up
ara

Heba Kitap İncelemeleri

Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

#KitapYorumu ✍?
#KitapÇılgınlarıHasanAliToptaşOkuyor ?
#Etkinlik ?
#Heba ?

Herkese merhaba. ? Etkinlik kitabımı sonlandırmış bulunuyorum. Hasan Ali Toptaş kalemine aşık olduğum bir yazar. Tüm kitaplarını okuyup bitirmeme az kaldı. Sekizinci kitabım olan Heba hakkında birkaç sey söylemek istiyorum.

Söylemek istiyorum istemesine de, sizlerde de oluyor mu bilmiyorum, sevdiğim yazarların kitaplarını yorumlarken inanılmaz zorlanıyorum. ? Ne desem hep eksik bir seyler kalacakmış gibi hissediyorum. Neyse...

Hasan Ali Toptaş kesinlikle bir dil ve kurgu ustası. Fakat bu kitabı okuduktan sonra keske yazar bu kadar iyi yazmasaymış, keske edebiyat diye bir gerçeklik olmasaymış dedim. O kadar etkilendim ve o kadar dağıldım ki, bunu bizlere yapmaya hakkı yoktu. ? Yazarın harika bir dille bu kadar muhteşem bir hayal gücüyle bu denli titiz bir işçilikle dokuduğu kitaplarında insanda bıraktığı tat bir yerden sonra hayret verici bir hal alıyor sanırım. Yani en azından benim için durum böyle artık. ?

Şehrin keşmekeşinden belki de kendinden kaçıp, askerlik arkadaşının köyüne yerleşen Ziya’nın hayatından önemli kesitler okuyorsunuz. Peki bu kesitler sadece Ziya’ya mı ait sanıyorsunuz? Kesinlikle hayır. Bu kesitler Türkiye’de yaşayan 80 milyona ait. Heba, kesinlikle Türkiye’nin otobiyografik kitabı. Kitapta birçok bölüm mevcut fakat “Sınır” bölümü beni en çok etkileyen kısımdı. Sınır kaçakçılığı, sınırda nöbet tutmak, akıl sağlığını yitirmeleri, ilkel şartlarda askerlik yapmaya zorlanmaları, küçümseme, alay etme, kuralsızlık, adaletsizlik ne ararsanız mevcut bu bölümde. ? Ne çok heba olup giden hayat var, bu bölümde yüzleşiyorsunuz...

Sanırım fazla uzattım. Ama dedim ya ne yazsam hep bir seyler eksik kalıyor gibi. ? Hasan Ali Toptaş kıymetli bir yazar. Değerini bilelim, okuyalım, okutalım ve onu heba etmeyelim. Edebiyatla, sevgiyle kalın...
ataç ikon Heba
8.7 (60 oy)
2 yorum
shitick (@shitick)
Cooook guzeldi
19.01.18 beğen cevap
turlim (@turlim369)
burcu hasan ali toptaş hiç okumadım ama hep olumlu yorumlar duyuyorum,okumak istiyorum sence en iyi kitabı hangisi
19.01.18 beğen cevap
Kalemistik

Kalemistik

@kalemistik

Gene bilinmezlik ve varlıkla yokluk arasını anlatan bir Hasan Ali Toptaş kitabı. Şiirsel denilen anlatımının ise birkaç püf noktası var. İşte Hasan Ali'nin numaraları şunlardır:

1- İkilemeleri kullanarak anlatımı güçlendiriyor.
-Derin derin düşündü
-uzun mu uzun bir adamdı
2-Sanki ile biten hatta'lı cümleler kuruyor.
-Bakmamıştı da hatta gözleriyle yeni bir resim çizmişti sanki.
3- Gibi'li cümleler kuruyor.
-Fani cesetinden henüz kurtulmuş ruh gibiydim.

Hasan Ali edebiyatı bu tarz dil oyunlarından ibaret aslında.

