up
ara

Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitap İncelemeleri

lila

lila

@nenuphar

"Kimse yok. Bir ben varım, bir de kendim."
Kitabın anlatıcısı Holden lise öğrencisi, derslerinde başarılı olamayınca okuldan atılıyor, eve dönüş esnasındaki birkaç gününü anlatıyor. Kitabın isminde olduğu gibi kırsal bir alandaki çocuklarla ilgili değil ben de birçokları gibi o yanılgıya düştüm.

Yaprak Fırtınası’ndan sonra okumaya başlamıştım, ilk anda Amerikan filmlerindeki diyaloglara benzer anlatımla karşılaşınca kitaba uyum sağlamakta zorlandım, ilk sayfalar böyle gitti. Ancak Holden’in gözüyle olaylara bakmaya başlayınca ve öylesine söylediği basit cümlelerdeki hayata dair anlamlar kitaba olan ilgimi arttırdı.

Holden duygulu, insanların basit davranışlarından karakterlerini yorumlayabilen, kardeşinin ölümünü unutamamış ve ona ait bir anının pişmanlığını içinde yaşatan, her genç gibi kızlarla ilgili problemleri olan ancak ilişkilerinde bencil olmayan anlayışlı biri diyebilirim. Bazen çıkarları doğrultusunda küçük sapmalar olabiliyor. Küçük kız kardeşiyle olan ilişkisi çok iyi. Öğretmenleri, arkadaşları, kızlarla, toplumla olan ilişkilerinde tanık olduğu sahtelik onu çok rahatsız ediyor, öğretmeninin verdiği öğüdü pek uygulayamıyor yani oyunu kurallarına göre oynayamıyor, okulda başarılı olamamasının altında yatan en önemli neden bu.

Topluma uyum sağlayamayan insanların dışlanması, psikolojik olarak rahatsız olarak görülmesi, toplumun olumsuz etkilerinin gözardı edilmesi sıkça rastladığımız bir durumdur. İnsanları güçsüz, sağlıksız yaftası yapıştırıp onların uçurumdan yuvarlanmalarına aldırış etmediğimiz gibi acımasızca da suçlayıp kendimizi aklarız.

Kitabın adının esinlenildiği küçük bölümde kız kardeşi Holden’e ne olmak istediğini soruyor. O ne avukat ne de bilim adamı olamayacağını sadece çavdar tarlasında binlerce çocuğun nereye koşturduğuna bakmadan uçuruma yaklaşan çocukları yakalamak istiyor, belki de büyüklerin acımasızca ittiği çocukları.

Holden’i sanki yolculuk esnasında yan koltukta oturan yol arkadaşı gibi düşünebilirsiniz, çok geveze, esprili ve hızlı konuşup kafa şişiren. Bazen kopup gittiğiniz anlar olsa da bir şekilde sizi yine kendisini dinletmeye başlıyor.

Değişiklik yapıp farklı bir tarzda kitap okumak isteyenlerin hoşuna gidebilir, kesinlikle boş bir kitap değil.

“Ben, çavdar tarlasında çocukları yakalayan biri olmak isterdim. Çılgın bir şey bu, biliyorum, ama ben yalnızca böyle biri olmak isterdim. Biliyorum, bu çılgın bir şey.”
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba puan vermedi
2 yorum
Gülşah GC (@guher)
Güzel inceleme olmuş, emeğinize sağlık.
29.12.18 beğen 2 cevap