up
ara

İngiliz İstihbarat Raporlarında Fişlenen Türkiye

İngiliz İstihbarat Raporlarında Fişlenen Türkiye Konusu ve Özeti

İngiliz İstihbarat Raporlarında Fişlenen Türkiye
İngiliz İstihbarat Raporlarında Fişlenen Türkiye kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Yeditepe Yayınevi
ISBN: 9786054052035
Sayfa: 194 sayfa Basım Tarihi: 1970
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane

Tarihle ilgili bir kitap daha... İngiliz İstihbarat Raporlarında Fişlenen Türkiye kitabımızın ismi. Yazarı Bülent Özdemir. Bu kitapla ilgili aslında çok da anlatacak bir şey yok. Adından nasıl bir kitap olduğu belli. Kısaca değinmek gerekirse. Malum istihbarat devletler için oldukça önemli. http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
İstihbarat deyince aklınıza hemen ajanlar, kovalamacalar gelmesin. Bir kişinin ne yediği, ne içtiği, ne giydiği, ne okuduğu nerelere gittiği, çocuklarının ne iş yaptığı, karakteri gibi şeyler de istihbaratın konusunu oluşturabiliyor. Yani aslında herhangi bir devlet için bir şekilde önemliyseniz (düşman veya dost olarak) tüm hayatınız istihbaratın konusunu oluşturabilir. İstihbaratı da sadece ülkelerin istihbarat teşkilatlarının (Türkiye'de MİT, Amerika'da CIA, İsrail'de MOSSAD vb.) görevlileri yani ajanları toplayacak diye bir kural da yok. İki bölümden oluşan bu kitapta kanımca Osmanlı'daki İngiliz ajanlarından çok elçilik görevlileri veya bir şekilde Osmanlı'nın devlet yüzüyle temas etmiş insanların gözlemlerinden oluşmakta. Birinci bölüm 1917 yılında Osmanlı'daki önemli kişileri anlatmış daha doğru bir ifadeyle kitabın adından da anlaşılacağı üzere fişlemiş. İkinci bölüm de 1919 yılında Osmanlı'daki aşiretleri ve yine önemli kişilerin fişlemelerini anlatıyor. Yazarımız fişlemelere hiç dokunmamış ve olduğu gibi kitaba aktarmış. Yorumunu katmamış. Sadece dipnotlarla, fişlemelerde isimleri geçen kişi, olay veya yerlerle ilgili bilgiler vermiş. Fişleme sayısını bilmiyorum ama göz kararı yaptığım sayımda yaklaşık 400-500 fişlemenin bulunduğunu söyleyebilirim. Fişlemeler bazen 1-2 sayfa sürebildiği gibi bazen de 3-5 satıra kadar düşebiliyor. Fişlenen kişiler arasında Osmanlı Sultanları da var. Peki fişlemelerde ne gibi bilgiler var? Fişlenen kimsenin alkol alıp almadığı, karakter yapısı, malı mülkü, siyasi görüşü, kimlere veya hangi gruplara yakın veya uzak durduğu, kadınlara düşkünlüğü gibi çok ilginç bilgiler mevcut. Yukarıda da söylediğim gibi istihbarat tüm hayatımızı kapsayabilir. Bu kitap da bunun somut bir örneği.
Velhasıl yaklaşık yarısını okuyup sonrasına göz gezdirdiğim bu kitap alıp bitirebileceğiniz bir kitaptan ziyade zaman zaman bilgileneceğiniz veya merak ettiğiniz bir kişi hakkında ne demişler deyip kapağını açabileceğiniz bir başucu kitabı. İyi okumalar.

Not: İstihbaratla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler buradaki ( https://okunmuskutuphane.blogspot.com/...f-dr-umit-ozdag.html )incelememi de okuyabilir.
0 yorum

İngiliz İstihbarat Raporlarında Fişlenen Türkiye - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle