up
ara

Bilgi ve Kutsal

Bilgi ve Kutsal Konusu ve Özeti

Bilgi ve Kutsal
Üç Müslüman Bilge kitabının da yazarı Seyyid Hüseyin Nasr tarafından kaleme alınan Bilgi ve Kutsal kitabı İslam, türünde okuyucusu ile buluşuyor. İz Yayıncılık yayınevinden 1970 yılında 9789753551601 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bilgi ve Kutsal isimli kitap 350 sayfadan oluşuyor. Bilgi ve Kutsal kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İz Yayıncılık
ISBN: 9789753551601
Sayfa: 350 sayfa Basım Tarihi: 1970
Bilgi ve Kutsal, Seyyid Hüseyin Nasr'ın en önemli eserlerinden biridir. Metnini, 1981 yılında verdiği "Gifford Lectures" oluşturmaktadır. Kendisi Batı dünyasının din hakkındaki bu en ünlü ve itibarlı konferansına katılan ilk müslümandır. Eser, Almanca ve Fransızcaya da tercüme edilmiş ve geniş yankı uyandırmıştır. Bilgi ve Kutsal, yazarının Batı, Doğu ve İslam Geleneklerine vukufiyetini kanıtlamakla kalmaz, onun aynı zamanda büyük bir mütefekkir olduğunu da ortaya koyar. Bilginin kutsal fikri ve tecrübesinden koparıldığı çağımızda, Nasr, bu sonucu doğuran zihni serüveni başarıyla tasvir etmekte ve bu sürecin öncü fikirlerini derin bir eleştiriye tabi tutmaktadır. Yazara göre Geleneğin çağlar boyu kalbinde yaşattığı "Hikmet", modern insan için tam anlamıyla bir "yitik"tir. Bu yitiriş yahut unutuş onu bütün entellektüel çabanın temeli olabilecek hakiki bir metafizik öğretiden mahrum etmiştir. Yapılacak iş, Geleneği yani "Perennial Hikmet"i yeniden keşfetmek, böylece akıl, bilim ve hakikat tasavvurlarını sağlam esaslara dayandırmaktır. Bu da herşeyden önce İslam tefekkür geleneğinde "zevki hikmet" denilen "sapiental" bilgiye marifet kesbedip bilgi ile kutsal arasındaki ilişkinin bir kez daha farkına varmaktır.
Dili azıcık ağır gelebilir ama her satırın altı çizilmelik bilgi dolu bir ilim kitabı
ataç ikon Bilgi ve Kutsal
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Bilgi ve Kutsal - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Sina

Sina

@sina

Bir yüce sanat eseri olarak insan,yaratıcısının yaratma güçlerini taklit ederken,kendi teomorfik tabiatını keşfeden bir sanatçıdır.Görevinin farkında olan bu insan,sadece müzik yaratmak için sazının tellerine vuran bir müzisyen değil,kendisi de Yüce Sanatkarın çaldığı ve kozmosta yankılandırarak bir müzik yarattığı sazdır. S.H.Nasr/Bilgi ve Kutsal
ataç ikon Bilgi ve Kutsal
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum