up
ara
‹ Tüm Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu İncelemeleri

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Kitap İncelemeleri

Artemis

Artemis

@artemis

Biraz Hayranlık, Biraz Sinir
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'nu yazarken Stefan Zweig'ın ruh halini ve bilgi birikimini çok merak ediyorum. Çünkü beni şaşırtan şey kadınların erkeklerden daha duygusal olduğunu varsayarsak bu adamın bir kadının küçücük bir ışık bile göremediği aşkını nasıl bu kadar muazzam anlatabildiği... Duygusal bir kadınım ve bana aşkın ne olduğunu veya aşk hakkında ne düşündüğümü sorsanız kurabileceğim iki üç cümleden başka bir şey bulamazsınız. Ama bu kitap, bu kitap bir kadının aşkını hayatınızda okuyabileceğiniz en anlamlı ve ayakta alkışlanacak cümlelerle size sunuyor. Ve bunu sadece 62 sayfaya sığdırıyor...

Kitabı okurken R.'nin yanına gitmek ve onu yakasından silkelemek istedim. Böyle bir şansım olsaydı ona, "Nasıl bu kadar kör olabiliyorsun, be adam," derdim. Çünkü bana kalırsa bu adamın kalp gözü kör olmuş. Her zaman çevresinde küçük bir umut arayan ve birkaç gün bile olsa zaman geçirdiği o duygusal kadını her defasında nasıl unutabiliyor? Kitapta beni sinir eden şey tek R. de değil. Mektubu yazan kadının bir adama çocuklugundan itibaren duyduğu derin bir aşkın, (Stefan Zweig öyle bir anlatmış ki, keşke aşktan daha kudretli bir kelime bilseydim ve yazsaydım diyorum) bağlılığın nasıl esiri oldugunu anlayamıyorum. Eğer o kadının yanında olsaydım ona (evet, çok klişe ama doğru) "Sen daha iyilerine layıksın," derdim.

Elimde olsa kitaptaki bütün cümlelerin altını çizerdim. Öyle ki kitabın her cümlesi kalbimde küçük hazlara ve kıpırtılara yol açmış ve bana böyle bir aşkın olabileceğini öğretmiştir. Buradan Stefan Zweig'in kalemini öpüyorum. O şimdi neredeyse umarım kelimelerle cambaz gibi oynama şansı vardır. Çünkü bu adam hep yazmalı!

"Mekubun başında tek bir hitap vardır: 'Sana, beni asla tanımamış olan sana.' Kadın büyük tutkusunu hep bir 'bilinmeyen' olarak, tek başına yaşamaya razıdır, bu aşk öyküsünde 'taraflar' değil, sadece tek bir 'taraf' vardır. Böylesine, gerçek anlamda aşk denilebilir mi?"
ataç ikon Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
kitaba puan vermedi
4 beğen · 1 yorum
Gülşahe (@momo1)
Malesef hiç bir zaman onun değerli kitaplarını okuma şansımız olmayacak çünkü kendisi karıyısla birlikte intihar etmiştir.
14.09.18 beğen cevap