up
ara

Leyla'nın Evi Kitap İncelemeleri

tarih kokan
Zülfü Livaneli yine bir kitabına tarihi öyle bir yerleştirmiş ki aşk,entrika derken arada bir çok tarihi olayı da okutuyor ve bı bakmışsınız kitap bitmiş . zaten bu tarz sayesinde kitapları akıcı ve okunur.
ataç ikon Leyla'nın Evi
kitaba 8 verdi
0 yorum
Senem

Senem

@kitapvekahve

İnsanın evi aslında en küçük yaşam alanı olmasına rağmen , en geniş şekilde farklı yaşamları farklı insanları nasıl etkiliyor Livaneli'nin kaleminden yine çok güzel bir şekilde anlatılmış. Sadece sonunu çok beğenmediğim ve okurken tahmin ettiğim için sonlarını biraz zor okudum.
ataç ikon Leyla'nın Evi
kitaba 7 verdi
0 yorum
Büşra

Büşra

@darknessofblue

Livaneli anlatımını seviyorum,bu kitap beni şefkatiyle sardı sarmaladı resmen.Sanki ben de köşkte kalıyormuş gibi hissettim kitap boyunca.O temizlik kokusu,Leyla’nın sıcaklığı! Böyle kültürlü,dolu dolu insanlara karşı hep merakım olmuştur o yüzden olayın nasıl bittiğini anlamadım bile.Livaneli okumak istiyorum diyorsanız başlamanız gereken kitaplardan biri
ataç ikon Leyla'nın Evi
kitaba 9 verdi
0 yorum
Nur Özler

Nur Özler

@nurozler

Küçük detaylarla insanları birbirine anlatan sıcacık bir kitap. Hırsların, anıların ve sevginin insanlarda yaptığı değişimi gözler önüne seriyor. Okunmalı ve okutulmali.
ataç ikon Leyla'nın Evi
kitaba 8 verdi
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Livaneli’nin okuduğum yedinci kitabıydı Leyla’nın evi. Kalemini sevdiğim bir yazar. Sanırım yazarın kalemine alışınca okuması daha bir kolay oluyor.

Kitapta farklı farklı yaşamlara yer verilmiş. Fakat kaderleri ortak bir noktada birleşiyor. Bir Osmanlı Hanımefendisi olan Leyla’nın evinden yasal olmayan yollarla dışarı atılmasını ve onun hayata tutunma çabalarını okuyarak başlıyorsunuz romana. Daha sonrasında Roxy çıkıyor karşınıza. Eski ve yeni hayatlar usta bir kalem tarafından harmanlanıyor. Kitapta Osmanlı'nın son dönemlerinde yaşanan sancılı hayattan Cumhuriyet’e geçişede yer veriliyor. Ama kesinlikle bir tarih kitabında yer alan detaylar yok elbette.

Livaneli’nin kalemi bana çok yumuşak ve naif gelir. Zorlamaz fakat her kitabından mutlaka bir seyler öğrenirsiniz. Betimlemeleri harikadır ki bu kitapta da öyleydi. Leyla’ya üzüldüm, Roxy’i çoğu zaman anladım ve Hip-Hop’çuları sevdim bu kitapla. ? Ufak bir Türk filmi tadı verdi bana. Puanlayacak olursam on üzerinden altı verebilirim. ? Kitapla kalın. ?
ataç ikon Leyla'nın Evi
kitaba 6 verdi
1 yorum
Semih Kıran (@semihkiran)
Cevremde bazi arkadaslar cok tavsiye ediyor ama kitap almaya gidince elim hic gitmiyor merakda ediyorum aslinda ama nedendir bilmem bir turlu alipta okuyasim gelmiyor
13.10.17 beğen cevap
Bir Osmanlı'dan Cumhuriet'e Geçiş Romanı
Leyla'nın Evi romanı kimilerince sıradan, kimilerince rezalet kimilerince ise enfes bir hikaye barındırır içinde. Şimdi şunu diyebilirsiniz: "Bu romanda birden fazla hikaye var." Haklısınız ilk bakışta öyle gibi duruyor ama genel çerçevede bakıldığında tüm hikayeler aynı aslında. Kimisinin ait olmadığı bir hayata isyanı anlatıyor kitapta, kimisinin artık ait olmadığı bir eve olan tutkusu, kimisinin artık kendisine ait olmayan bir evlada olan kızgınlığı, kimisinin de ait olmak istemediği bir babaya olan saygıyla karışmış nefreti, kimisinin ise ait olmak istediği kadına olan şefkati... Roman aslında aidiyet duygusunu işliyor. Hepimizin geçmişinde unutmaya veya unutmamaya çalıştığı, yaşadığı zaman diliminde uğruna savaştığı veya görmeden geldiği, geleceğinde yaşamaktan korktuğu duyguyu veya yaşamak için can attığı yani ait olma, ait olmama, ait olamama (adına her ne derseniz artık) duygusunu bize hem en acı hem de en tatlı şekilde hissettiriyor Zülfü Livaneli.

