up
ara

Çavdar Tarlasında Çocuklar

Çavdar Tarlasında Çocuklar Konusu ve Özeti

Çavdar Tarlasında Çocuklar
Okuldan atılan Holden Caulfield evden kaçma planları yapmaktadır. Kitapta Holden’in üç gün boyunca yaşadıkları anlatılmaktadır. Ailesi ve arkadaşları ile sorunlar yaşayan Holden kız kardeşi ile birlikte bazı sorunların üstesinden gelmeye çalışacaktır.
Çevirmen: Coşkun Yerli
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789753636369
Sayfa: 208 sayfa Basım Tarihi: 2006
Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Orijinal adı The Catcher in the Rye olan Çavdar Tarlasında Çocuklar, ana dilinde 1985 yılında basılmıştır. Fransızca çevirisinden dolayı Türkiye’de Gönülçelen olarak da bilinir. Daha sonraki basımında ise adı orjinaline daha yakın olan Çavdar Tarlasında Çocuklar olarak adlandırılmıştır. Kitap Jerome David Salinger’ın ilk basılan kitabıdır. Salinger, bu kitabından sonra üzerinde oluşan ilgiden sıkılıp inzivaya çekilmiştir.

Kitapta ağırlıklı olarak argo kullanılmıştır. Bu yüzden Amerika’da dönem dönem yasaklansa da diğer ülkelerde okunmaya devam edilmiştir. Kitapta olaylar kitabın baş karakteri olan Holden Caulfield tarafından anlatılmaktadır ve Holden Caulfield’ın üç gün boyunca yaşadıkları anlatılmaktadır.

Çavdar Tarlasında Çocuklar The New York Times Best Seller listesinde haftalarca kalmıştır.

Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitap Özeti
Holden gitmekte olduğu yatılı okuldan noelden birkaç gün önce atılır. Okuldan derslerinin kötü olması yüzünden atılmıştır. Atıldıktan sonra ailesinin yanına gitmek yerine okulda eskiden tarih öğretmenliği yapan Mr. Spencer’ın yanına gider. Ama Mr. Spencer’ın yanında da rahat edemez ve yurda gider. Yurda gittikten sonra yurtta bulunan tüm arkadaşları ile küfürlü bir şekilde tartışıp oradan da uzaklaşır.
New York sokaklarında alkollü bir şekilde gezmeye devam eden Holden etrafındaki kimseyi, sevmediğini söyler. O geceyi geçirmek için bir otel ve kadın satıcısı bulur. O gece de işleri yolunda gitmemeye devam eder. Sabah olduğunda eski sevgilisi olan Sally Hayes ile tekrar görüşmeye başlar. Ama Sally ile de işler yolunda gitmez ve bir çok küfürle ondanda uzaklaşır. Bu olaydan sonra kız kardeşi olan Phoebe’yi görmeye gider. O anda ailesi evde yoktur. Kızkardeşi ona elindeki paraları verir ve Holden evinden tekrar ayrılır.

Holden okulundan tanıdığı hoca olan Mr. Antolini ziyaret eder. Ondan bir çok öğüt alan Holden hocasının evinde uyuya kalır. Uyandığında ise hocasının onun yüzünü okşadığını far keder. Bu olaydan dolayı hocasının eşcinsel olmasından şüphelenen Holden o gece oradan da kaçar ve bir tren istasyonuna gider. Orada uyumaya devam eder. Sabah uyandığında başka bir hayat kurmadan önce kardeşinden aldığı parayı geri vermek ister. Phoebe’nin okuluna gider ve derste olan kızkardeşi için onu müzede beklediğini söyleyen bir not bırakır. Phoebe ise abisinin kaçma isteği doğrultusunda onunla beraber gitmeyi planlamaktadır. Ama Holden bunu kabul etmeyerek kız kardeşi ile güzel bir gün geçirir. Ardından kaçmaktan vazgeçer.
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

Salinger' ın ilk ve tek romanı bu kitap. Gerçi ben Franny ve Zooey kitabının da roman olarak değerlendirilmesi taraftarıyım. Ya da her iki kitaba da novella(uzun öykü) diyebiliriz. Üslübüna hayranım öyle ki daha ilk birkaç cümlede ''budur be'' dedirtmişti bana.

