up
ara

Roman Sanatı

Roman Sanatı Konusu ve Özeti

Roman Sanatı
Perde
Yedi Bölümlük Bir Deneme kitabının da yazarı Milan Kundera tarafından kaleme alınan Roman Sanatı kitabı Araştırma - İnceleme, Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2012 yılında 9789750700941 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Roman Sanatı isimli kitap 181 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Aysel Bora çevirmiştir. Roman Sanatı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Aysel Bora
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750700941
Sayfa: 181 sayfa Basım Tarihi: 2012
Milan Kundera'nın, kendi kurduğu roman evreninin kökenlerine indiği yapıttır Roman Sanatı. Yazarın, yaşadıklarını yaşarken anlattığı, metnin gelişimine okur kadar dahil olduğu bir evrendir onunki. Kundera'nın gözünde roman, 'yazarın bir itirafı değil, bir tuzağa dönüşen dünyada insan hayatının keşfedilişidir.' Roman, Kundera'nın başkaldırısı, herhangi bir politika, din ya da sınıfla özdeşleşmeyi reddedişidir. Cervantes'in mirasından yola çıkarak roman algısını ortaya koyan Kundera, Broch, Musil, Kafka okumaları yaparak, kahramanlar-kurgu-psikoloji-tarih bütünlüğüne yaklaşımını anlatıyor. Kundera, romanın doğuşunu ve özünü ise şöyle özetliyor: 'Harika bir Yahudi atasözü var: İnsan düşünür, Tanrı güler. Ben François Rabelais'nin bu atasözünden esinlenerek bir gün Tanrı'nın gülüşünü duyduğunu ve ilk büyük Avrupa, romanının böyle doğduğunu hayal etmeyi seviyorum.' Yirminci yüzyılın en önemli edebiyat adamlarından olan Milan Kundera'yı ve romancılığını daha iyi anlama ve değerlendirme yolunda vazgeçilmez bir başucu kitabı Roman Sanatı. (Tanıtım Yazısı'ndan Alıntı)

Roman Sanatı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Merve

Merve

@mervem

"İnsan iyiyle kötünün belirgin bir şekilde ayırt edilebileceği bir dünya ister, çünkü onda doğuştan gelen, gemlenemez bir anlamadan yargılama arzusu vardır." Syf.19
ataç ikon Roman Sanatı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum