up
ara

Kayıp Sembol

Noetik bilim, antik gizemler, masonik şifreler ve saklı kalan gerçekler... - The Lost Symbol

Kayıp Sembol Konusu ve Özeti

Kayıp Sembol
Simgebilim Profesörü Robert Langdon, Amerika'nın başkenti Washington'da bulunan ve insanlardan yüzyıllardır gizlenen bir sırrı bulmak için araştırmalara başlar. Öncelikle saklı piramiti bulup piramitteki haritayı çözmesi gerekmektedir.
Yazar:
Çevirmen: Petek Demir
Yayınevi: Altın Kitaplar
ISBN: 9789752111929
Sayfa: 528 sayfa Basım Tarihi: 2009
Kayıp Sembol Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Dan Brown’ın, Da Vinci Şifresi ve Melekler ve Şeytanlar'dan sonra yazdığı ve Petek Demir tarafından Türkçeleştirilip Altın Kitaplar yayınevi tarafından 2009 yılında yayımlanan polisiye-gerilim romanıdır.

Kayıp Sembol Kitabının Konusu
Amerikan yazar Dan Brown’ın beşinci kitabı olan Kayıp Sembol’de, yüzyıllardır insanlardan saklanmış olan sırlar açığa çıkıyor. Yazar, Amerika’nın başkenti Washington’ın kuruluşundaki sır perdesini aralayarak okurları gizemli bir maceraya çıkarıyor.

Yazarın önceki kitaplarından tanıdığımız Harvard Simgebilim Profesörü Robert Langdon, Kayıp Sembol’ün de ana karakteri olarak karşımıza çıkıyor.

Kayıp Sembol Kitap Özeti
Bir sabah erken saatlerde Robert Langdon’a telefon gelir. Arayan, yakın arkadaşlarından birinin sekreteridir ve Langton’ı Washington’da gerçekleşecek olan konferansta konuşma yapak üzere davet eder. Arkadaşı ona yıllar önce saklaması için bir paket vermiştir. Konferansa gelirken bu paketi de yanında getirmesi istenir.

Langton konferans salonuna girdiğinde içerikde hiç kimse yoktur. Giriş salonunun ortasında kesik bir el görür. Elin yakın arkadaşına ait olduğunu anlar. Telefondaki gizemli ses, arkadaşını bir daha görebilmesi için istediği şeyi yapması gerektiğini söyler. İstediği şey ise, Washington’daki sırrı gece yarısına kadar bulmasıdır.

CIA de olaya karışır ve adama istediklerinin vermeleri gerektiğini, yoksa ulusal bir krizin ortaya çıkabileceğini bildirir. Olaylara anlam veremeyen ve böyle bir sır olduğuna inanmayan Langton, bir adamın tek başına nasıl ulusal krize yol açabileceğini anlayamaz ve tüm bunların bir palavra olduğunu düşünmeye başlar.

İnsanı Tanrı’ya dönüştürebilen bir sırrın var olduğuna ve ve bu sırrın Washington’da bulunduğuna inanılmaktadır. Bu sırrı ortaya çıkarabilmek için öncelikle Washington’da bulunan saklı piramiti bulmak gerekir. Bu piramit aslında sırrın yerini gösteren bir haritadır.

Langton ilk olarak piramiti bulur ancak piramitin tamamlanmamış olduğunu görür. Daha sonra kendisine yıllar önce saklaması için verilen paketin, piramitin eksik parçası olduğunu anlar. Fakat piramitteki haritayı ortaya çıkartmak kolay olmayacaktır.
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

Bir balinanın karnında bulunan esrarengiz şişe… Şişenin içinde, üç kağıt parçasında, üç farklı dilde, yazılan yardım çağrısı var. Tuzlu deniz suyu, çok hasar vermiş yazılara fakat…Yazılanlar bir şifreye dönüşmüş…Bu şifreyi çözebilmek, hayat kurtaracaktır ve iki çocuğun babasını geri getirecektir…Hayat adına, insanlık adına, arkadaşlık adına, bir yolculuğun hikayesi… Jules Verne ve Kaptan Grant’ın Çocukları, eserinden söz ediyorum…Nefes kesen, bilinmeze karşı, maceralı bir yolculuğun hikâyesi.Sayfalar, önce Patagonya, sonra Avustralya ve en sonunda Yeni Zelanda’ya götürmüşlerdi beni. Hayâlimde canlandırabilmiştim. Sonunda ise, Maria Theresa adasının, Fransız haritalarında, Tabor, adası olarak isimlendirildiğini hiç unutmamak üzere öğrenmiştim.