Dilimize Can Yayınları tarafından Gönülçelen ismiyle çevrilen kitabın yayıneviyle birlikte çevirmeni ve adı da değişti. YKY' den çıkan baskıda kitabın adı Çavdar Tarlasında Çocuklar oldu. İki ismi de çok severim.

Yatılı okuldan atılan -muhtemelen zengin- bir veledin eve dönüş hikayesi bu. Hikayede çok bir numara yok zaten, ama üslup bambaşka. Bir ergenin -ki rocker ergen kızlar(17-20 arası) hep favorim olmuştur- hayatı, insanları yorumlayışını okuyorsunuz.

Tabii sanmayın ki ergen diyerek karakteri aşağılıyorum. Aksine Holden fazlasıyla övgüye değer bir karakter. Bu adamı ergen bunalımı bunlar ya diye yorumlayan ebeveynler gördükçe o ergenlerin nasıl olup da birer seri katile dönüşmediklerine gerçekten şaşıyorum. Bir ailenin çocuğunu anlayamadığı dönem normal bir dönemdir ama anlamadığı halde anladığını sandığı dönem, işte tehlikeli olan odur. Holden' ın söyleyecek bir şeyleri var, ve söyleyecek şeyi olduğunu iddia eden, bu yüzden dinlenilmeyi bekleyen onca 'olgun' insandan çok daha ciddi şeyler söylüyor Holden. Ve bunu Salinger' ın benzersiz sıradışı üslubuyla yapıyor/yaşıyor.

Salinger, kitabı 2. Dünya Savaşı sırasında yazıyor. Yakın zaman önce vizyona giren Rebel in the Rye(Çavdar Tarlasındaki Asi) filminden ögrendiğimize göre yazarın arkadaşı ve daha önce öykülerini yayımlayan editörü White Burnett, Salinger' ın kısa öykülerinden birinin kahramanı olan Holden' ın bir romanı hak ettiği konusunda Salinger' a fazlasıyla ısrar ediyor. O ısrar ve cesaret verici sözlerin kitabın yaratımında ciddi bir katkısı var filme göre.

Kitap çok beğeniliyor, birçok genci etkisi altına alıyor hatta kitaptaki karakterin aslında kendisini anlattığını(!) iddia edenler çıkıyor ortaya. Tabii çeviri de muhtemelen kayboluyor olsa da fazlasıyla argo dili sebebiyle sansüre ve yasaklara maruz kalıyor.

Salinger benim dürüst yazarlar kategorime dahil bir adam. Vıcık vıcık, içi boş sevgi cümlelerine, edebi bir kriter sanılan anlamsız benzetmelere zerre yer yok Salinger' da; sorgulama var, çırılçıplak bir gerçeklik var... haliyle mecburen de sert oluyor böyle olunca. Sert bir yazar Salinger ve sert bir kitap bu kitap ama aynı zamanda da komik. Hani neden bu kadar önemli bu kitap diye düşündüğümde bu üç unsuru veriyorum kendime cevap olarak; çok gerçek, çok sert ama aynı zamanda komik.

Popüler kültürde de yer buluyor kendisine. Mel Gibson' ın başrolde yer aldığı Conspiracy Theory (Komplo Teorisi) filminde karakter gördüğü her kitapçıdan bu kitabı alıyor. Rivayet odur ki John Lennon' u öldüren Mark David Chapman' ın cebinden de bu kitap çıkmış. Yine Teoman' ın Gönülçelen isimli şarkısı da kitaptan bir esinlenme.

