up
ara

Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitap İncelemeleri

Canan Yalçın

Canan Yalçın

@cananyalcin

arayış!
Çavdar Tarlasında Çoçukalar kitabında henüz 17 yaşında olan Holden Caulfield'in okuldan atılmasıyla başlayan 3 günlük bir sürede Holden'ın yaşadıklarını yine Holden'nın kendi anlatımıyla aktarılıyor. Holden gittiği son okulda da ingilizce dışındaki diğer tüm derslerden kalınca okuldan atılır. Fakat Holden'ın bu derslerden kalma sebebi zeka yetersizliği ile kesinlikle ilgili değildir. Holden çevresindeki insanların hocalarının, okul müdürünün, oda arkadaşının, kız arkadaşlarının, cafe de, sokakta rastladığı tüm diğer insanların sahteliklerine, kendilerini olduklarından daha iyi, daha zeki, daha ahlaklı göstermeye çalışan ikiyüzlü tavırlarına, oportünist kişiliklerine katlanamayan ve saflık, dürüslük, kendin olabilme arayışlarında olan biridir. Kendi dünyasında yaşadığı bu tahümmülzlükten dolayı derslere uyum sağlıyamıyor ve gittiği her okuldan da atılıyor.
Holden'in kişiliğinde ve dünyasında rastlanılan bu tahülsüzlüğü zaman zaman bizlerde yaşamışızdır. Çünkü Holden'in çevresindeki tüm o insanlar yazık ki bizim çevremizde de mevcuttur. Yapmacık ilişkiler içerisindeyiz hepimiz ve bu bazen katlanılmaz anlıyor. Holden'in bir hocası ona hayatın bir oyun olduğunu ve kurallarına göre oynanmasa kaybedileceğinden bahsediyor ve son olarak yaşamak için bu oyuna katılmak gerektiğini vurguluyor. Söyledikleri doğru olabilir fakat Holden gibi saflığı, dürüstlüğü arayanlar bu oyunu mevcut haliyle oynayamazlar. Size daha önce herşeyi elinden alınan ve hiçliğe mahkum edilen Dr.B nin hikayesini anlatmıştım. Dr.B dünya da satranç şampiyonu olan rakibini çok basit bir şekilde yenecekken bunu yapmıyor ve rakibi Czentovic'in galibiyetini kabul ediyor. bunun ardından kendini beğenmiş, son derece cahil ve kaba olan Czentovic'in oyun sonunda söylediği sözler kesinlikle iç acıtıcı. " Yazık, hamle o kadar da kötü düşünülmemişti, Aslında amatör olduğu düşünülürse olağanüstü yetenekli bu bey." Evet bu cehaletin, sahtekarlığın karşında Dr. B pes etmişti hemde çok rahat kazanacakken ve daha önce de kazanmışken.
Fakat biz şunu söylüyoruz bizim iyiyi güzelliği içtenliği saflığı ve dürüstüğü arayışımız devam edecek Holden'nin kararlığında.
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba puan vermedi
2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
15.11.16 beğen cevap
Ferat AKINCI (@feratakinci)
iki kere okudum hiçbirşey anlatmıyor çok şey hissettiriyor.
25.11.16 beğen 1 cevap