up
ara

Veda Kitap İncelemeleri

mine doğar

mine doğar

@minedogar

Ayşe hanım’ın diğer birkaç kitabını okuduğumdan.Bu kitabı sanki Ayşe hanım yazmamış da ismini vermiş gibiydi.
Genel olarak kitap iyiydi.
ataç ikon Veda
kitaba puan vermedi
0 yorum
alper kalyon

alper kalyon

@alperkalyon495

Tarih ve aşk
Mükemmel ötesi bir kitap. Ayşe kuline hayranlığım gittikçe artıyor. Kesinlikle hem tarih hem aşk içeren bir kitap
ataç ikon Veda
kitaba puan vermedi
1 yorum
mine doğar (@minedogar)
İyi kitaptı.
20.12.18 beğen cevap
Hanife Kara

Hanife Kara

@hanifekara

Bana göre Ayşe Kulin'in en güzel eseridir. Çok beğenmiştim.
ataç ikon Veda
kitaba puan vermedi
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

Kulin'in okuduğum en güzel kitabıydı veda. Savaş yıllarındaki bir aşk ve mücadele anlatılmış. Eşsız bır roman
ataç ikon Veda
kitaba 10 verdi
0 yorum
Gölge

Gölge

@golge2010

Ayşe Kulin üslubunu beğendiğim yazarlardan biridir. Kitabın kurgusu da güzeldi. Fakat kitapta ahlak açısından mahrem denilecek ilişkileri açıkça yazılmasından çok rahatsız oldum. Ve Osmanlı'yı kötülemek için de ayrı bir çaba harcamış yazar. Bunların dışında genel anlamda iyiydi. Kalemine sağlık...
ataç ikon Veda
kitaba 6 verdi
2 yorum
Fatma Özaydın (@fatmaozaydin)
Üslubunun iyi olduğuna kesinlikle katılıyorum ve aynı konudan ben de muzdaribim hilalcim :)
20.03.16 beğen cevap
Gölge (@golge2010)
;)
22.03.16 beğen cevap
nihan avcioglu

nihan avcioglu

@nihanavcioglu

Diğer incelemelere göz attığımda kitabın genel olarak olumsuz eleştirildiğini gördüm. Ben kitabı beğenenlerdenim. Bitirdiğimde atalarımızın yaşadığı sefaleti, gösterdikleri fedakarlık ve cesareti düşünmekten bir kaç saat uyuyamadım. Okumuşu, cahili, doktoru, hırsızı, sanatçısı, kabadayısı... vatan sevgisi taşıyan birbirinden alakasız binlerce vatan evladının nasıl da tek yumruk olduğunu düşündüm. Tabi ki kitap bir tarih kitabı değil ancak, yazarın Kurtuluş Savaşı döneminde yaşananları alışılagelmişten farklı olarak, Saraylı bir ailenin dünyasından, aile içindeki fikir ayrılıklarından dem vurarak yansıtma fikri ve becerisini başarılı buldum. Kitabın ilk yarısını biraz ağır, yavan ve fazla aşk temalı bulduğumu da itiraf etmeliyim.
Bana göre asıl olan erkek kahramanlarımızın üzerindeki "vatan haini" damgasının hikaye içindeki değişimiydi ve bence o kadar manidardı ki etkilenmemek mümkün değildi..
ataç ikon Veda
kitaba 8 verdi
0 yorum
bizim yunus

bizim yunus

@bizimyunus

kulin ve eski dönem.
bu yazarım okuduğum ilk kitabıydı, aynı gazla gidip "nefes nefese" kitabını almıştım fakat devamı gelmedi çünkü beni bu kitap kadar etkilemedi.
kitapta kurtuluş döneminde ülkemizde yaşanan ve o zamanın aile, teşkilat ve ortam konularında aydınlatıcı ve garip bir aşk ile içimizi burkan bir kitap, dediğim gibi bu yazarım sevdiğim bir romanıdır, tavsiyemdir de.
ataç ikon Veda
kitaba puan vermedi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

zamanı boşa geçireceğime elimde bir kitap olsun diyenler için gayet ideal bir kitap.Ama ben okuduğumdan bir şeyler almalıyım ona harcadığım zamana deymeli,beni düşündürmeli,bana birşeyler katmalı diyenler boşa zaman kaybetmesin osmanlı sosyolojisi ni okurlarsa daha yararlı olur
ataç ikon Veda
kitaba 10 verdi
0 yorum
Cansuu

Cansuu

@cansuuuu

Osmanlı'dan Günümüze İstanbullu Bir Ailenin Hikayesi diyor kitap başlığı...
Dört kitaptan oluşan bir serinin ilk kitabı. İlk kitap yani Veda ve Umut Osmanlı Dönemlerini anlatıyor, konak yaşantısı geniş aile hakim.
Veda'da tarihle içiçe ve insanı sıkmadan hızlıca ilerliyor sayfalar. Kitabı okurken sanki onlarla yaşıyormuş gibi hissettim. Farklı bir açıdan da tarihe bakmak isteyene o dönemlerin yaşantısını merak eden herkese tavsiye ederim.Önyargılı olanlara da şunu hatırlatmak istiyorum bu bir roman, bilimsel bir yapıt değil tabiki yazar kendi bakış açısından anlatacak eseri bu göz önüne alınarak okumalı.
ataç ikon Veda
kitaba 10 verdi
0 yorum
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