John Lennon' u öldüren Mark David Chapman' ın cebinden bu kitabın çıktığı rivayet olunur. Şu ana adını hatırlayamadığım bir Mel Gibson filminde de geçer bu kitap. Eğer ''tüh sana o diziyi mi izliyorsun'' demeyecekseniz, Güneşi Beklerken isimli dizinin de bir sahnesinde elemanın bir bu kitabı okuyordu.
0 yorum
lila

lila

@nenuphar

"Kimse yok. Bir ben varım, bir de kendim."
Kitabın anlatıcısı Holden lise öğrencisi, derslerinde başarılı olamayınca okuldan atılıyor, eve dönüş esnasındaki birkaç gününü anlatıyor. Kitabın isminde olduğu gibi kırsal bir alandaki çocuklarla ilgili değil ben de birçokları gibi o yanılgıya düştüm.

Yaprak Fırtınası’ndan sonra okumaya başlamıştım, ilk anda Amerikan filmlerindeki diyaloglara benzer anlatımla karşılaşınca kitaba uyum sağlamakta zorlandım, ilk sayfalar böyle gitti. Ancak Holden’in gözüyle olaylara bakmaya başlayınca ve öylesine söylediği basit cümlelerdeki hayata dair anlamlar kitaba olan ilgimi arttırdı.

Holden duygulu, insanların basit davranışlarından karakterlerini yorumlayabilen, kardeşinin ölümünü unutamamış ve ona ait bir anının pişmanlığını içinde yaşatan, her genç gibi kızlarla ilgili problemleri olan ancak ilişkilerinde bencil olmayan anlayışlı biri diyebilirim. Bazen çıkarları doğrultusunda küçük sapmalar olabiliyor. Küçük kız kardeşiyle olan ilişkisi çok iyi. Öğretmenleri, arkadaşları, kızlarla, toplumla olan ilişkilerinde tanık olduğu sahtelik onu çok rahatsız ediyor, öğretmeninin verdiği öğüdü pek uygulayamıyor yani oyunu kurallarına göre oynayamıyor, okulda başarılı olamamasının altında yatan en önemli neden bu.

Topluma uyum sağlayamayan insanların dışlanması, psikolojik olarak rahatsız olarak görülmesi, toplumun olumsuz etkilerinin gözardı edilmesi sıkça rastladığımız bir durumdur. İnsanları güçsüz, sağlıksız yaftası yapıştırıp onların uçurumdan yuvarlanmalarına aldırış etmediğimiz gibi acımasızca da suçlayıp kendimizi aklarız.

Kitabın adının esinlenildiği küçük bölümde kız kardeşi Holden’e ne olmak istediğini soruyor. O ne avukat ne de bilim adamı olamayacağını sadece çavdar tarlasında binlerce çocuğun nereye koşturduğuna bakmadan uçuruma yaklaşan çocukları yakalamak istiyor, belki de büyüklerin acımasızca ittiği çocukları.

Holden’i sanki yolculuk esnasında yan koltukta oturan yol arkadaşı gibi düşünebilirsiniz, çok geveze, esprili ve hızlı konuşup kafa şişiren. Bazen kopup gittiğiniz anlar olsa da bir şekilde sizi yine kendisini dinletmeye başlıyor.

Değişiklik yapıp farklı bir tarzda kitap okumak isteyenlerin hoşuna gidebilir, kesinlikle boş bir kitap değil.

“Ben, çavdar tarlasında çocukları yakalayan biri olmak isterdim. Çılgın bir şey bu, biliyorum, ama ben yalnızca böyle biri olmak isterdim. Biliyorum, bu çılgın bir şey.”
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba puan vermedi
2 yorum
Gülşah GC (@guher)
Güzel inceleme olmuş, emeğinize sağlık.
29.12.18 beğen 2 cevap
Bedrozan

Bedrozan

@bedrozan - İzmir

Bir günde okuyup bitirdiğim, bitirdikten sonra da acaba gereken önemi veremedim mi dediğim kitap. Bir defa benim için mükemmel bir baş karakter ortaya çıkarmış kitaptır.O Holden Caulfield bizim koğuşta olsa acayip anlaşırdım herhalde,, ne kadar at kafası gibi davransa da iyi anlaşırdık gibi iyi bir yatılı okul ve koğuş arkadaşı.