İnsanlığın acımasızlığı ve acınacak halleri aynı cümlede yer bulabilmiş kendine. Sadece bir virgül var arada. Anlatım her ne kadar sade gibi görünse de bir o kadar karmaşık. Bir önceki paragraf ile sonraki paragraf arasında çok farklı olaylar anlatılmış. Bu durum da anlatımı daha leziz hale getirmiş diyebilirim. Kitabın sonunu tahmin etmeniz sona yaklaştıkça kolaylaşıyor. Tabii ki bunda Ali Yekta Bey’in hakkını yememek gerekiyor. Kitap Leyla (Büyük Hanım) ve Roxy-Yusuf üzerine yoğunlaşmış ibi görünse de bence kitabın en sağlam karakteri Ali Yekta Bey idi. Geçmişi ile geleceği arasında sıkışmış, büyük hayalleri ve büyük hayal kırıklıklarına sahip bir karakter olarak aslında romanın bitiş imzanı o atmış.

Osmanlı ile Cumhuriyet geçişindeki sancılı süreci başarıyla anlatmış olsa da karşı devrimcilerin (Atatürk karşıtları – kula kulcular) görüşleri daha baskın verilmiş ya da bana öyle geldi bilemiyorum. Eğer bu kitabı başkası yazsaydı sanırım kitaba daha art niyetli yaklaşırdım.

Sona erdiğinde keşke bira daha uzun olsaydı diyeceğini türde bir kitaptı. Sanırım yılda bir defa okunabilecek, derdini okuyucuya başarıyla aktarabilmiş Serenad’dan sonra Z. Livaneli’nin en başarılı kitabı budur diyebilirim. İyi okumalar…
ataç ikon Leyla'nın Evi
kitaba 9 verdi
0 yorum
Nazlı

Nazlı

@selamalbatros

Bitti...
Hep Livaneli kitaplarını yorumlarken eğilip büküldüğümü hissederim..
Bu muhteşem adamın yazdıklarını eleştirmek haddim değil çünkü..
Araya giren hain nöbet yüzünden bitirmem uzadı ama her zamanki tadı aldım ve tereddüt etmeden öneriyorum..
Muhteşemdi...
ataç ikon Leyla'nın Evi
kitaba 8 verdi
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

Leyla'nın Evi, Livaneli'nin toplumun çok farklı insanlarını alıp biraraya getirdiği, okurken insanın kendini içinde bulduğu romanı. Leyla'nın, Ali Yekta'nın, Roxy'nin ve Yusuf'un keşisen hayatları... Olay İstanbul'da geçiyor ve neredeyse yüzyıllık bir zamanı anlatıyor. Farklı dinler, mezhepler, kültürlerden besleniyor roman. Leyla'nın barınma sorunundan yola çıkarak farklı hayatları birleştirmiş. Birbirini hiç anlamayacak insanların birbirlerine nasıl değer verdiğini anlatmış. Ve sonunda da "İyiler kazanırken, kötüler cezasını bulmuş.". Livaneli'nin okuduğum ilk kitabıydı ve gerçekten çok sevmiştim ta ki diğer romanlarını okuyana kadar. Kendinizi bir kere kaptırınca öyle sürüklenip gidiyorsunuz Livaneli romanlarında.
ataç ikon Leyla'nın Evi
kitaba puan vermedi
0 yorum
Şule

Şule

@sule10

Bir ev sadece barınma ihtiyacımızı değil aynı zamanda bizim çocukluğumuzu,gençliğimizi,ruhumuzda iz bırakan anılarımızı taşır..bir ev eşyalarıyla,duvarlarıyla bizden bir parça taşır ve daha bir çok hikayeyi içinde barındırır.Leyla'nın Evi bize duygusal öğelerle birlikte geçmişe,tarihimize bakma olanağı da sağlayan muhteşem bir kitap.Mübadeleler,göçler ve ülkelerdeki bu değişiklikler yüzünden insanların tarih boyunca neler çektiğine şahit olabileceğimiz bir konuyu roman haline getirmiş yazar..sade ve etkileyici dilinden dolayı kitabın nasıl bittiğini anlayamadım..sadece göçler değil tabi ki bir de hepimizi özendirecek boyutta büyük bir sevdanın öyküsüyle kitap okuyucuyu etkisi altına almayı başarıyor..bütün övgüleri hak eden ve sevebileceğinizi düşündüğüm bir roman.Zülfü Livaneli işte,başka söze gerek yok,okuyun ,okutturun..
ataç ikon Leyla'nın Evi
kitaba puan vermedi
0 yorum
m__e__r__v__e

