up
ara
‹ Tüm Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu İncelemeleri

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Kitap İncelemeleri

Elvan Kama

Elvan Kama

@elvankama

Bir mum da Zweig için yakalım..
"Psikolojik çözümlemeleriyle tarihe onlar açısından bir bakış..." Evet, evet! İşte tam da bu.. Yine bir solukta bitirebileceğiniz ve kitabı bitirirken karakterin eriyişiyle sizin de eriyeceğiniz mum gibi bir kitap. Hatta ne diyorum, bir mum yakın okurken, ve o mum bittiğinde kitabı da bitirmiş olacaksınız..
1920'lerin Viyanası'nda, o birbirinden ayrılmayan, "Aşk ve Gurur" nasıl da harmanlanmış bilinmeyen kadının karakterinde. Aşk üstünde ve aşk adı altında yapılabileceklerin sınırı ve fedakarlıklarıyla yakaladı yine beni Zweig.
O kız çocuğu oldum başlarda ve o kadın oldum okudukça, ve o adam oldum mektubun sonuna yaklaştıkça.
Sıradan bir kaderin portresiymiş anlatılan, sonradan öğrendim. Sıradan bir karektermiş ele alınan, Marie Antoinette'nin yaşamından kesitlermiş bilinmeyen kadın, hayret ettim (Bilmeyenler için, hani şu "Ekmek yoksa pasta yesinler" diyen kadın Antoinette).
Açıkçası, en çok da sıradanlık üstüne düşündürdü beni. Sıradan bir yaşamın (sıradan görünen bir hayatın) nasıl da gizemli olabileceği üstüne, hayatlarımızı tahmin edemeyeceğimizin üstüne, ve bir yabancı hakkında bize anlatılandan daha fazlasını bilmeye de hakkımızın olmadığı üstüne. Aslında o "yabancı"nın da bize ne kadar yabancı olduğu, belki de sadece bizim hafızamıza bağlı. Bazen adını bile bilmediğimiz bir surat, tanımlayamadığımız bir gülüş, anlam veremediğimiz bir bakış, bize, adını bildiklerimizden daha tanıdık gelemez mi?
İçinizde hala Zweig okumayanlarınız varsa diye şüpheleniyorum, ve hadi bir mum da siz yakın diyorum..
Herkese iyi okumalar.
11 beğen · 3 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
Daha önce hiç zweig okumadim
30.01.16 beğen cevap
Elvan Kama (@elvankama)
O zaman ilk olarak Satranç'ı okumanızı öneririm..
30.01.16 beğen cevap
ayse gülce (@aysegulce)
Ne ilginç..! Bilinmeyen bir kadının mektubu adlı eser elimdeyken, kitap hakkında genel bir bilgi olsun diye neokur'u açmışken neredeyse 1 yıl önce yapmış olduğum yorumu görüyorum :) Satranç'ı okudum ne zaman hatırlamıyorum ama okudum @elvankama :) Çok beğenmiştim, umarım ve tahmin ederim ki bunu da beğeneceğim :) Acaba akşamı bekleyip mum ışığında denesem mi diye de düşünmedim değil :)
21.12.16 beğen cevap