Bir de bu kitabın şöyle bir etkisi oldu bende.Kitaptan önce, söylenen selamı muhattabına iletmeyen tiplerden biriyken, Holden'ın odasındaki yakışıklı, sporcu çocuğa bu konuda deliler gibi kaydırması sonucu dedim ki ne berbat bir özelliğe sahipmişim, ne kadar kötü bir şeymiş bu selam iletmemek, keşke biri daha önceden uyarsaydı beni bu konuda dedim ve selamları iletmeye dikkat etmeye başladım ki eminim hiç umrumda olmayacak bir kaç kişiye ilettim bile selamları.

Sonra bu kitabı okurken aklıma sürekli Emrah Serbes'in Erken Kaybedenler'i geldi durdu. Abisiyle barda içen çocuk, apartman otomatiğine trip atan çocuk, mahalledeki iki kıza sırayla yazan çocuk falan hepsi holden'dan ayrılmış parçalar gibi.

Kitabın aforizmaları çok iyi yani sonuç olarak okula gitmeyen bir çocuktan okulun ne kadar boktan olduğunu ve insansı bakımdan bir araya gelmiş o kadar insanın yarattığı kocaman ikiyüzlülük ortamını anlatıyor. Yoksa okul ve eğitim sisteminin çürüklüğünden, radikal eğitimden falan bahsedip ufuklar açmıyor.Kitaba böyle bakan varsa harbi aydınlanmak için bahane arıyordur yani. Demek istediğim bu sadece bir çocuğu anlatan bir roman, mükemmel bir modern okul eleştirisi falan değil. Sadece insanların sahtekarlığını çok güzel anlatan bir çocuğun kitabı.

Bir de amerikan bebelerine böyle kitaplar önerilmesi ne iyi dedim. Yani milleti bilmem de bana kimse (üniversiteyi dahil etmezsek) 12 yıllık eğitimim boyunca al şu kitabı oku evladım demedi öğretmenlerimden falan. Güzel iş yani okulda bunu okumalarının öğüt verilmesi. Zaten ortaokuldan sonra kimse de bunu oku demedi ki bok varmış gibi hep araştırmacı adamların kitaplarına yönelttiler meslek için lazım diye. Hayır ne var yani, ben böyle romanlar okumak istiyorum, duygu tanımak istiyorum da diyemedik, şimdi de yine boş boş konuşuyorlar.

"Bu ne ya boş boş şeyler anlatıyor, getirin bana sivil örümceğin ağında ya da ortadoğu üzerine oynanan gizli oyunlar kitabımı geri, ben böyle boş şeylerle vakit geçiremem" diyen tiplemelerden değilseniz okumaktan her şekilde keyif duyacağınız bir kitap. Her şeyi de ciddiye almamak lazım yani.
0 yorum
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane - Konya

DİKKAT!!! BU İNCELEME ESER MİKTARDA KÜFÜR ve ARGO İÇERİR. LÜTFEN ÇOCUKLARINIZI EKRAN BAŞINDAN ALINIZ!!! (+18)
Bu okulu hiç sevmiyorum. Hatta okulun alayı mallarla dolu. Gerçi ben okumayı da sevmiyorum. Okul okumayı tabi ki. Okulun bok gibi yurdunda kalıyorum. Oda arkadaşım var bir de. Salağın adı yok. Daha doğrusu var da ne önemi var. Sonuçta o bir salak. Siz ona salak diyebilirsiniz. Ben öyle diyorum.
Okuldan atıldım lan bugün. Şimdi ne halt edecez bilmiyorum valla. Anama ne diyecem. Pederi düşünmüyorum bile. Salla gitsin ya. Aziziye'nin(Konya'da bir cami) oradaki çay ocağına gideyim bari. Herifçioğlu közde çay yapıyor. Yanına bir de simit. Tamamdır, karnımızı doyurduk işte. Herifçioğlu dediğim cingenoğlu(çingene)
Bugün eve gidemem. Bari gazino yapalım biraz. Muhacir Pazarı'ndaki(Konya'da bir semt) gazinolara gittim. Ulan sabaha kadar konsomatris bütün paramı çırptı be. Para da kalmadı. Bari Rıza abinin dükkanına gideyim. Gitmez olaydım. Lavaboda bu Rıza abi saçlarımı okşamasın mı? Hemen fırttım. Ne demişler, zaman kötü kolla götü....
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com

