up
ara
‹ Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Kitap İncelemeleri

Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

** DİKKAT AĞIR SPOİLER İÇERİR **

Bir kadın düşünün; aşık, kör ve her şeye rağmen umutlarını hiç yitirmeyen.. Bir kadın düşünün; bilinmeyen, tanınmayan ve hiçbir şartta hatırlanamayan.. Ve bir adam; yakışıklı, zengin, yardımsever ancak karşısındakini bir yabancıdan öte görmeyen, onu hatırlamayı beceremeyen ve onu umursamayan...

12 yaşından itibaren başlayan bir aşk, son nefesini verirken bile onu düşünen bir kadın.

Sevdiği adamla defalarca birlikte olmasına rağmen tanınmamış bir kadının öyküsü.
Ölümle son bulan bir hayat.

Sana, beni asla tanımamış olan sana.
16 beğen · 6 yorum
deniz kızı (@denizkizi880)
Geçen gün okudum beğendim ben
11 sa beğen 1 cevap
Ökkeş (@aahmet)
Kaliteli kitaptı... Sonunun farklı olmasını isterdim diyor bir tarafım ama diğer tarafım da böyle kurgulanmasaydı bu kadar beğenir miydin diye soruyor
9 sa beğen 1 cevap
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
Zweig’i bi ben sevemedim herhalde😅😅
9 sa beğen 1 cevap
ruken al

ruken al

@rukenal

Merhaba arkadaşlar aranızda bir tane bile kitabı olsa Stefan Zweig okumayan yoktur diye düşünüyorum. Kısa hatta çok kısa sayılacak kitaplar yazan ve bu kitaplar ile büyük izler bırakan bir yazardır kendisi. Kitaplarını okumak bir iki saat sürer, etkisinden çıkmak birkaç gün. Sanırım bu kitabı bitirdiğimde ağladım. Ağladım evet çok duygusal bir karakter olduğum için, ağladım çünkü ben yaşamışım gibi hissettim. Sanırım aşk konularında aşırı duygusal tepkiler verebilecek bir yapıya sahibim. Bundan ötürü ki mektubu yazan bilinmeyen bu kadının hikayesi beni çok sarstı.
Roman yazarı olan Bay R.’ye bilinmeyen bir kadından gelen bir mektup ve bu mektupla ortaya çıkan; 10 yıldan fazla süren kimine göre saplantılı sayılabilecek bana göre hayranlık uyandıracak karşılıksız olan mutlak bir aşk hikayesi.
Bilinmeyen Kadın zengin, yardımsever, güler yüzlü fakat çapkın, karşındaki kadını göremeyecek kadar kör Bay R. gibi bir adama değil de , sevgisini, aşkını görebilecek, ona sadık kalabilecek Bay X. gibi bir adama denk gelseydi belki de hikayesi bu şekilde bitmezdi, belki de mutlu sonla bitebilirdi. Fakat gelelim ki hayat çoğunlukla bize bu güzelliği yapmaz. Yapmak istemez. Zira aslında bilinen fakat Bay R. tarafından bilinmeyen, görülmeyen bu kadın yıllardır ara ara karşısına çıkmasına rağmen onu her defasında bile hatırlamayan bu adama olan aşkından, yalnızlığından asla pişmanlık duymamıştır, Bay R.’yi hiçbir zaman suçlamamıştır. Ve bilinmeyen olarak kalmaya devam etmiştir.
Okuduğunuz her sayfada çocuk yaşta aşk duygusu ile tanışan ve yaşamının son anına kadar bu duyguya bedenen olmasa bile( bedenen sadık kalmama nedenini okuduğunuzda anlayacaksınız) ruhen sadık kalan bu kadının hikayesiyle içiniz burkulacak.
Herkese iyi okumalar diliyorum.
ataç ikon Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
kitaba puan vermedi
8 beğen · 0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

Yazar yine betimlemelerin ve anlatım biçiminden öyküleme tekniğinin bol kullanıldığı bir kitap kaleme almış. Yine burada da saplantılı ve platonik aşka ve duygulara yer verilmiştir. Yazarın kaleme aldığı iki roman karşılıklı benzerlik gösterip örtüşebiliyor. Geç Ödenen Borç kitabında da platonik bir hayranlık konusuna yer vermişti hatırlarsanız. Çoğu kitap aynı temalar üzerine kurulduğu için okuyucu bir yerden sonra sıkılabilir ama tabi ki bu yazarın kalemi için geçerli değil. Konular benzerlik gösterse bile işleyiş ve duygu betimlemeleri farklı oluyor. Kitapların final sayfası yine çok farklı ve etkili oluyor.
8 beğen · 0 yorum
Dark