Vesselam...
ataç ikon Heba
8.7 (60 oy)
2 yorum
Sonay Ç. (@ponnik)
Yani?
05.03.19 beğen cevap
Sojen (@sojen)
Yani h. A. Toptaşın ikilem+hatta+sanki+gibi'den ibaret olduğunu, sadece bunların toplamı olduğunu mu
söylüyorsun? Hııımmmm, fevkalade ilgiiiiinççç
05.03.19 beğen cevap
Serdar Glmz

Serdar Glmz

@serdarglmz

Varoluşçuluğun sınırlarını zorlayan Heba'da heba olan hayatlar işleniyor.
Bir çok politik-sosyolojik kitabın uğraşıp da anlatamayacaklarıyla baş başa bırakıyor okuyucusunu.Yaşamlarımızın karmakarışıklığı içinde aslında ne kadar sade olduğunu ya da tüm sadeliğine rağmen ne kadar karmaşık bağlarla birbirimize, yerlere ve olaylara bağlı olduğumuzu; yaşanmış-yaşanan-yaşanacak her şeyin nasıl da ilintili olduğunu çok sıradan bir karakter olan ziya üzerinden okuyoruz.
Bitirdiğimde göğsüme yumruk gibi oturdu.Anahtar sahibinin hikayesi ile başlayan sızı, kitabın sonuna kadar insanın yakasını bırakmıyor.Hasan Ali Toptaş gerçeği koyuveriyor kucağınıza her satırda.Anahtar sahibi olmanın, kutsalı-toprağı koruma hikayesinin, ödenemeyen borçların ve ödenen bedellerin hikayesi bu.
ataç ikon Heba
8.7 (60 oy)
2 yorum
Rogojin (@rogojin)
Bu incelemeler çok iyi gerçekten
27.08.16 beğen cevap
zeyrek (@zeyrek)
Daha önce beğenmişim bu incelemeyi ama kitabı okuyup bitirince çok çok daha anlamlı geldi. Zira o yumruğu hala göğsümde taşıyor gibiyim ben.
23.11.18 beğen cevap
emili

emili

@emili

Yine etkileyici, vurucu bir anlatım. Kurşun ata ata biterden sonra okumam ilginç oldu. Bu iki romanın peşpeşe okunmasını tavisye ederim. Savaşın iki yönü de bakmış olursunuz.
ataç ikon Heba
8.7 (60 oy)
0 yorum
birnevi notdefteri

birnevi notdefteri

@notdefteri

Canım Hasan'ım Ali her zamanki masalsı, şiirsel üslubuyla adeta ilmik ilmik işlemiş kurguyu.. Öyle akıcı ve öyle bitimsiz ki son sayfalarında merak etmeme rağmen bitiresim gelmedi.. Tüm o bilinç akışı ve rüyalar ve elbette bilinç altı yolculuğu sırasında devamlı bir kuş imgesi kanat çırpıp durdu zihnimde.. Ömrü uzun olsun bin hüzünlü haz daha yazsın, heba edilen yanlarımızı anlatsın hep.. Bir de o nasıl enfes bir sondu yahu..
ataç ikon Heba
8.7 (60 oy)
0 yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

Hikayenin derinliği, psikolojik ve mitsel ağırlığı falan filan... Hepsi bir yana, yazarın öyle bir anlatımı var ki. "sonra da işte", "efendime söyleyeyim" gibi okuyucusuyla sohbet edercesine anlatıyor hikayeyi. Üstelik bu anlatımı sadece bu kitabında değil her kitabında görmek mümkün. Kasmadan yazıyor, sıkılmadan okutuyor. Seviyorum ben bu adamın tarzını.
ataç ikon Heba
8.7 (60 oy)
0 yorum
Ruh Hassası

Ruh Hassası

@ruhhassasi

Askerliğin parçalayıcı anıları ve masum zihinlere izdüşümü. Bir Ziya vardı, vurulan bir kuş tarafından kovalanan. Ve Kenanca bir samimiyet vardı, ürkekçe bir dost. Tanrısal bakış açısıyla anlatıldı bu hikaye, en sonunda tanrıdan bir iz taşıyan. Bir Heba'ydı bu hayat. Ve hep ziyan olur Ziyalar.
ataç ikon Heba
8.7 (60 oy)
0 yorum
Koray Sarıdoğan

Koray Sarıdoğan

@koraysaridogan

Romanın bir bölümünde, tıpkı Gölgesizler'de olduğu gibi köye gitsek de birkaç farklı ortamda geçen kitabın gövdesi, kahramanın sınırdaki askerliğini anlatıyor. Toptaş, "O karanlığı anlatmasam olmazdı" dediği askerlik, sınırlar ve savaş gibi unsurları yine bir canlı türü olarak "İnsan" üzerinden anlatıyor.