Şimdi inceleme sırası...
Diyeceksiniz ki bu yukarıdaki saçma sapan şey de ne. İşte size Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabının kısa bir özeti. Bu hikayedeki olayların aynısı ya da bir benzerini kitapta okuyacaksınız zaten. Kitap, ergen bir çocuğun okuldan atılışını ve yaşadığı maceralardan sonra bir daha dönmek istemediği evine geri dönüşünü anlatıyor. Yalnız oldukça arabesk bir anlatım ve hikaye ile. Kimse kusura bakmasın yok argolu bir dili varmış, yok küfürler olabilirmiş... Geçelim bunları bir kalem dostlarım. Görüyorsunuz her şey orada, görüyorsunuz.
Yukarıdaki hikaye ne kadar arabeskse bu kitap da o kadar arabesk. Amerikan arabeski işte. Arabesk hayat her yerde aynı işte.
Aslında bu bir kitaptan ziyade bir film olabilirmiş. Ha. bu arada bu kitabı bitirdim. Sıkıldım mı? Evet. Ama çok çok da değil. Bu kitap ne kattı bana? Koca bir hiç. Okumalı mısınız? Elinizde başka kitap yoksa boş durmaktan iyidir. Çok kitabınız varsa bu kitabı okumak tam bir zaman kaybı. Bir şey daha... Kitapta argo ve küfür mevcut. Bu yüzden benim kısacık metnimdeki küfür ve argolar sizi rahatsız etmesin. Her şey edebiyat için sonuçta değil mi? İyi okumalar.
Bu arada kitaptan galiba alıntı yapacak hiçbir cümle bulamadım. Evet, evet.. Bulamadım.
İncelemeyle alakalı fotoğraf ve videolar için blogumu ziyaret edin.

https://okunmuskutuphane.blogspot.com.tr/...lar-jd-salinger.html
7 yorum
Sercan özel (@livefreediehappy)
Tam anlamıyla duygularıma tercüman olmuş bir inceleme.
25.10.18 beğen 1 cevap
göl degil deniz (@goldegildeniz)
[silindi]
25.10.18 beğen cevap
göl degil deniz (@goldegildeniz)
Gelecek nesıllerı yetiştımer ıcın ne guzel bır kıtap degıl mı .ıtına ıle secılmıs ıtına ıle cevrılmıs ...hersey gelecek nesıller ıcın..
25.10.18 beğen 1 cevap
Tam Bağımsız Proton (@tambagimsizproton)
En çok alıntılanan cümlesi sanırım şudur: Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir, olgun insanın özelliği ise bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir.
25.10.18 beğen 1 cevap
Canan Yalçın