Dark

@dark

"Sana, beni asla tanımamış sana"

Stefan Zweig'in bir şaheseri . Kısa ve bitmesini istemeyeceğiniz kadar güzel bir eser . Bir kadının kendinden yaşça büyük ve ondan asla haberi olmayan bir adama olan saplantılı aşkını anlatıyor .Klasik bir aşk hikayesinden çok daha farklı olan bu kitabı kesinlikle okumalısınız . Ben kitaptaki karakteri sevmedim ama bu kişiden kişiye değişebilir . Yazar , betimlemeleri olsun kadının kafasında kurduğu düşünceleri olsun harika bir biçimde bizlere sunmuş . Bizlere de okumak düşer .
8 beğen · 0 yorum
Hicret

Hicret

@turkishbook

"Ben sana mecburum bilemezsin
Aԁını mıh gibi aklımԁa tutuуorum
Büуüԁükçe büуüуor gözlerin
Ben sana mecburum bilemezsin
İçimi seninle ısıtıуorum."

Böyle bir kitaba ancak bu dörtlük yakışırdı.

Erken gittin Zweig, çok erken. Kalemin susmamalıydı senin, Fırat gibi akmalıydı ve coşmalıydı...

Bir insanı kendinizden vazgeçecek kadar sevdiniz mi hiç? Tanrıymış gibi gözünüzde büyüterek, taparcasına, tüm iliklerinize kadar sevdiniz mi?
Bu bilinmeyen kadının adı "Aşk" olmalıydı. Evet evet onun adını Aşk koydum. Tutku ve bağlılık olsun göbek adı da.
O mektubu okurken ben utandım be R... Nasıl bir insansın diye tartaklamak isterdim seni. Ve seni kıskandım R... "Aşk" sana o kadar bağlı ki yaptığın hiçbir şeyde suçlamıyor seni, karşılıksız seviliyorsun R...

Düşünüyorum da hala bu denli seven insanlar var mı acaba?
"... bu aşk yüzünden omuzlarına hiçbir yük binmiyor. Benim eksikliğimi duymayacaksın-bu beni teselli ediyor. O güzel, aydınlık hayatında hiçbir şey şimdiye kadarkinden farklı olmayacak... Ölümümle sana hiçbir üzüntü vermiyorum... Bu beni teselli ediyor sevgilim. "

Yok ya kalmadı böylesi. Yeni nesil beddualarla, sövüşlerle gönderme yapıyor. Karşılıksız sevgi anlayışı yok. Şimdiki aşklar R gibi bedenlerle sınırlı kalıyor. Koca bir beyin yerini nefsine ve arzularına teslim ediyor ve o içi boş beyinler oksijen israfı yapıyor malesef.

Spoiler var deyip hevesinizi kursağınızda bırakmayacağım gençler. Okuyun... Sevin... Aşkla kalın...

Atilla ilhan'la başladım ama Ataol Behramoğlu ile bitiyorum... Güzel yüreklerde yer bulun emi :)

BU AŞK BURADA BİTER

Bu aşk buraԁa biter ve ben çekip giԁerim
Уüreğimԁe bir çocuk cebimԁe bir revolver
Bu aşk buraԁa biter iуi günler sevgilim
Ve ben çekip giԁerim bir nehir akıp giԁer

Bir hatıraԁır şimԁi ԁalgın uуuуan şehir
Solarken albümlerԁe çocuklar ve askerler
Уüzün bir kır çiçeği gibi usulca söner
Uуku ve unutkanlık gittikçe ԁerinleşir

Уanуana uzanırԁık ve ıslaktı çimenler
Ne kaԁar güzelԁin sen! nasıl eşsiz bir уazԁı!
Bunu anlattılar hep, уani уiten bir aşkı
Geçerek bu ԁünуaԁan bütün ölü şairler

Bu aşk buraԁa biter ve ben çekip giԁerim
Уüreğimԁe bir çocuk cebimԁe bir revolver
Bu aşk buraԁa biter iуi günler sevgilim
Ve ben çekip giԁerim bir nehir akıp giԁer

Ataol BEHRAMOĞLU
ataç ikon Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
Bayram Kılıçer

