up
ara

Leyla'nın Evi Kitap İncelemeleri

Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Livaneli’nin okuduğum yedinci kitabıydı Leyla’nın evi. Kalemini sevdiğim bir yazar. Sanırım yazarın kalemine alışınca okuması daha bir kolay oluyor.

Kitapta farklı farklı yaşamlara yer verilmiş. Fakat kaderleri ortak bir noktada birleşiyor. Bir Osmanlı Hanımefendisi olan Leyla’nın evinden yasal olmayan yollarla dışarı atılmasını ve onun hayata tutunma çabalarını okuyarak başlıyorsunuz romana. Daha sonrasında Roxy çıkıyor karşınıza. Eski ve yeni hayatlar usta bir kalem tarafından harmanlanıyor. Kitapta Osmanlı'nın son dönemlerinde yaşanan sancılı hayattan Cumhuriyet’e geçişede yer veriliyor. Ama kesinlikle bir tarih kitabında yer alan detaylar yok elbette.

Livaneli’nin kalemi bana çok yumuşak ve naif gelir. Zorlamaz fakat her kitabından mutlaka bir seyler öğrenirsiniz. Betimlemeleri harikadır ki bu kitapta da öyleydi. Leyla’ya üzüldüm, Roxy’i çoğu zaman anladım ve Hip-Hop’çuları sevdim bu kitapla. ? Ufak bir Türk filmi tadı verdi bana. Puanlayacak olursam on üzerinden altı verebilirim. ? Kitapla kalın. ?
ataç ikon Leyla'nın Evi
kitaba 6 verdi
1 yorum
Semih Kıran (@semihkiran)
Cevremde bazi arkadaslar cok tavsiye ediyor ama kitap almaya gidince elim hic gitmiyor merakda ediyorum aslinda ama nedendir bilmem bir turlu alipta okuyasim gelmiyor
13.10.17 beğen cevap