up
ara

Buyology

Buyology Konusu ve Özeti

Buyology
Buyology kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Optimist
ISBN: 9789944186940
Sayfa: 230 sayfa Basım Tarihi: 1970
İnsanların Satın Alma Sırları Bu Kitapta...Her birimizin her yıl yaptığı sayısız alışverişi harekete geçiren gerçek etmenler nelerdir? Tüketiciler herhangi bir ürünü satın alma nedenleri kendilerine sorulduğunda hakikati mi dile getiriyorlar?Pazarlama gurusu Martin Lindstrom 3 yılını ve 7 milyon doları harcayarak yürüttüğü nörolojik araştırmalar sonucunda şunu buldu: İş, gerçek satın alma nedenlerine geldiğinde, ağız genellikle yalan söylerken beyin hakikati dile getiriyor. Bu çığır açıcı araştırmanın sonuçları elinizdeki kitapta derlenmiş bulunuyor. Tüketicilerin ve bilimin dünyasında, milyonlarca dolara mal olan üç yıllık bir yolculuğun sonuçlarını duymaya hazır mısınız? Peki tercihlerimizin yüzde 85'inin bilinçaltı düzeyinde gerçekleştiğini öğrenseniz tepkiniz ne olurdu?Tüketicilerin beyinlerini MRI cihazlarıyla tarayarak, hangi markayı neden tercih ettiğini tespit etmeye yönelik nöropazarlama çalışmaları, reklamcıların, pazarlamacıların, ekonomistlerin, bilim insanlarının ve tüketicilerin önünde yepyeni bir pencere açıyor. İster 20. yüzyılın marka büyüsüne köklü bir güvensizlik besliyor olun, isterseniz psikolojik stratejilerle müşterilerinizin beyinlerinin kapısını aralamaya çalışın, tüketici ve üretici davranışları hakkında son yılların en büyüleyici içgörüler hazinesine kayıtsız kalamayacaksınız. "Elinizden bırakamayacağınız bir kitap"-Newsweek-"Lindstrom geçmiş araştırmalara da dayanarak yeni bilimsel bulgularını açık bir dille ve tutarlı gerekçelerle bize sunuyor."-Fast Company-"Lindstrom reklamcılık tarihine ilişkin engin bir bilgiye ve çok geniş bir yaşam deneyimine sahip."-The Washington Post-"Alışılmış reklamcılık anlayışını sarsan bir araştırma."-Cnbc-"Akılcı insanlar niçin akıldışı davranıyorlar? Heyecanlı bir polisiye roman gibi yazılan Buyology nöro-pazarlamacıların karar alma süreçlerimiz hakkında bildiklerini gözler önüne sererek satın alma tercihlerimizi kolaylaştırıyor."-Dr. Mehmet Öz-"Buyology. Bu yeni kitap zeki pazarlamacı ve girişimcilerin yolunu aydınlatıyor."-Guy Kawasaki-"Beynin, markaların ve duyguların tüketici tercihlerini nasıl etkilediğini çarpıcı öykülerle gözler önüne seren bir eser. Martin Lindstrom pazarlama ile nörolojiyi ustaca harmanlayarak karar alma süreçlerimizi biçimlendiren çoğu bilinçdışı kuvvetlerin dinamiğini anlamamıza yardımcı oluyor. Bu kitabı okuduktan sonra tüketici ve üretici davranışlarına tamamen yeni bir açıdan bakacaksınız."-Philip Kotler-
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Milyar dolarlık endüstri
Satış ve pazarlama üzerine her yıl milyarlar dökülüyor. Bizi o ürünü almaya ikna etmek için her türlü yol deneniyor. Öylesine gözümüze çarpan bir reklamın, hiç düşünmeden aldığımız Nutella kavanozunun ardında yatan gerçekleri keşfetmek size bambaşka bir perspektif sunuyor.

Satış ve pazarlama alanına yeni adım attığımı söyleyebilirim. Buyology ise "yeni başlayanlar" için gayet güzel bir tercih gibi görünüyor.