Bayram Kılıçer

@byrmklcr

Anlatımı konusu ile beni etkileyen ve kadınlara olan saygımı sevgimi artıran bir kitap ☺️
3 beğen · 0 yorum
Mehmet Can Katuka

Mehmet Can Katuka

@mehmetcankatuka

Tarzımın dışında okuduğum nadir kitaplardan biriydi ben çok etkilenmedim açıkçası pek sevemedim anlatım olarak iyiydi ama kitabın duygusu bana geçmedi
ataç ikon Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Elsa Rose

Elsa Rose

@elsarosee

Aşk psikolojisi
Kitabı elime alıp beni içine çekmesi ve bitirmem bir kaç saatimi almadı. Zweıg’in kalemine sağlık. Aşkı her satırda ilmek ilmek 🧶 dokumuş. Aşkı çok naif tertemiz yaşayan küçük bir yüreğin olağanüstü büyük serüvenine tanık oluyorsunuz okurken. Başlangıçta mektubu yazan kadını oldukça bencil bulsamda onun aşkının bunu gerektirdiğine inandım. Hayatını sevdiği adamın çocuğuna adaması hem üzücü bir okadar da taktire şayandı. Belkide hepimizin zihninde bu denli bir öyküsü vardır kim bilir. İnsan psikolojisini aşkla harmanlayan tek taraflı, beklentisiz saf bir sevginin öyküsü.
ataç ikon Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
Tûlây sârî

Tûlây sârî

@letha6

Müthiş!
Ne söyleyebilirim ki,kesinlikle okuduğum en ilginç kitaplar arasında yer alıyor.Bir insan nasıl böyle sevebilir? Veya bir insan nasıl böyle umursamaz, duygusuz olabilir?...Okuyun derim ben.
3 beğen · 0 yorum
zeynxp

zeynxp

@zeynxp

mükemmel
fazlasıyla sarıcı ve aralıksız okuyabildiğim tek kitap sanırım :<
Konusu mükemmel ve gerçekten stefan zweig kitaplarından en güzeli (yani sanırım :/) kısa kesmek gerekirse
Okuyun...
ataç ikon Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
kitaba puan vermedi
9 beğen · 2 yorum
Batuuu (@batuuu)
kızıl ve satranç kitaplari da ayni tadı veriyor
09.12.18 beğen cevap
Şimdi, bu kitap nedir? Ne değildir? Ondan bahsedelim biraz.

Kitap bir mektup niteliğinde adından da anlayacağınız üzere, adamın herhangi bir yorumu bulunmuyor. Sadece bize okuyor. Biz de dinleyici konumunda gibiyiz. Çocukluğundan gençliğine, gençliğinden mektubun sonuna kadar düşündüğüm iki-üç tane sorum vardı. Fakat Stefan abimiz bizleri düşündüğünü belli ederek yazmış her şeyi.

Şimdi, çocukluk aşkınızı asla unutamadığınızı varsayın, her ne kadar o sizden yaşça büyük olsa bile. Bazı şeyleri görseniz bile anlamlandıramadığınız o zamanlar. Ondan sonra bazı şeyleri idrak ettiğinizde kalbinize bir yük oturduğunu ve bu duygudan kurtulmak için aşkınızı takip ettiğinizi ve tesellinizi bulduğunuzu varsayın. Ve onu kaybettiğinizi. Elinizde ne kalır ki? Kalbinizdeki o yükü atmak için ne yapabilirsiniz? Ölmek mi? Başka bir şey için yaşamak mı? İşte bu kitap bunları bize anlatıyor. Biraz empati yapmanız yeterli.
2 beğen · 0 yorum
emine eda şahin

emine eda şahin

@emineedasahin

KESİNLİKLE OKUMALISINIZ
Kitap tek kelimeyle muhteşem sebebi şu ; ana karakter küçükken komşusu olan bir yazara aşık olur ve sırf o kitap okumayı seviyor diye kendi de kitap okumaya başlıyor daha sonra bazı sebeplerden dolayı başka bir yere taşınıyorlar ve sırf 2 yıl onu düşünüyor onun düşüncesiyle yaşıyor sonra tekrar dönüyor kendisi fark etmesini bekliyor ama olmuyor kadın aslında yalnız olduğu anlıyor ve hep susuyor bir ümit hatırlar diye fakat olmuyor neyse yıllar geçiyor ve bir mektup yazıyor yazara aslında kitap bundan ibaret ama kitabın güzelliğini hangi kelimelerle anlatmaya çalışsam da yapamadım çünkü kelimelerle ifade edilemiyor diyorum ve bitiyorum. KESİNLİKLE OKUYUN
DİP NOT: Bence kitapta muhteşem bir aşkın hikayesi var.
ataç ikon Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Stefan Zweig - Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
Kitap bir kadının, hayranı olduğu bir yazara onun haberi bile yokken ne denli aşk duyduğunu ve bu aşkı ve masum sevgiyi ele alıyor. Kitap güzeldi ve hüzünlüydü diyebilirim. Yine yazış biçimi, üslubuna zaten bir şey diyemem oldukça akıçı bir kitap, tavsiye ediyorum herkese.
5 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Hep mi Zweig Eray?
15.11.18 beğen cevap
Feeling 乇

