up
ara

İnsanlığın Dirilişi

İnsanlığın Dirilişi Konusu ve Özeti

İnsanlığın Dirilişi
İnsanlığın Dirilişi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Diriliş Yayınları
ISBN: 2880000006091
Sayfa: 159 sayfa Basım Tarihi: 2008
Bu kitabı oluşturan yazılar, Edebiyat başlıklı yazıya kadar 1974-1975 yıllarında Aylık Diriliş Dergisi'nde başyazı olarak, ondan sonrakiler ise 1976'da Diriliş Pazartesi-Perşembe Günlüğü'nde yayınlanmıştır.
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Sezai Karakoç'un hayatı boyunca ideal bir uygarlık şekli olarak sunduğu ve savunduğu "Diriliş Uygarlığı"nın en önemli ayağını oluşturan "insan" ögesini temele alarak işlediği harika bir eser.

Batı'nın özellikle Rönesansla birlikte yükselişe geçen medeniyetini oluşturan değerleri bir bir ele alarak temel dayanaklarını tahlile tabi tutup, Batı medeniyetinin çöküşten kurtulamayacağını, bunun kaçınılmaz bir son olarak önünde durduğunu ve vaktin yaklaştığını günümüzden yaklaşık 40 yıl önce deklare ediyor.
ataç ikon İnsanlığın Dirilişi
kitaba 10 verdi
0 yorum

İnsanlığın Dirilişi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

"Zencilerin ezildiği söylenmedikçe, zencilerin ezilmesi bir şey değildir." diyordu Sartre.
ataç ikon İnsanlığın Dirilişi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
mahfice

mahfice

@mahfice

"Fiziği kaybedecek kadar metafiziğe dalmak, son uçta insana, metafiziği de kaybettirir...
...Bir nesneyi istediğimiz güçle tutabilmek için mutlaka bir dayanak noktasına sahip olmamız lâzımdır. Fiziğe dayanarak metafiziği, metafiziğe dayanarak fiziği omuzlayabiliriz."
ataç ikon İnsanlığın Dirilişi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Bilim, kendi tabiatının dışına taştı bir kere böylece. Dini kendisine kimi yerde ortak, kimi yerde rakip, kimi yerde de düşman görme eğilimi, bilim alanında kaçınılmaz bir davranışlar serisinin doğumunu hazırladı. Dinin sınırlarını darlaştırma, bilimin sınırlarını genişletme, sürekli olarak, Batı Medeniyeti'ni dünyacı bir medeniyet olmaya, daha sonra da materyalizm dolaylarına uzanmaya ve kaymaya âdeta mahkûm etti. Bilim, yeni çağın putu oldu sanki. Ya da putçuluğu. Gölgeden kurtulayım derken güneşin yakıcılığına mı tutsak oluyordu Batı? Güneşin maskesi yok; vuzuh ve sarahatın bu kadarı, yalınlığın ve çıplaklığın böylesi, kendi kendine bir maske mi oluyordu?
ataç ikon İnsanlığın Dirilişi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
A.ÇALIK

A.ÇALIK

@acalik

İrili ufaklı putlarıyla Batı ve Doğu, Hz. İbrahim’in, hakikatın şimşeği olan baltasına muhtaç. Adeta onu bekliyor.

Sezai Karakoç - İnsanlığın Dirilişi s.101
ataç ikon İnsanlığın Dirilişi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Beyaz Melek

Beyaz Melek

@beyazmelek

Bir nevi rönesans islama karşı hıristiyanlığın eski batı medeniyetini imdada cagirmasidir. Bir başka deyişle yeni çağın ruhu olan hıristiyanlık eski çağı antikiteyi yardima cagirmistir. Bir nevi gelecek zamana karşı geçmiş zamana sığınmak... Tarih ve insanlık açısından bu davranış olumsuzdu. Çünkü nasıl olsa antikite bütünüyle geri gelemiyecekti. Zaten Batı da antikiteyi bütünüyle çağırıyor değildi. Çünkü antikitenin bütünüyle geri gelmesi demek hıristiyanlığın yok olması demek olurdu. Halbuki Batı hiristiyanliktan bütün bütün vazgecmiyordu. Hıristiyanlığa sımsıkı sarılı olan kollarını açıyordu gevsetiyordu Bati ama bu sefer hıristiyanlığın ona tutunmasina sarilmasina ses çıkarmıyordu. Olume yüz tutmuş yarı canlının tam canlıya karşı oluden medet ummasiydi rönesans.
ataç ikon İnsanlığın Dirilişi
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
5
KİTAP
Her Türk Gencinin Okuması Gereken Kitaplar
Türk dünyasını yakından inceleyen, Türk tarihi ile ilgili, kendisini Türk olarak tanımlayan her bireyin okuması gereken kitap...