzel yaşam diye bir şey yok. Daha güzel yaşamlar ötelerde değil. Daha güzel yaşam başka biçimde değil. Güzel yaşam burada. Taksim Alanı'nda. Turşu, pilav, simit, çiçek, kartpostal satan, ayakkabı boyayan siyah kalabalık içinde.

*İçimdeki kıpırdanışları dinliyorum. Bir şeylere açılmak, bir yerlere koşmak, dünyayı kavramak istiyorum. Dünyanın bize yaşatılandan, öğretilenden daha başka olduğunu seziyorum.
4 beğen · 0 yorum