up
ara

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Sözleri ve Alıntıları

Perizan

Perizan

@perizan

Ve meraklı bir ilgiyle bana bakışından hemen anladım: Beni tanımamıştın.

Hayır, beni tanımamıştın, o zaman tanımadın, asla, asla beni tanımadın. Sana o anın hayal kırıklığını nasıl anlatabilirim, bilmiyorum sevgilim -çünkü o zaman böyle bir kaderi, senin tarafından tanınmamak gibi ömrüm boyunca mahkum olacağım bir kaderin acısını ilk defa yaşıyordum ve şimdi de o kaderin acısını ilk defa yaşıyordum ve şimdi de o kaderle ölüyorum: senin tarafından hiçbir zaman tanınmamış olarak. Sana nasıl tasvir edebilirim ki bu hayal kırıklığını?
0 yorum
Perizan

Perizan

@perizan

Gerçi sonra, aradan çok geçmeden, o insanı kucaklayıcı, kendine çekici, sarıp sarmalayıcı, ama bununla eşzamanlı olarak da karşısındakini soyan bakışını, doğuştan baştan çıkarıcı bir erkeğe özgü olan o bakışını, doğuştan baştan çıkarıcı bir erkeğe özgü olan o bakışını, sana değip geçen her kadına, hizmet eden her tezgahtar kıza, kapıyı açan her oda hizmetçisine yönelttiğini, bu bakışın sende bir irade ve eğilim niteliğiyle bilinçli olmadığını, bakışlarının kadınlara duyduğun yakınlığın etkisiyle yumuşak ve sıcak hale geldiğini anlayacaktım. Ama o zamanlar on üç yaşında bir çocuk olarak bunun farkında değildim: Sanki bir ateşin içine düşmüştüm., bu sevecenliğin yalnızca ve yalnızca bana yönelik olduğunu sanıyordum ve o bir an içerisinde yeniyetmeliğimde saklı olan kadın artık uyanmıştı; o kadın, sonuna kadar sana vurgun kaldı.
0 yorum
Mehmet Veysi Kaya

Mehmet Veysi Kaya

@mehmet54321188

Fakat sen kimsin ki benim için? Sen, beni asla, asla tanımayan, bir su birikintisinin yanından geçercesine yanımdan geçip giden, bir taşa basarcasına üstüme basan, hep, ama hep yoluna devam eden ve beni sonsuz bir bekleyiş içerisinde bırakan sen, kimsin ki benim için?
0 yorum
Cananm

Cananm

@cananm

Seni son saatimi paylaşmak için çağırmak istemiyorum,sen adımı ve yüzümü bilmeden çıkıp gidiyorum. ... Ölmem sana acı verecek olsaydı eğer, o zaman ölemezdim.
0 yorum
Emine ARSLAN

Emine ARSLAN

@earslan

Ben senin dokunuşunla kendi gözümde kutsanmıştım: bu durumda kendimi benim için her şey olmuş olan seninle, hayatıma yalnızca şöyle bir değip geçmiş olan başkaları arasında nasıl paylaştırabilirdim?
0 yorum
İnci

İnci

@incimo

Hayatından benim hayatıma, isterse bir örümcek ağı kadar ıncecik olsun, hiçbir hatiranin uzanmadigini gösteren o uyanış, gerçekliğin uçurumuna ilk yuvarlanisti, kaderime ilişkin ilk sezgiydi..
0 yorum
Nil

Nil

@nill

Sabret sevgilim, sana her şeyi, hepsini en baştan anlattığım için, anlatacağım için, senden rica ediyorum, beni dinleyeceğin bu çeyrek saat yüzünden yorulma, çünkü ben seni bütün bir hayat boyunca sevmekten yorulmadım.
0 yorum
...çünkü yeryüzünde hiçbir şey kuytuluklardaki bir çocuğun fark edilmeyen sevgisiyle karşılaştırılamaz.
0 yorum
Tuğba Koç

Tuğba Koç

@tugbakoc

Ölmüş olan biri artık hiçbir şey istemez, sevilmeyi de, kendisine acınmasını da, teselli edilmeyi de istemez.
0 yorum
Burcu Balaban

Burcu Balaban

@kontes

Sana, beni asla tanımamış olan sana...
0 yorum
Nesli

Nesli

@nesli

Ayağa kalktım, sana baktım, uzun süre ve gözlerimi senden ayırmadan baktım. Sonra şöyle dedim:
"Benim aşık olduğum erkek de hep yolculuğa çıkardı."
Sana baktım, doğrudan gözbebeklerine bakıyordum. 'şimdi, işte şimdi tanıyacak beni!' diye titreyip sarsılmaya başlamıştı içimde ne varsa. Fakat sen bana gülümsedin ve teselli etmek istercesine şöyle dedin:
"Ama yolculuklardan geri dönülür."
"Evet," diye cevap verdim, "geri dönülür, ama o zaman zaten artık unutulmuştur."
0 yorum
Beyaz_Gece