Canan Yalçın

@cananyalcin

arayış!
Çavdar Tarlasında Çoçukalar kitabında henüz 17 yaşında olan Holden Caulfield'in okuldan atılmasıyla başlayan 3 günlük bir sürede Holden'ın yaşadıklarını yine Holden'nın kendi anlatımıyla aktarılıyor. Holden gittiği son okulda da ingilizce dışındaki diğer tüm derslerden kalınca okuldan atılır. Fakat Holden'ın bu derslerden kalma sebebi zeka yetersizliği ile kesinlikle ilgili değildir. Holden çevresindeki insanların hocalarının, okul müdürünün, oda arkadaşının, kız arkadaşlarının, cafe de, sokakta rastladığı tüm diğer insanların sahteliklerine, kendilerini olduklarından daha iyi, daha zeki, daha ahlaklı göstermeye çalışan ikiyüzlü tavırlarına, oportünist kişiliklerine katlanamayan ve saflık, dürüslük, kendin olabilme arayışlarında olan biridir. Kendi dünyasında yaşadığı bu tahümmülzlükten dolayı derslere uyum sağlıyamıyor ve gittiği her okuldan da atılıyor.
Holden'in kişiliğinde ve dünyasında rastlanılan bu tahülsüzlüğü zaman zaman bizlerde yaşamışızdır. Çünkü Holden'in çevresindeki tüm o insanlar yazık ki bizim çevremizde de mevcuttur. Yapmacık ilişkiler içerisindeyiz hepimiz ve bu bazen katlanılmaz anlıyor. Holden'in bir hocası ona hayatın bir oyun olduğunu ve kurallarına göre oynanmasa kaybedileceğinden bahsediyor ve son olarak yaşamak için bu oyuna katılmak gerektiğini vurguluyor. Söyledikleri doğru olabilir fakat Holden gibi saflığı, dürüstlüğü arayanlar bu oyunu mevcut haliyle oynayamazlar. Size daha önce herşeyi elinden alınan ve hiçliğe mahkum edilen Dr.B nin hikayesini anlatmıştım. Dr.B dünya da satranç şampiyonu olan rakibini çok basit bir şekilde yenecekken bunu yapmıyor ve rakibi Czentovic'in galibiyetini kabul ediyor. bunun ardından kendini beğenmiş, son derece cahil ve kaba olan Czentovic'in oyun sonunda söylediği sözler kesinlikle iç acıtıcı. " Yazık, hamle o kadar da kötü düşünülmemişti, Aslında amatör olduğu düşünülürse olağanüstü yetenekli bu bey." Evet bu cehaletin, sahtekarlığın karşında Dr. B pes etmişti hemde çok rahat kazanacakken ve daha önce de kazanmışken.
Fakat biz şunu söylüyoruz bizim iyiyi güzelliği içtenliği saflığı ve dürüstüğü arayışımız devam edecek Holden'nin kararlığında.
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba puan vermedi
2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
15.11.16 beğen cevap
Ferat AKINCI (@feratakinci)
iki kere okudum hiçbirşey anlatmıyor çok şey hissettiriyor.
25.11.16 beğen 1 cevap

Çavdar Tarlasında Çocuklar - S41

(...) Bin türlü numara çektim, ama onu başımdan atamadım. O felaket tekdüze sesiyle, geçen yaz sözde becerdiği bir yavruyu anlattı durdu. Bana bunu belki yüz kez anlatmıştı. Ama her anlatışında başka şeyler oluyordu. Bir dakika önce kıza kuzeninin Buick'inde sahip oluyordu, bir dakika sonra bakıyorsunuz bir iskelenin üstüne uzanmış yatıyorlardı. Tümüyle palavraydı, tabii. Hayatta tanıdığım tek bakir herif oydu herhalde. Birinin ona karşı bir şey hissedebileceğini bile düşünemiyorum. Neyse, artık sonunda ona açık açık, Stradlater için bir kompozisyon yazmak zorunda olduğumu, kafamı toparlamam için defolup gitmesini söyledim. Gitmesine gitti, ama yine her zamanki gibi ağırdan aldı. O gittikten sonra, pijamamı ve sabahlığımı giydim, kafama da o şapkayı geçirdim ve kompozisyonu yazmaya giriştim.
[email protected] tarafından eklenmiştir.
Tokmakan ♌️

Tokmakan ♌️

@tokmakan - Mersin

Bir insan öldü diye onu sevmekten vazgeçmek zorunda mısın? Özellikle de hayatta olanlardan bin kez daha iyi kalpli bir insansa.
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tokmakan ♌️

Tokmakan ♌️

@tokmakan - Mersin

Bence, birisi bir şey hakkında en azından ilginç bir şey söylüyor ve bunu heyecanla yapıyorsa, bırakacaksınız anlatsın. Bu güzel bir şey.
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv - Baguio

Eskiden onu pek akıllı sanırdım, o aptallığımla tabii. Öyle sanmamın nedeni; tiyatro, edebiyat ve bütün bu zırvalıklar üzerine çok şey bilmesiydi. Birisi bu konularda pek çok şey biliyorsa, onun aptal olup olmadığını anlayabilmeniz epey zaman alıyor.
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
oğuzer küçük (@ouzadana)
neler sanmadık ki insanları o aptallık dönemlerinde.
07.11.17 beğen cevap
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Rosario

''Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra."
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv - Baguio

Bence, birisi bir şey hakkında en azından ilginç bir şey söylüyor ve bunu heyecanla yapıyorsa, bırakacaksınız anlatsın. Bu güzel bir şey.
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
162
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
209
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
PİP!

PİP!

@nusretk - Xi'an

 paylaşım fotoğrafı
Herkese iyi akşamlar, güzel bir hafta geçirmenizi dilerim...
Yeni kitap, yeni umutlar...

Bize daima Tanrı’ya dua etmemizi söyledi -O’nunla konuşacakmışız-, nerede olursak olalım.
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 yorum
PİP! (@nusretk)
Beni severdi. Yani, ben öyle sanıyorum.
24.12.18 beğen cevap
PİP! (@nusretk)
Hayat kurallara göre oynanması gereken bir oyundur.
24.12.18 beğen 1 cevap
 paylaşım fotoğrafı
Bu kitabı, okuyacağım kitaplar listesine 2015 de eklemiştim. Daha sonra, The Beatles müzik grubunun üyesi John Lennon ile ilgili bir yazı ile karşılaştım. Lohn Lennon' un suikastçisi, cinayeti işledikten sonra bir kopyasını yanina aldığı Çavdar Tarlasında Cocuklar kitabını okumaya devam eder. Merak iste! Misliyle arttı.

Kitap, Amerika kültürünün kalıplaşmış cümlelerinden geçilmiyor:) " lanet olsun dostum! Lanet pislik! " gibi cümleler kullanılsa da Salinger' in yarattığı kahramanı seviyorsunuz. Okul hayati başarısızliklarla doludur. Kitap da onun geçirdiği üç günlük serüveni anlatıyor. Bir de kitabi okurken birçok konuda Holden' e hak veriyor, kitap bittikten sonra Holden gibi düşünmeye başlıyorsunuz. Özellikle Holden' in, kız kardeşi Phoebe' ye duyduğu sevgi akıllara durgunluk veriyor. En sevdiğim kısım ise kız kardeşine, aslında ne olmak istediğini yani hayalini anlattığı kısım. Taksici ile aralarında geçen ördek muhabbeti, kışın ördeklerin nereye gittiği, kafami hala meşgul eder.

" Bir kitabi okuyup bitirdiginiz zaman, bunu yazan keske çok yakin bir arkadaşım olsaydı da, canım her istediğinde onu telefonla arayıp konuşabilseydim diyorsanız, o kitap bence gerçekten iyidir." Altını çizdiğim ilk cümle oldu.

Kitabin, ilk isminin "Gönülçelen" olduğunu öğrendiğimde pek hoşuma gitmedi. Ayrıca bazı fakültelerde zorunlu olarak okutulması kitabin sevilmeme nedenidir.
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Hocasına davranma biçimini hiç beğenmedim doğrus,, bu kitabı yağmurlu bir gece de migros markettin otoparkın da aydınlatma direğin altında atrabanın içinde başlayıp bitirdim.
12.11.18 beğen 1 cevap
Rabia Bilen (@rabiaa)
Ben de Diyarbakir' a yetmiş kilometre uzak olan bir ilcenin köyünde okumuştum.
12.11.18 beğen 1 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
"Parayı verdi düdüğü çaldı " bir kitap var onu okudunuz mu?
12.11.18 beğen 1 cevap