m__e__r__v__e

@mervec

Okuduğum Zülfü Livaneli kitapları arasında Serenad Kardeşimin Hikayesi ve Leylanın Evi sıralamasını yapabilirim. Daha basit ama gene de güzel bir anlatımı var.. Elinden ne çıksa okunası bir yazar bana göre ;)
ataç ikon Leyla'nın Evi
kitaba 7 verdi
0 yorum
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi

F-İ-Y-A-S-K-O
SON ADA livaneli ile tanışma kitabım oldu... okuyalı yıllar oldu, tadı hala damağımdadır. bende hoş bir anı bırakmıştır... Livaneli'nin orhan pamuk'tan daha iyi bir yazar olduğunu göstermiştir... şimdi bazıları bana kızacak, ama gerçek bu...

livaneli'deki hikayecilik ve anlatım orhan pamuk'ta yok... masumiyet müzesi zaman kaybı gibi kalıyordu son ada'nın yanında...

SERENAD tek anlamıyla muhteşemdi... aşkı, savaşı,hüznü,ayrılığı iliklerime kadar hissettim.. kitap nasıl bitti anlamadım... su gibi aktı gitti...

KARDEŞİMİN HİKAYESİ bu kitap için fuar'da nasıl heyecanla beklediğimi hatırlıyorum... konusu beni heyacanladırmıştı.. ama sonrası...
f-i-y-a-s-k-o...

LEYLA'NIN EVİ boşa zaman kaybı... zamanı bol olanların ve ağır kitaplardan sıkılanların okuyabileceği bir kitap ne yazık ki...
Seçici okurların okuyabileceği bir kitap değil.. verdiği mesajlar güzel... bunun dışında özelliği yok... vasatın altında ne yazık ki... keşke livaneli bunu roman olarak yayımlamayıp, direkt film yapsaydı o zaman çok güzel olurdu...

son kitabını okuma fırsatını bulamadım henüz...
ataç ikon Leyla'nın Evi
kitaba 1 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Kitap ilk başlarda yani hikayeye girene kadar biraz yoruyor insanı. Nereye varacak bunun sonu diye düşünürken kendinizi bir anda hikayenin içinde buluveriyorsunuz. Bu da tavsiye edebileceğim kitaplardan. Özellikle sonuna vuruldum.
ataç ikon Leyla'nın Evi
kitaba 8 verdi
0 yorum
meral akdemir

meral akdemir

@meralakdemir

Sanırım Livaneli'nin diğer kitaplarını okuduğum için bu bana biraz daha basit geldi. Yine de farklı kültürlerde yetişmiş insanların ortak yaşamlarını anlattığı için okunabilir. Akıcı, sade ve sıradan bir roman.
ataç ikon Leyla'nın Evi
kitaba 6 verdi
0 yorum
Seval Deveciler

Seval Deveciler

@nymphes

Çok güzel bir kitap olmasına rağmen elimde mındar ettiğim bir kitap oldu :) Tabi ki Livaneli'nin bir Serenad'ı , bir Kardeşimin Hikayesi gibi değil. Ama Livaneli deyince... Ne kadar kötü olabilir ki..
ataç ikon Leyla'nın Evi
kitaba 8 verdi
0 yorum
bilge altınay

bilge altınay

@bilgealtinay

Leyla'dan Leyla'ya...
Mutluluk, Seranad gibi bu kitap da beni çok etkilemiştir.Kurgusu gerçekten çok güzeldi. Yalılarda büyüyen paşa torunu asil bir kadın yaşlanınca evi elinden alınır.Zamanla ,hiç bir şekilde dokusu uyuşmayacakmış gibi görünen iki kültür arasına sıkışmış asi genç kızı uysallaştırır. Bilgi ve görgüsünü öyle konuşturur ki birbirlerine merhem olurlar.Okurken bir kere daha anladım ki altın yere düşse de değerinden bir şey kaybetmiyor.
Okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Leyla'nın Evi
kitaba 8 verdi
0 yorum
/ 3