Feeling 乇

@duygu8

Çok keyif aldım ya kitaptan, iyi ki okumuşum, yazarin akici yorumu inanilmaz, mutlaka ama mutlaka okumalisin... 👌👍
9 beğen · 2 yorum
hank moody (@hankmoody)
Harika bir kitap kimi erkeklere umut kaynağı bile olur belki
28.10.18 beğen 1 cevap
Batuuu (@batuuu)
aşktan ziyade saplantıyi anlatan harika bir kitap
28.10.18 beğen 1 cevap
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane

Stefan Zweig ile daha önceden Satranç isimli kitabı ile tanışmış ve sevmiştim. Yazarın Bir Kadının Yaşamından Yirmidört Saat ve Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu isimli kitaplarını da elime aldım ve Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Kitabını bitirdim. Öncelikle bu kitap iki isimli satışta. Bir tanesi Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu diğeri ise Meçhul Bir Kadının Mektubu. İçerik aynı. Stefan Zweig'in üç kitabını elimde bulundurmuş olduğum için şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu yazarı sıkılmadan okuyabilirsiniz. Bunun sebebi hem kitaplarının oldukça ince (bu kitap 54 sayfa) ve dilinin de oldukça akıcı olmasıdır. Yazarın tarzını sevmediğinizi anlamış olsanız bile muhtemelen kitap bitmiş olur. O kadar ince kitapları var.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Kitaba gelirsek... Kitap ünlü roman yazarı R.'nin bir gün evine geldiğinde bir mektup almasıyla başlıyor. Mektubu gönderenin kim olduğunu bilmiyordur. Bu mektup kitabın isminde de geçen bilinmeyen (meçhul) bir kadından gelmiştir. İşte kitabın ikinci sayfasından itibaren bu kadının acıklı mektubunu okuyorsunuz. Bilinmeyen kadınımız yazar R.'ye çocukluğundan itibaren büyük bir aşka bağlanmıştır. Ama yazarımızın bu durumdan hiç haberi olmamıştır. Ancak yazarımız R. kendisine aşık olan bu kadınla hayatında üç dönemde karşılaşmıştır. Kitabın zevkini kaçırmamak adına mektubun ayrıntılarına girmek istemiyorum ama şunu söyleyebilirim. Mektubu yazan kadın ile yazarımız R. hayatları boyunca üç kere bilinçli karşılaşmalar yaşamıştır. Bunlar kadının çocukluk dönemi, genç kızlık dönemi ve bu kadının hayat kadınlığı yaparak geçindiği dönemlerdir. Bu ipucundan genel akışı tahmin edebilirsiniz. Okuyacağınız mektup gerçekten acıklı bir mektup. Özellikle kadın okuyucular için eminim daha da acıklı olacaktır. Mektupta yani kitapta bir kadının büyük aşkını, bu aşk karşısındaki çaresizliğini ve yalnızlığını göreceksiniz. Bu büyük aşktan yazar R.'nin haberi olmaması durumu daha da acıklı hale getirmiş. İşte bu yüzden kitabın ismi Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu.
Bu arada kitabın konusu kısmen Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna'sına benziyor. Bir ipucu daha size.
Velhasıl kesinlikle tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
4 beğen · 2 yorum
Kübra yürekseven (@kubrayurekseven)
Zweig sevdiğim yazarlardan , özellikle hayatı beni çok etkilemişti. Satranç isimli kitabının yazimindan sonra yapılan eziyete dayanamayıp eşiyle intihar etmis. Diğer eserlerini de okumanızı tavsiye ederim .
11.10.18 beğen 1 cevap
okunmuş kütüphane (@okunmuskutuphane)
hazin son gerçekten hazin olmuş. satranç ve bir kadının yaşamından 24 saati de okumuştum ;)
11.10.18 beğen cevap
/ 9