up
ara

İsim, Şehir, Bitki

İsim, Şehir, Bitki Konusu ve Özeti

İsim, Şehir, Bitki
İsim, Şehir, Bitki kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050906837
Sayfa: 436 sayfa Basım Tarihi: 1970
Yılmaz Özdil'den yine vurucu, yine eğlenceli ve hep düşündürücü yazılar...Hürriyet gazetesi köşe yazarı Yılmaz Özdil, geçen yıl büyük ilgi gören ve satış rekorları kıran İsim, Şehir, Hayvan kitabından sonra yepyeni bir derlemeyle, İsim, Şehir Bitki ile okurlarının karşında.Özdil, kısa, özlü, tatlı bir üslubun egemen olduğu sert vurguları ve yer yer alaycı, yer yer hüzün verici diliyle 19 Mayıs törenlerinin iptal edilmesinden ünlü dağcı ve AKUT kurucusu Nasuh Mahruki'nin vatan sevgisine, "Ak CHP" hükümetinin neler yapabileceğinden İmam Hatip'ler ve dindar gençlik tartışmalarına, 2020 Olimpiyatlar Türkiye'de düzenlense neler olabileceğinden "AncelinaColi"nin Suriyeli mültecilerin kampını ziyaretine kadar değişik konulara kıvrak bir üslupla el atıyor. Özdil'den düşündüren, hüzünlendiren, güldüren, sinirlendiren, hayranlık uyandırıcı bir dil ustalığına sahip yeni bir eser...
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Yılmaz Özdil'in yazılarından toparlanan güzel bir eser daha, ilk cildin biraz gölgesinde kalmış, buna en büyük etken yazıların eskimiş olması tabii. İğneleyici kalemiyle, bugün yaşadığımız bir çok olaya göndermeler var. Hatta bir çok hasır altı edilmiş olaylar için gerçekten ilginç yazılar yazmış Özdil, okudunuzda şaşırıyor, neden duymadığınızı anlamıyorsunuz.

İlk cildinde daha çok "Atatürk ve Atatürkçülük" üzerine duruyordu, bu cildinde ise daha çok siyasilerin ve iktidarın duruşunu, eylemlerini irdelemiş.

Okumaya değer...
0 yorum
Selin

Selin

@selnaybars

Yılmaz Özdil'in köşe yazılarını topladığı İsim/Şehir/Hayvan'dan sonraki 2. kitabı. Köşe yazılarını tekrar okumak isteyenler ve kaçıranlar için iyi bir kitap.
0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann

ben gazetedeki köşe yazılarını her gün kaçırmadan okuduğum için kitabı daha öncede okumuşum gibi olmuştu ama hepsi bir arada birden okuyunca güzel oldu :)
0 yorum
Tahsin Aldemir

Tahsin Aldemir

@tahsinaldemir

Aklımdakileri,düşüncelerimi bu yazar dersiniz ya işte o yazarlardan biri...Yılmaz Özdil demek gerçekler demek.Eline,kalemine,yüreğine sağlık üstad.
0 yorum
Serda Kayman

Serda Kayman

@serdakayman

Kitap halinde okumak da güzeldi ama bazen keşke bu yazıları zamanında okumuş olsaydım demekten kendimi alamadım. İster istemez insan kitaptan kopuyor.
0 yorum

İsim, Şehir, Bitki - S41

Siyah - beyaz filmdiler.
Seneler evvel öldüler.
aylin doğanç tarafından eklenmiştir.
MELEK ÖZCAN

MELEK ÖZCAN

@melekozcan

Ne doğmak elimizde
Ne ölmemek...

Ne anamızı seçebiliriz
Ne babamızı.
Hayattırbize rol biçen.
syf:196
0 yorum
aylin doğanç

aylin doğanç

@aylindogancaysan

Gün gelecek hiç bitmeyecek, gün gelecek sana kavuşacağım. Ağlamayı bil, gülmeyi unutma, cezaevini sev demiyorum ama, bu kötü yataklarını asla unutma. Zincir soğuk, zindan yaş, belki biraz üşürüz, hele başım zindandan çıksın, görüşürüz.
0 yorum
aylin doğanç

aylin doğanç

@aylindogancaysan

En vahim gençlik hatası, gençliğini yaşamamaktır. Gençliğini yaşayamamış insanlar tarafından yönetiliyor Türkiye... Gençleri anlamama sebepleri aslında bu.
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

“80 ihtilali öncesi... Hacıhüsrev. Çocuğum o zamanlar. Devrimci abiler vardı, hava karardıktan sonra cami duvarına yazı yazıyorlardı, ellerinde koca koca Marshall boya kutuları olurdu. Geceleri onları beklerdim, gizli gizli seyrederdim. Bir gece gördüler beni, ne arıyorsun lan burda deyip, çıkıştılar. Ben de onlara boyanız bittiyse boya kutularınızı istiyorum dedim. Niye diye sordular. Darbuka yapacağım abilerim dedim. Gülüp gittiler. Ertesi sabah, camiye benim için darbuka bırakmışlar. Bakırdan, kocaman, güzel bir darbuka... Sonraları sordum o boyacı abilere, kim bıraktı diye... Mahir Çayan'ın emriyle aldıklarını söylediler. O söylemiş arkadaşlarına, çocuğa darbuka alınssın diye... Allahn rahmet eylesin, ilk darbukamı Mahir Çayan almıştı yani... İlk gerçek darbukam oydu."

Kim bunları anlatan?
Balık Ayhan.

Mahir Çayan?
Devrimci Öğrenci Lideri.

İsrail İstanbul Başkonsolosu'nu kaçıdı, evi basıldı, yaralandı, yakalandı, Meltepe Askeri Cezaevi'nden kaçtı, Ünye radar istasyonunda çalışan iki İngiliz bir Kanadalı teknisyeni kaçırdı, karşılığında Deniz, Hüseyin ve Yusuf'un bırakılmasını istedi, Tokat'ın Kızıldere Köyü'nde oldukları tespit edildi, baskın yedi, alnından vurularak öldürüldü.

Gel zaman git zaman...

Mahir'in darbukası, gariban roman çocuğunun hayatını değiştirmişti. İdealist motiflerle bezenen öykü, Mahirlerin kelleyi kotuğa aldığı dönemlerde araziye uyan entel dantel takımının malzemesi oldu. Mahir'i sokakta görse tanımayacak tipler, romantik manzumeler döşendi. İdealist cenazeler, alabildiğine sömürüldü. "Kardeşim saçmalamayın, dümbeleklik yapmayın" diyenlerin itirazları "ırkçı"lıkla suçlandı. Balık da, işi ilerletmiş, "müzik değil, felsefe yapıyorum" falan demeye başlamıştı.

Velhasılıkelam...
Balık Ayhan, Balık Ayhan oldu.

Gel zaman git zaman...

AKP geldi, açılım yapıldı.
Devrimci romatizm...
Roman'tizme dönüştü.

Başbakanımız "kırmızıyı severler, birbirini överler" dedi. "Birbirini överler" lafını duyan Kiboş, dayanamadı, "Çuk yakışıklı adamsın, üstüne tanımam anacım" dedi. Faytoncular Derneği Başkanı ile Kırkpınar cazgırı Pele Mehmet'in manilerinden sonra sahneye çıkan Balık Ayhan, noktayı koydu: "Sen adamın kralısın, kasım kasım Kasımpaşalısın!"

E haliyle...
Siyasete kulaç attı Balık. AKP'den mebus adayı oldu.
Olunca ne oldu?
Şu oldu...

Yıllar önce "İlk darbukamı Mahir Çayan aldı." diye röportaj verdiği gazeteye, gene röportaj verdi: "Hayatım roman olur. Hayatımın film olması için yazdığım senaryolar var. Hatta, ilk darbukamı Mahir Çayan aldı diye yazdım, herkes gerçek sandı. Oysa senaryoydu!"

Atasın palavracıkları...
Kafalayasın medyacıkları.

Enteller alkışlarken...
"Beni Mahir Abi yarattı."
Takunyalılar alkışlarken...
"Mahir falan tanımam anacım."

Sayfa:265-267
0 yorum
aylin doğanç

aylin doğanç

@aylindogancaysan

Bilmediklerimi ayağımın altına koysaydım, başım göğe ererdi.
0 yorum
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...