up
ara

Genç Bir Romancıya Mektuplar

Genç Bir Romancıya Mektuplar Konusu ve Özeti

Genç Bir Romancıya Mektuplar
Genç Bir Romancıya Mektuplar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750715242
Sayfa: 128 sayfa Basım Tarihi: 1970
Edebiyat aklı ve sağduyuyu çalıştırır; edebi yaratıcılıktaysa bu unsurların yanında sezgiye, duyarlılığa ve tahmine, hatta eleştirel bakışın ağından kurtulmayı her seferinde başaran şansa bile yer vardır. İşte bu yüzden, yaratıcılık başkasından öğrenilmez; yaratıcı olmanın tek yolu okumak ve yazmaktır. Gerisini insan kendi başına, pes etmeden düşe kalka öğrenir.Llosa Genç Bir Romancıya Mektuplar'da roman sanatı hakkındaki düşüncelerini aktarıyor. Konu, biçim, üslup, zaman, mekân, anlatıcı, karakter, gerçeklik gibi unsurları kapsamlı ve çarpıcı örneklerle incelemekle kalmıyor, yazım sanatıyla yaşam arasındaki ilişkiyi de sorguluyor.2010 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar, edebiyat tutkusunun filizlendiği Peru'daki gençlik günlerinden başlayan on iki mektupta, Miguel de Cervantes, Gabriel García Márquez, Jorge Luis Borges, Julio Cortázar, James Joyce, Gustave Flaubert, Virginia Woolf, Ernest Hemingway, Alain Robbe-Grillet, Herman Melville, Marcel Proust ve Franz Kafka'nın da aralarında bulunduğu birçok yazarın eserlerini ve fikirlerini ele alıyor, hem genç romancılar için bir yol haritası çıkarıyor hem de roman sanatına aşina olanların alışkanlıklarını gözden geçirmelerini öneriyor.
alperen karslıoğlu

alperen karslıoğlu

@alperenkarslioglu

Usta yazarın mektupları genç yazarlara ve yazar olma hevesi olanlara roman yazarken dikkat edilecek temel yapı taşlarını anlatıyor. Üslup ve akıcılık olarak insanı sıkmayan ağır terimleri çok basit örneklerle açıklayan yapısı var. Bu eser bana tanımadığım yazarlar ve bilmediğim ülke edebiyatları hakkında birçok bilgi verdi. Bence her ilerde roman ve öykü yazma isteği olan genç romancıların okuması gereken bir eser
0 yorum

Genç Bir Romancıya Mektuplar - S41

...; kurmacanın temellendiği ve sadece başarılı kurmacaların silip görünmez kıldığı bütün yapaylık ve başına burukluk bu uçurumdan aşağı düşer.
alperen karslıoğlu tarafından eklenmiştir.
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

İşte bu yüzden, yaratıcılık başkasından öğrenilmez; yaratıcı olmanın tek yolu okumak ve yazmaktır. Gerisini insan kendi başına, pes etmeden düşe kalka öğrenir.
Sevgili dostum; diyeceğim odur ki, roman türü hakkında mektuplarımdaki bütün söylediklerimi unutun ve derhal yazmaya koyulun.
Bol şans dilerim...
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Flaubert, " Yazmak yaşamanın bir biçimidir, " demiştir. Diğer bir deyişle, bu çekici ve sömürücü mesleğe gönül verenler yaşamak için yazmazlar, yazmak için yaşarlar...
0 yorum
alperen karslıoğlu

alperen karslıoğlu

@alperenkarslioglu

Kurmaca eserlerin (bilhassa en etkililerin) betimledikleri yaşam asla onu hayal eden, yazan, okuyan ve öven kişilerin gerçekten yaşadıklarıyla aynı değildir, tam tersi, gerçekte yaşayamadıklarını yapay yoldan yaratmak zorunda kaldıkları bir kurmacadır.
0 yorum
Dilara Artar

Dilara Artar

@dilaraartar

Kurmaca eserlerin betimledikleri yaşam asla onu hayal eden, yazan, okuyan ve öven kişilerin gerçekten yaşadıklarıyla aynı değildir, tam tersi, gerçekte yaşayamadıklarını yapay yoldan yaratmak zorunda kaldıkları bir kurmacadır; bu yüzden feragat ederek diğer yaşamlarını, yani düşler ve kurmacalarla dolu yaşamlarını dolaylı ve öznel bir biçimde yaşamakla yetinirler.
0 yorum
alperen karslıoğlu

alperen karslıoğlu

@alperenkarslioglu

Her roman sahici gibi görünmeye çalışan bir yalandır.
0 yorum