İyi okumalar.
ataç ikon Buyology
kitaba 8 verdi
0 yorum

Buyology - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
ahmet gencan

ahmet gencan

@ahmetgencan

**Marka göz alıcı tasarımlar şeklinde paketlenmiş fark edilebilir ürünlerin ötesinde bir şeydir (40)
ataç ikon Buyology
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahmet gencan

ahmet gencan

@ahmetgencan

**Çünkü duygular değer unsurlarını kodlama aracıdır.Ve bizi duygusal yönden yakalayan bir marka her seferinde mutlaka galip gelir (34),
ataç ikon Buyology
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahmet gencan

ahmet gencan

@ahmetgencan

DOPAMİN
İnsanoğlunu bildiği en bağımlılık yapıcı maddelerden biri dopamindir.ve satın alma kararlarımızda bir ölçüde onun uyarıcı etkisi vardır.
**uzmanlar satınalmaya karar vermemizin 2,5 saniye gibi kısa sürede alındığını söylüyorlar.(67)
ataç ikon Buyology
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahmet gencan

ahmet gencan

@ahmetgencan

**Beynin büyük kısmı bilinçli düşünmekten çok,otomatik süreçlerin hakimiyeti altındadır.Beyinde gerçekleşen işlemlerin çoğu bilişsel değil,duygusaldır.(36)
ataç ikon Buyology
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahmet gencan

ahmet gencan

@ahmetgencan

2002 de almanyanın ulm kentindeki Daimler-Chrysler araştırma merkezinde,aralarında Mini Cooper ile ferrarinin de yer aldığı bir idizi otomotiv resmi gösterilerek,tüketicilerin beyinleri üzerinde FMRI cihazıyla bir araştırma yapıldı..Araştırmacıların bulduğu sonuç,denekler mini cooper’ın slaytını izlerken beynin arkasında ki insan yüzüne tepki veren gizemli bölgenin canlanması oldu.FMRI Mini Cooper’ın çekiciliğinin özünü tespit etmişti.Bu otomobilin açık bacaklı buldok duruşu,aşırı katı gövde yapısı, 1.6 L ve 16 valf alaşımlı motoru,ve yandan korumalı altı hava yastığı gibi özelliklerinin dışında ve ötesinde,Mini Cooper deneklerinin beyninde hayranlık uyandırıcı bir yüz olarak yer etmişti.Işıltılı bir küçük adam,dört tekerlekli bir bambi,egzoz borusu olan bir pikachu’ydu.Minik şişko madeni yanakçıklarından bir makas alıp,ondan sonra direksiyona oturmak geliyordu insanın içinden.
Bebek yüzlerinin beyinlerimiz üzerinde güçlü bir etkisi olduğu kuşku götürmez.(38-39)
ataç ikon Buyology
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
lawins life

lawins life

@lawinya

 paylaşım fotoğrafı
Bu hafta ki kitabım optimist kitap’ın yayınladığı “Buy-ology “ kitabı. 📖 📌Benim bu kitabı almakta ki amacım ; reklamcılıkla yada ürün tanıtımıyla ilgili bir merakım yok sadece çok gereksiz alışveriş yapan birisi olarak bu davranışlarımı kontrol altına almak için gereksiz harcamaları bana yaptıran şeyin ne olduğunu merak ettiğim için aldım ve gerçekten de sorularımın tüm cevabı neredeyse bu kitapta. 📌İlk önce kitabın dili polisiye roman tadında acayip sürükleyici iki günde bitebilecek bir kitap bu konuda yazarı martin amcayı tebrik etmek lazım. 📌Kitap reklamcılığın ne derece ilerlediğini gözler önüne sererken şakınlığınızı gizlemeniz pek mümkün olmayacak çünkü ben kitabı ‘yuh artık ‘ nidalarıyla 🙈okudum . 📌Hani bazı kitap yada ürün tanıtımları vardır ya tüm bildiklerinizi unutunla başlayan 🙈 hıh bu kitabı elinize almadan tüm o bildiklerinizi lütfen unutun. Çünkü o bildiğimizi sandığımız “bak burda ürün yerleştirme var “ ,”yok bilmem bak şu subliminal mesaj içerir” ler felan hepsi boş iş lütfen 🙏🏼 alın okuyun ve okutun...
ataç ikon Buyology
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum