up
ara

Profesör

Profesör Konusu ve Özeti

Profesör
Profesör kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Ender Nail
Yayınevi: Koridor Yayıncılık
ISBN: 9786054629343
Sayfa: 512 sayfa Basım Tarihi: 1970
Psikoloji profesörü Adrian yakında hafızasını kaybedip öleceğini öğrenir. O an aklında tek bir düşünce vardır: Eve gidip hayatına kendi elleriyle son vermek. Ancak birkaç saat sonra yolda on altı yaşlarında sırt çantalı bir kız görür. Hemen ardından bir araç onu zorla alıkoyar ve gözden kaybolur. Profesör şaşkındır. Gördükleri bir illüzyon mudur yoksa gerçekten gözlerinin önünde bir kaçırılma olayı mı gerçekleşmiştir? Eğer öyleyse harekete geçmek zorundadır, zaten kaybedeceği hiçbir şey kalmamıştır.Sayılı günleri kalmışken ve hafızası ona her an yeni oyunlar oynarken, labirentin içine sıkışmış bir fare gibi ondan yardım bekleyip beklemediğine bile emin olamadığı bu kızı kurtarmaya çalışmak ne kadar mantıklıydı? Hastalığı onun bu bulmacayı çözmesine yardım mı edecekti yoksa gördüğü halüsinasyonlar onu hiç planlamadığı bir sona mı götürecekti?"Katzenbach'ın kurgu yeteneğine sahip çok az yazar var." -People-
Veli

Veli

@coruh

Olmuyor Bay Katzenbach. Olmuyor.
Bu türde yazılmış pek çok kitap var. Sanırım psiko - gerilim diyebiliriz. Bir katil, bir veya daha fazla cinayet, bir dedektif ve psikolojiyle bağ. Bir değişik versiyonlarını Dan Brown(ki o psikoloji yerine tarih bilimini kullanıyor daha çok) ve Adam Fawer yazıyor. Ve onlar bu işi iyi yapıyor. Katzenbach'ın kitapları A sınıfı kitaplar için yetersiz, B sınıfı kitaplar içinse fazla.
John Katzenbach'tan daha önce Psikoanalist'i çok büyük beklentilerle okumuştım. "Freud ve Jung bir araya gelse daha iyisini yazamazdı." şeklinde sunulan bir kitaptan beklentilerimin çok olması da sanırım normal. Psikoanalist o beklentilerimi karşılamadı. Profesör'ü daha az bir beklentiyle okudum. Zar zor beklentilerim karşılandı hatta yine beklediğimden bir tık daha kötü bir kitaptı.
Kitap genellikle sürükleyici. 500'den fazla sayfa sayısıyla tamamı sürükleyici olsa zaten A sınıfı bir kitap olabilirdi.
Yazarın psikolojiyle kurmaya çalıştığı bağ ise hiç olmamış, hiç oturmamıs. Kitabın bu yönü ancak D olur.
Dedektifin hayatına "zoom yapmaya" çalıştığı yerler var. Bence onlar da oturmamış.
Bir karakteri(Scott West) ara ara sanki kitabın sonucuna çok etki edecekmiş gibi parlatmış, onunla ilgili ayrıntılar koymuş ama bunların hepsi boşa çıkmış, hiçbirini sonra kullanmamış.
Profesör okuduktan sonra zihninizde yer edecek bir kitap değil. Ama insan bazen sırf zaman geçirmek veya kafasını dağıtmak için ucuz Hollywood yapımı filmler seyreder ya; öyle bir ihtiyacınız olduğunda kitap görevini yapacaktır.
Genel notum başta dediğim gibi: Olmuyor Bay Katzenbach, olmuyor.
ataç ikon Profesör
kitaba 4 verdi
0 yorum
Hilal Kaya

Hilal Kaya

@hk13

Maalesef olmamış.. Büyük bir heyecanı büyük bir hayal kırıklığı takip etti ne yazık ki. Yazarla, "Psikoanalist" kitabı ile tanışmıştım. O kadar etkilenmiştim ki, ilk fırsatta diğer kitaplarını da okumaya karar vermiştim. Yazarın ikinci olarak bu kitabını okudum. Ve ilk kitabındaki o gizem, o sürükleyiş, o aksiyon burada yoktu. İlk kitapta heyecandan hızlı hızlı çevirirken sayfaları, bu kitapta sıkıntıdan çabuk bitsin diye çevirdim..

Gayet klasik, kaçırılma hikayesi. Sonrasında arama, bulma vs. Profesörün rahatsızlığı ile olayı ilginçleştirmeye çalışmış yazar ama bence hiç işe yaramamış. Bu açıdan çıkış noktası iyi olsa geliştirme sönük kalmış. Kurgu daha iyi kurulabilirdi. Olaylar, ipucları, arama daha tadında verilebilirdi.. Çok sıradan bir polisiye tadı verdi bana. Beklentim de yüksek olduğu için, beğenemedim maalesef bu kitabı. Klasik polisiye (tam olarak polisiye demek de doğru değil aslında, kaçırlan bir kız, onu arayan yaşlı bir profesör) seviyorsanız, tavsiye ederim. Ama daha gizem, daha psikoloji, daha aksiyon ve heyecan isteyenler başka kitapta şansını denesinler bence :)) Keyifli okumalar :))
ataç ikon Profesör
kitaba 4 verdi
0 yorum
Bayılarak bikaç günde okuduğum bir kitap değildi bazen çok sıkıldım bazende sadece sonunun nasıl biteceğini merak ettim. Bence bu kurguyla daha güzel bir kitap olabilirdi.
ataç ikon Profesör
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ebru ışık

Ebru ışık

@efruzberrre

sürükleyici güzel bir kitap.. tavsiye edilir..
ataç ikon Profesör
kitaba puan vermedi
0 yorum

Profesör - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Bu çok saçmaydı. Onu mu arıyorlardı? Kimse planından haberdar değildi ki. Annesinin buzdolabının üzerine yapıştırdığı sahte notu bulması için daha çok erkendi...
ataç ikon Profesör
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ülkü Ediz

Ülkü Ediz

@deli

Aklının sana oynadığı oyuna ne kadar direnebilirsin?
ataç ikon Profesör
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
MAVİ

MAVİ

@mavi32

Adrian herşeyi biliyorum diyen insanların aslında hiçbir şey bilmediklerini düşünürdü..
ataç ikon Profesör
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
MAVİ

MAVİ

@mavi32

Adrian birden keşke anlamak yerine nefret edebilsem diye diye geçirdi içinden.Çünkü nefret etmek çok daha kolaydı.
ataç ikon Profesör
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
MAVİ

MAVİ

@mavi32

Zaman diye düşündü Adrian çok acımasız.
ataç ikon Profesör
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...