up
ara

Clarissa Kitap İncelemeleri

Erkan

Erkan

@erkan58 - Antalya

Diğer Zweig kitaplarıyla kıyaslandığında insanın ağızında sanki buruk bir tat kalıyor keşke bu kitap yarım kalmayıp kendisi tarafından tamamlanabilseydi
ataç ikon Clarissa
kitaba 4 verdi
0 yorum
Annesini küçük yaşlarda kaybetmiş subay bir babanın kızıdır Clarissa. Kaba disiplinli bir manastır ile sert ve otoriter bir babanın kuralları arasına sıkışmış kendisi olamayan bir çocuktur. Herkese saygılı ve mesafeli tutumu bana kalırsa kendi tercihi değildir. Öyle ki babasına sarılmanın, okşanmanın, sevilmenin bile özlemini çekerken bir çocuğun etrafındaki insanlarla kendi arasına en doğal şeylerde bile mesafe koyması, ürkmesi, tedirginliği, her gününü nasıl yaşayacağını başkalarının belirlemesinin bir sonucudur. Kendi içinde, dışa dönük kabukları kırmayı manastırdan çıktıktan sonra az da olsa başarabilen Clarissa'nın en büyük şansı daha sonraki dönemlerde ise şanssızlığı olacak aşkıdır. Clarissa aşık olmuştur. Dünümüze, bugünümüze ve yarınımıza etkisi olacak bir savaşın gölgesinde kalan trajediler silsilesi bir çok şeyi mahvettiği gibi bu aşka da etkisi olacaktır.


Heınrıch Böll 'ün Babasız Evler Kitabının çevirmeni Ahmet Cemal
şöyle der; '' İnsan, savaşın da hem yaratıcısı, hem kurbanıdır, çünkü savaşı önleyecek hiç bir eylem gerçekleştirmemiş, ama savaş sonrasının acılarına neden arar olmuştur. '' Savaş sonrası acılar. İnanın bu acıları sadece bizler yaşamıyoruz. Öldürülen bir Rus askerinin, bir Fransız, bir Alman, bir Bulgar askerinin de bir annesi, babası ve çocukları olduğu gerçeğini anlayabilmek için tarihçilerden ve ağzı lağım çukuru olmuş siyasilerin saçtığı nefret ve bunları pompalayan ana akım medyaya kulakları tıkayıp önce edebiyata baş vurmak gerektiğine inanırım. ''Savaş ile ilgili normal ve insancıl bir görüşe sahip olmanın tek bir yolu vardır: Savaşın farkında olmak ve savaşı kendileri asla cephede bulunmamış savaş çığırtkanlarından dinlememek. '' Bu savaş çığırtkanlığı yapanların pompaladığı kaba milliyetçilik, şovenizm, içi boşaltılmış ve ideolojik olarak zehirlenmiş vatanseverlik, göklerde dalagalanan bayraklara yüklenmiş ırkçı ve ötekileştirici gerçekleri görmek zor olmasa gerek. Bu gerçeklerin ifşa edilmesinin bile hainlikle eş değer tutulması resmi devlet ideolojilerinin bir sonucudur. Bunun farkına varan doktorun söylediği gibi; '' Benim için yasalar yok, devlet anlamına gelen her şey benim için bitmiştir. '' Bu zehirli tohumların henüz doğmamış çocukların yüreğine ekilmesi o çocukların geleceğini mahvetmekten başka hiçbir şeye yaramayacaktır. Oysa farklılıklar hiç kimse için bir tehdit değildir. Bir ülke için tehdit olan tek gerçek farklılıklar ile birlikte yaşamayı tehdit olarak görme gerçeğidir. İktidarlar bunlardan beslenebilir. Çünkü onların cephede hiç kimseleri yoktur.


İnsanlığın karaborsaya düştüğü bu devirde savaşların bir sonuç olmadığını görmemek için artık kör olmak gerekir. Eğer bir gün savaşmak zorunda kalırsam, gerek iç gerek dış savaşları var eden sebeplere karşı savaşırım. Savaşsız bir dünya için savaşmalıyız sloganıyla acılarımızı ortaklaştırmalıyız. ( yine bir savaş ! )