Ayşe Kulin’den okuduğum ilk roman. Türk Yazarlarını tanımak ve okumaktan keyif almama rağmen, Ayşe Kulin okumak için hiç acele etmiyordum. Nedenini bilmiyorum.Veda romanına ilginç bir şekilde sahip oldum. 2 Mart 2008 tarihinde Bursa Kitap Fuarında, bizzat Yazar tarafından seçilerek, güzel el yazısıyla ve anlamlı not ile birlikte, adıma imzalandı.
Kitabı 2009 yazında devrettim, görüşümü romanın devamı olan UMUT’ u da okuduktan sonra yazmayı düşünmüştüm, fakat UMUT romanının ne zaman okurum, hatta okuyabilir miyim bilemediğim için, VEDA hakkında hissettiklerimi kaleme alıyorum.

Bir taraftan bu girizgahı yazarken, Cem Yılmaz geliyor aklıma; 2008 CMYLMZ Stand Up Gösterisinide, çok başarılı şekilde, biz Türkler nasıl her şeyi eleştirdiğimizi anlatıyordu, birbirimizi onore etmeye de bilmediğimizi.

Veda romanında somut eleştirebilecek bir şey bulamıyorum. Romanın girişi, gelişmesi,sonu, konusu, sade dili, tasvirleri, kolay okunabilmesi olması tabii ki beğenimi kazandı. Fakat bir şeyler eksikti, kendimi zorladım okuyabilmek için. Bir romanda aradığım neon ışıklarından yoksundu bana göre. Bunları yazmak istemiyorum aslında, ama hissettiklerim bunlar. Romanda en çok beğendim sondu. Etkilendim ve kendi değerlendirmelerime göre, 10 üzerinden 6 puan bu son olduğu için verdim.

VEDA, bana bir şeyler katmamış , hemen hemen hiçbir şey hatırlamıyorum ve yorum yazmakta zorlanıyorum. Bir daha Ayşe Kulin okur muyum bilemiyorum tabii, yeni bir romanda buluşmak için, çaba sarf edemem gibi geliyor şu an. Okur – yazar bağı çok özel ve karşılıklı, sanırım Yazarımız da benim gibi bir okurdan hazzetmeyebilir. Yine de büyük konuşmamak gerek, dünya hali, kim bilir daha neler okuyacağız…

6 Şubat 2012
Bursa
ataç ikon Veda
kitaba 4 verdi
0 yorum
Ali Kaya

Ali Kaya

@alikaya35

Ayşe Kulin'in okuduğum ilk romanı.Roman hakkında olumsuz düşünceler çok fazla ama ben kitabı beğendim.Osmanlının son dönemini güzel anlatmış.Romandaki karakterlerden bayağı etkilendim.Başarılı bir roman çıkmış ortaya.
ataç ikon Veda
kitaba 8 verdi
0 yorum
Rabia

Rabia

@rabiaclk

Aslında ciddi ön yargılarla başladığım kitap. Ve hah! Yine şaşırtmadın beni diyerek kenara ittirdiğim kitap. Ayşe Kulin severler alınmasın lakin ben bir Ayşe Kulin sever değilim. Yani onu bu kadar harika kılan ne? Ya da hangi eseri eşsiz biri bana yardımcı olsun.
Gece Sesleri ilk hayal kırıklığımdı Veda ise tamamen ümidimi yitirdiğim eser. Elimde bu kadar sürünme sebebi kesinlikle okumak istemeyişimden...
Velhasılkelam okuyacaklara yorumum : 5 üzerinden üzülerek diyorum 1.75 puan.
ataç ikon Veda
kitaba 4 verdi
0 yorum
Nazife Turgut

Nazife Turgut

@nazifeturgutt

SIkılarak bitirdiğimi belirtmeliyim.
ataç ikon Veda
kitaba 6 verdi
0 yorum
Seyda Özmen

Seyda Özmen

@seydaozmen

Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş döneminde İstanbul'da yaşayan bir ailenin hayatını, korkularını, aşklarını ve işgal dönemini anlatan kitap bana yazarın diğer kitapları kadar etkileyici gelmedi
ataç ikon Veda
kitaba 6 verdi
0 yorum
deryaeymen

deryaeymen

@deryapekkollhotmailcom

Osmanlının son dönemlerinde yasanan sıkıntıları ve bir bu zor şartlarda yasanan bir aşkı anlatıyor
ataç ikon Veda
kitaba 10 verdi
0 yorum
/ 3