Kitabın daha detaylı bir incelemesi için:
http://www.kalemkahveklavye.com/2013/04/hasan-ali-toptas-heba-roman.html
ataç ikon Heba
8.7 (60 oy)
0 yorum
Çiğdem Şentürk

Çiğdem Şentürk

@cigdemsenturk

Hasan'ım Ali işte...
ataç ikon Heba
8.7 (60 oy)
0 yorum
1234

1234

@ercandurak

Ben çok beğendim, anlatımı, diyalogların çok az olması tam benim aradığım bir tarz. Kitabı okurken harcanan emeği görmek gerekir. Bence yazarın emeği, cümleler üzerine yorduğu kafa es geçilmemeli. Her bölümde o kadar gerçek şeyler göreceksiniz ki evet ya doğru bu böyle diyeceksiniz. Özellikle sınır bölümünde yaşanan askerlik anıları, askerlik yapmış erkekler benim kuşağım ve önceleri anlatılanlar için çok doğru diyeceklerdir. Yeni nesilde askerlik hakkında pek bilgim yok, onlar nasıl değerlendirir bilemiyorum ama kitapta anlatılanların gerçek olma olasılığı -aşağı yukarı-yüksektir. Benim ilgimi çeken yada bana tuhaf gelen sadece bazı karakterlerin, özellikle köyde yaşayan bazı karakterlerin çok bilge konuşmalarıydı. Gerçekten o karakter mi konuşuyordu, yada yazar mı onu öyle konuşturuyordu bilemiyorum. Şunu demek istiyorum edebi açıdan böyle bir teknik var mı bilmiyorum, normalde bir köylünün bu kadar bilge konuşmaması gerekiyor, sadece köylü karakterleri için değil kitabın bazı yerlerinde diğer karakterlerde de bu durum dikkatimi çekti. Özetle kesinlikle okunmalı diyorum ve 308 sayfalık kitabı çar çabuk okuyacağınızı da düşünüyorum.
ataç ikon Heba
8.7 (60 oy)
0 yorum
Gürcan Öztürk

Gürcan Öztürk

@gurcanozturk

"Heba" Hasan Ali Toptaş'ın son romanı. Derinlikli, ince işlenmiş, kendisini kolay açmayan bir metin. 308 sayfada noktalanan 7 bölümden oluşan bir iç muhasebenin kitabı. Ana Karakter Ziya’nın 42 yıl önce öldürdüğü küçük bir kuş yüzünden çektiği vicdan azabı etrafında şekillenen ve yer yer geçmiş, yer yer günümüze dönük anlatılan hikayesi. Kitap; şehir ve kır yaşantısının çıkmazlarına dokunurken, Suriye sınırında büyük fedakarlıklar ve zorluklarla geçirilmiş bir askerlik ve burada ölümsüzleşen bir dostluğun öyküsü aynı zamanda.

Toptaş bu noktadan bakıldığında karakter sahibi bir eser ortaya koymuş, zira her bir bölümde anlatılan olayların kendi içinde bir duruşu ve tavrı var. Olaylar geçmiş, bugün ve gelecek zinciriyle birbirine başarılı bir şekilde bağlanmış. Bölümlere kısaca değinmek gerekirse: Toptaş okuyucuyu "Anahtar" başlıklı bölümle karşılıyor. Bu bölümde Ana karakter Ziya’nın şehir hayatı karşısındaki isyanına, bıkmışlığına, ayrılma arzusuna şahitlik ederken ev sahibesi Binnaz Hanım’ın hikayelerini okuyup yazarın okura verdiği anahtarla metnin gizleri kurcalanmaya başlanıyor.

"Rüya" başlığını taşıyan ikinci bölümde ise yazar okuyucuyu Ziya’nın çocukluk yıllarına, yakın dostlarına ve ailesine bir rüya aracılığıyla götürüyor. Bu bölümde okur Ziya’nın karakteristik özelliklerini derinlemesine analiz etme fırsatını elde ederken 42 yıl boyunca peşini bırakmayan kuş simgesiyle tanışıyor ve Ziya’yı psikolojik olarak önemli bir şekilde yaralayan bu olayın hikayesini öğreniyor.