Biz insanoğlu kurulan cümlelerin derin anlamlarında saklı edebi tattan ziyade, basit ama dramatize edilmiş cümleleri seçerek kolaya kaçıyoruz. Clarissa'dan ziyade yan karakterlerin anlatımlarını daha etkili buldum. Zaten yan karakterlere ayrı bir ilgim olmuştur okuduğum kitaplarda. Zweig'in dramatize etmeden anlatması Clarissa'nın soğuk mizahıyla bayağı bir örtüşüyor. Acaba kitap Zweig tarafından tamamlansaydı böyle biter miydi diye düşünmeden edemedim. Zweig'in okuyucu yüreğinin en derin yerinden yakaladığı ve kitap bitene kadar asla bırakmadığı bir gücü vardır. Bu eserinde o gücü bulamadım. Bunu da uzun bir süre içerisinde biriktirmiş olduğu notların dağınıklığına ve başkası tarafından tamamlanmasına bağlıyorum.
ataç ikon Clarissa
kitaba puan vermedi
3 yorum
lila (@nenuphar)
“Savaşsız bir dünya için savaşmalıyız” Stefan Zweig’ın Vicdan Zorbalığa Karşı kitabında savaşa karşı olduğunu ancak vicdanları susturmaya yönelik her despot iradeyle savaşı soylu gördüğünü belirten cümlesini hatırlattı.
10.09.18 beğen 1 cevap
Batuuu

Batuuu

@batuuu - Ankara

Yazarın okuduğum nerdeyse 10 veya 11. Kitabiydi. Yazarın diğer kitaplarına göre sanki biraz sönük kalan bir kitap olmuş. Ama savaştan korkan savaş dönemi şartlardan dolayı eşi ile birlikte intihar eden bir yazar için belki de savaş dönemini en iyi yansıtan zweig kitabi olmuş olabilir. Hatta kitapta yer alan Leopold Brancoric karakteri en iyi olarak yazari yansıtmaktadır
ataç ikon Clarissa
kitaba puan vermedi
0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann - Balıkesir

Savaş varken insanlıktan bahsetmeyelim, İnsanlığa yakışmıyor savaş
Çok çok beğendim. Stefan Zweig'ın okuduğum 3. kitabı oldu daha önce satranç ve bir kadının yaşamından 24 saat ve bir yüreğin ölümü'nü okumuştum. En çok beğendiğim Clarissa oldu. Kitap anlatım tarzıyla, konusuyla olsun her şeyiyle benim için çok güzeldi.

Kitabın konusu Clarissa isimli kızın 1. Dünya savaşı sırasındaki yaşamı. Bir yanda savaş sürerken bir yanda da Clarissa'nın yaşam mücadelesi sürüyor.

1. Dünya savaşı döneminde geçen birçok kitap okudum ama hep bizim yazarlarımız tarafından yazılmış ve bizim ülkemiz ele alınmıştı. Bu kitapta savaşı diğer ülkeler gözünden görebilirsiniz. İnsan sanıyor ki savaş sadece bize zordu. Sadece biz çok kayıp verdik, çok yıprandık, çok perişan olduk sanıyor. Ama bu kitabı okurken diğer ülkelerin de savaştan çok etkilendiğini ve onları da maddi manevi çok zarara soktuğunu fark ettim. Aslında yoğun içerikli savaş anlatılmıyor ama yaşanılan zorluklar bizimkilerden çok da farklı değil bunun farkına varabiliyorsunuz. Milliyetçilikten, askerlikten dem vurulmuş kitapta yani okurken şunu düşündüm. Ben de milliyetçi ve biraz militarist bir insan olabilirim. Ama hep şunu düşünürüm. Ömrü hep savaş meydanlarında, cephelerde geçmiş atam eğer "Yurtta barış, Dünyada barış" diyorsa bir bildiği vardır. Savaş güzel bir şey değil. Savaşmayın, sevişin.

Neyse.... Stefan Zweig bu kitabını tamamlamadan intihar etmiş. Keşke bitirip intihar etseydi çünkü sonu istediğim gibi bitmedi. Sonradan tamamlandığı için bence çok müthiş bir son olmadı. Niçin sevenler kitaplarda dahi kavuşamıyor niçin? Sonu böyle olmamalıydı. Benim tanıdığım Clarissa bu hikayeyi böyle bitirmez. Sonu istediğim gibi bitmedi diye şuan kızgınım. Son konusunu kaparsam başka diyeceğim bir şey yok.

Tavsiye ediyorum okuyun. Kesinlikle son dönemde en sevdiğim kitaplardan biri oldu.
ataç ikon Clarissa
kitaba 10 verdi
3 yorum
Mehmet (@yoldas)
Savaşları anlayabilmek için tarihçileri değil de edebiyatçıları tercih etmek gerek. Maalesef ki insanlar tarihçilerden öğrenmeyi tercih ediyor ve yüreklerindeki sevgi tohumlarını söküp yerine nefret tohumları ekiyorlar. Oysa acının dili, dini, ırkı yoktur. Zweig'i sevdiyseniz biyografi kitaplarına bir göz atın.
16.05.18 beğen 3 cevap
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari - İstanbul

Clarissa, Zweig'in ölmeden önce üzerindr çalıştığı son kitabı. Ve sanki son eseri olduğu için midir yoksa başka nedeni var mıdır bilemem ama resmen ustalığını konuşturmuş bu kitapta. Üslubu, akıcılığı, duygu geçişleri... Hepsi ama hepsi can alıcı. Ve Zweig'in savaşlara olan nefretini bir kez daha görüyoruz. Fazla bir şey demicem zira konuştukça kendimi daha da yetersiz hissediyorum.
ataç ikon Clarissa
kitaba 10 verdi
1 yorum
fk (@furkan05)
Zweig'in ölümü nedeniyle tamamlanmamış eseri. Tadı damağımda kalmıştı :)
27.03.18 beğen cevap
Güzel bir kitap
Farklı tip karakterlerle çeşitli düşünceler aktaran, savaşa, devlet mekanizmasına, ahlak olgusuna, aile kavramına ve daha bir çok konuya değinen, sürükleyici bir hikayesi olan, güzel bir kitap. Diğer Zweig kitapları gibi bunu da çok beğendim. İnsana dair hikayeleriyle bir çok şey anlatan dolu dolu bir kitap. Tavsiye ederim.
ataç ikon Clarissa
kitaba puan vermedi
0 yorum
lila

lila

@nenuphar

Clarissa, Stefan Zweig’ın ölümünden 39 yıl sonra yayıncısı tarafından bıraktığı notlardan yola çıkarak tamamlanan romandır.

Çocuklarına nasıl şefkat gösteceğini, onlarla nasıl konuşacağını bilmeyen, görevine bağlı, onurlu bir yarbayın kızı olan Clarissa Schuhmeister’in 1902-1921 yılları arasındaki hayatı anlatılmaktadır.

Özellikle savaş yılları çok zordur, savaş onu sevgilisinden ayırmıştır. Askeri bir hastanede hemşire olarak yaralı askerlere yardım ederek acılarını hafifletmeye çalışır, bir bebek beklediğini üstelik düşman ülkeden olan birinin bebeğini taşıdığını öğrenince ne yapacağını bilemez. Babasının ve çevresinin değer yargıları durumunu oldukça güçleştirmektedir. Ayakta kalıp mücadele etmesini sağlayan tek şey Leonard’a olan sevgisidir.

Kitaptaki tüm karakterlerin yaşam öyküleri kitabı ilginç ve sürükleyici hale getiriyor, keyifli bir okuma oldu ancak kitabın sonu hiç beklemediğim bir şekilde bende karakterlerden birine kızgınlık uyandırarak bitti. Üzüldüm. Okunmaya değer bir kitap.
ataç ikon Clarissa
kitaba 8 verdi
0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek - Samsun

Acılar...
Bir kadının gözünden savaş... Düşman denilen toplumdan birine aşık olan, babası ve erkek kardeşi asker bir kadın... Tüm kalbini cepheye gömmüş bir kadın, karnındaki bebeğin düşmandan olduğunu saklamak zorunda kalan bir kadın... I. Dünya Savaşı yılları aşkını ve ülkesini ölecek kadar seven ve korumak isteyen bir kadın...

Stefan Zweig'in ölümünden önce başladığı ve yarım bıraktığı kitaptır lakin yarım bırakılmışlık hissi vermez.
ataç ikon Clarissa
kitaba 10 verdi
0 yorum
Sibel

Sibel

@sibel27

Clarissa
Stefan Zweig'in ölümünden sonra yayınlanan kitabı Clarissa, genç bir kadının 1.dünya savaşı öncesi ve sonrasında yaşadIklarını anlatmaktadır..
İçinde aşk yok mu derseniz tabiki var..Savaş öncesi oluşan bir aşkın savaş sonrası nasıl bir hal aldığını anlatıyor..
Okumaya tabiki değer..
ataç ikon Clarissa
kitaba puan vermedi
0 yorum