Beyaz_Gece

@beyazgece0

... Fakat sen kimsin ki benim için? Sen, beni asla, asla tanımayan, bir su birikintisinin yanından geçercesine yanımdan geçip giden, bir taşa basarcasına üstüme basan, hep, ama hep yoluna devam eden ve beni sonsuz bir bekleyiş içerisinde bırakan sen, kimsin ki benim için?
0 yorum
Beyaz_Gece

Beyaz_Gece

@beyazgece0

... Ve senin bakışlarının altında gerçekleşen, benliğinin hiçbir parçasıyla beni tanımadığını, hayatından benim hayatıma, isterse bir örümcek ağı kadar incecik olsun, hiçbir hatıranın uzanmadığını gösteren o uyanış, gerçekliğin uçurumuna ilk yuvarlanıştı, kaderime ilişkin ilk sezgiydi.
0 yorum
Beyaz_Gece

Beyaz_Gece

@beyazgece0

... Bir kızın, bir kadının yüzü bir erkek açısından herhalde alışılmadık ölçüde değişkendir, çünkü böyle bir yüz, çoğunlukla bazen bir yorgunluğun sadece aynasıdır ve aynadan yansıyan bir görüntü kadar çabuk akıp gider, yani bir erkek açısından bir kadının çehresini yitirmek çok daha kolaydır, zira geçen yılların o çehrede yarattığı değişiklikler ışık ve gölge oyunu gibidir, giysiler ise her defasında çehreleri farklı çerçeveler içinde gösterir.
0 yorum
Beyaz_Gece

Beyaz_Gece

@beyazgece0

... Her defasında içinde bulunduğum ruhsal duruma göre, en kötü ve en mutlu ihtimallerin hayalini kurmuştum. Deyiş yerindeyse eğer, her şey hayal edilmişti; karamsar anlarımda kafamda beni geri çevireceğini, çok önemsiz, çok çirkin, çok ısrarlı olduğum için benden nefret edeceğini canlandırmıştım. Senin hoşnutsuzluğunun, soğukluğunun, umursamazlığının olası bütün şıklarını, evet, bunların hepsini tutkulu vizyonların kalıbında kafamdan geçirmiştim ama bunların içinden birini, tek bir tanesini, en korkuncunu, yani benim varlığımı hiçbir biçimde fark etmeyeceğin ihtimalini en karanlık ruh hallerimde, aşağılık kompleksimin en uç noktalarında bile göze almaya cesaret edememiştim.
0 yorum
Beyaz_Gece

Beyaz_Gece

@beyazgece0

... O hayat ki, hep senindi ve sen onu asla bilmedin.
0 yorum
Beyaz_Gece

Beyaz_Gece

@beyazgece0

... Ve insanların arasında yalnız olmaktan daha korkunç bir şey yoktur.
0 yorum
Beyaz_Gece

Beyaz_Gece

@beyazgece0

... Çünkü sen, yalnızca kolay, oyun gibi ve ağırlıktan yoksun olanı seversin, bir kadere müdahale etmekten korkarsın.
0 yorum
Beyaz_Gece

Beyaz_Gece

@beyazgece0

... Çünkü yeryüzünde hiçbir şey kuytulardaki bir çocuğun fark edilmeyen sevgisiyle karşılaştırılamaz; çünkü bu sevgi, yetişkin bir kadının tutkulu ve bilinçaltında hep talep eden aşkının hiçbir zaman olamayacağı kadar umarsız, kendini karşısındakine hizmet etmeye adayan, boyun eğen, hep pusuda yatan ve tutkuyla yoğrulmuş bir sevgidir. Sadece yalnızlık çeken çocuklar tutkularını bütünüyle, dağılmaksızın koruyabilirler, ötekiler, duygularını başkalarıyla beraberlik atmosferinde gevezeliklerle harcarlar, yakınlıklarla köreltirler.
0 yorum
ozgurwho

ozgurwho

@ozgurwho

Bir tel gibi gergindim ve varlığının ona her dokunuşuyla tınlıyordum. Hep senin etrafındaydım, hep gergin ve hareketliydim; ama sen beni ancak cebinde taşıdığın ve karanlıkta sabırla senin saatlerini sayıp ölçen, yollarında sana duyulmayan nabız atışlarıyla eşlik eden ve senin acele bakışlarının saniyelerin tik taklarının ancak milyonda birinde yöneldiği saatin yayının gerginliğini hissettiğin kadar hissedebiliyordun.
0 yorum
ozgurwho

ozgurwho

@ozgurwho

"... ama bir tabutun üstündeki çiçeklerin ne anlamı olabilir ki?"
0 yorum
/ 16