105. sayfada başlayan "Huzur" isimli bölümde Ziya’nın en yakın arkadaşı Kenan’ın köyüne olan yolculuğu, şehir hayatından sonra köy hayatı karşısındaki tepkisi,yaşadığı büyük kayıp ve bunun ruhunda açtığı yaralar ustaca bir anlatım ve kusursuz betimlemeler eşliğinde aktarılıyor. Bu bölümde ana karakterin buhranları, kalbinin üzerinden eksik olmayan kara bulutlardan kurtulmak için verdiği sessiz mücadele aracılığıyla günümüz kent insanının sıradanlaşan ve tekdüzeleşen yaşantısına da güzel göndermelerde bulunuluyor.

"Yazıköy" başlıklı bölümde isminden de anlaşılacağı üzere Ziya’nın bundan sonrası için yaşamaya karar verdiği Kenan’ın köyü işleniyor. Hikayenin düğümlenme ve çözümlenme sürecinde etki edecek karakterler yavaş yavaş okurun ilgisine sunulurken köy ve kent yaşamı arasındaki derin farklılıklar, toplumsal yapıdaki zıtlıklar belirgin bir şekilde sergilenmeye başlanıyor. Yazar bu bölümlerde tarafını belli etmeye başlıyor.

147. sayfada başlayan "Sınır" bölümünde Ziya ve Kenan’ın dostluğunun başlangıcına götürüyor yazar okuyucuyu. Ziya ile Kenan dostluğu üzerinden geçmiş ve günümüz dostluklarını sorgulatıyor. Dostluk kavramının geçirdiği dönüşümü, eksilenlerini, bünyesine katıp getirdiklerini oldukça güzel bir olay örgüsü içinde yine kendine özgü büyüleyici betimlemeler eşliğinde aktarıyor. Ziya ve Kenan ikilisinin Suriye Sınırında geçen askerlikleri ve burada yaşadıkları acı tatlı olaylardan oluşan bu bölüm kitabın en kapsamlı ve en uzun kısmını oluşturuyor. Bu bölümü okurken Hakan Günday’ın Ziyan kitabını okumuş olan okuyucuların ilginç benzerlikler ve paralellikler keşfetmeleri muhtemel. Zira karakterin adının Ziya oluşu ve bölüm boyunca anlatılan olaylarda yazarın takındığı tavır iki metin arasındaki ilginç benzerliği açıkça belli ediyor. Bu bölümde Ayrıca yazarın Türkiye’de askerlik ve askerlik kurumunun ideolojisi üzerine söyledikleri ve vermek istediği mesajlar da kendisine yer buluyor.

"Minnet ve Fena" isimli son iki bölümde yazar okurunu geçmişten çıkartıp hikayenin tüm soru işaretleriyle birlikte günümüze getiriyor. Bu bölümlerde Kenan’ın köyüne yerleşmiş olan Ziya’nın şehirli düşünceleri ile küçük köylü insanının düşünce çekişmelerini inceliyor yazar. Yine bu bölümde Toptaş’ın kır ve kent yaşamını ne denli iyi bildiğini metinde izlediği yoldan ve çizdiği rotadan açıkça gözlemlemek mümkün.

Toptaş Hikayesini koşturabildiği kadar koşturuyor ve nabzın en yükseldiği noktada fişi çekip bırakıyor. Son derece başarılı bir anlatım, akıp giden bir üslupla kotarılmış olan "Heba" yazının başında da belirttiğim gibi kendisini kolay açmayan bir metin. Özenle işlenmiş dolayısıyla okurdan da özenle çözülmesi bekleniyor. Sıcak yaz günlerinde vicdan muhasebesi yapmak isteyenlerin ilgisine...

Gürcan Öztürk
ataç ikon Heba
8.7 (60 oy)
1 yorum
Sonay Ç. (@ponnik)
İncelemenizi çok beğendim. Tarz olarak çok ağır bir romanın bu kadar hızlı ve akıcı okunuyor olabilmesi bile yazarın ustalığını gösteriyor diye düşünüyorum.
05.03.19 beğen 1 cevap