28 Şubat 2010 tarihinde devrettim KAYIP SEMBOL’ü. Yaklaşık bir ay sürdü okumam. Okurken, biraz önce söz ettiğim ve otuz yıl önce okuduğum romanın sayfaları geldi sürekli gözlerimin önüne, bundan söz edemeden geçemedim.

Çözülmeyi bekleyen bir şifre…

Kitapta sözü geçen, Melencolia I, tablosunu merak ettim ve nette onu buldum. İlk defa gördüm. Alman ressam Albrecht Dürer tarafından 1513 – 1514 tarihlerinde oymabaskı olarak yapılmış ve ressamın en ünlü eserlerinden biri olarak tanındığını öğrendim. Sihirli kare … Heyecanlandım. Sudoku çözmeyi seven birisi olarak, bu detay romanın içinde çok hoşuma gitti. Hızla sayfaları okumaya başladım ta ki İstanbul F tipi cezaevi sahnesine kadar… İşte burada bir şeyler oldu ve ben romandan soğudum.

Bir Amerikalı olsaydım, belki roman bana farklı duygular yaşatabilirdi. Bilmiyorum. Hayalimde canlandıramadım Washington’u ve zengin tarihini.

Tarafsız bir yorum yazmaya çalışıyorum, ama olmuyor işte. Ülkemi, bu doğru bile olsa, kötüleyen satırlar beni rahatsız etti. Amerika’da cezaevleri bitmiş sanki… Ama romanın bağlama noktası o cezaevi… KAYIP SEMBOL, milyonlarca okura ulaştı ve ulaşıyor…

Bugün, bir genç KAYIP SEMBOL'ü okursa, otuz yıl sonra, roman hakkında ne anlatabilr...bir şeyler anlatabilir mi? Merak ettim sadece...

Okuduğum son Dan Brown romanı.
ataç ikon Kayıp Sembol
kitaba 2 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Okuduğum son Dan Brown romanı." metnin özeti olmuş...
23.12.13 beğen cevap
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Bol spoiler vereceğim ona göre okuyun.

Ben uzun yıllar Dan Brown okumadım. Çünkü lisede bir Grange hayranıydım ve Dan Brown' un ona rakip gösterilmesini bir türlü kabul edemiyordum, ergenlik işte. Sonrasında Da Vinci' nin Şifresi' nin filmini izledim(Türkçe' deki bu isim tamlamaları beni öldürecek ya neyse) 'Lan' dedim, 'hem çok iyi, hem de çok cesurca, helal olsun' Sonrasında bu kitap geçti elime. Müthiş bir keyifle okudum yazarın büyük çabaları(!) sonucu fiyaskoya dönüşmemiş her polisiye romanı okuduğum gibi. Dolayısıyla çok keyifli okudum diye kitabı övmemem ben. Bir polisiye/gerilim/macera romanı sürükleyici olamayacaksa hiç yazılmasın daha iyi zaten. Benim için bu tarz kitapları iyi yapan şey sonudur genelde. Yalnız Michael Connelly kitaplarından Harry Bosch serisini ayrı tutuyorum. Başka yorumlarda da belirttiğim üzere Bosch' a özel bir hayranlığım var.
Dan Brown ise bildiğimiz polisiyelerden biraz ayrılıyor elbette. Dolayısıyla iyi bir polisiye gözümde 3 yıldızı, sonu çok iyi bir polisiye 4 yıldızı hak ederken Dan Brown vasat bir sonla bile en azından 3.5 yıldızı alır. Konularını gerçek hayattan alıp, tabu addedilen şeylerin üzerine gitmesi elbette ki takdiri hak ediyor. Bu kitap da finaline kadar bir macera/gerilim kitabından beklediğiniz hemen heme her şeyi veriyor. Her çözümün aslıdna yeni bir bulmaca ortaya çıkarması bir yerden sonra sıkıcı gelmişti gerçi ama bir şekilde merak ve tempoyu üst seviyelerde tutmayı başarıyor Dan Brown. Yalnız o ne salakça bir sondur be abi!? Kitabın finalini okuduğumda kandırılmış gibi hissettim kendimi. Sanki sadece Hristiyan Alemi ile arasını düzeltmek için yazmış bu kitabı Dan Brown. Yani sanki tepkilerden korkmasa 'sevgi içimizde' yazıp bitirecekmiş kitabı.
Detayına hiç girmeden özet geçiyorum; Da Vinci Şifresi ile arasını açtığı herkesle arasını düzeltmiş bu kitapla Dan Brown. Artık isteyerek mi yaptı yoksa yapmak zorunda mı kaldı bilemem.
İyi bir finalle 4.5' u zorlayacak kitap 3' ü zor aldı finali yüzünden.
ataç ikon Kayıp Sembol
kitaba 5 verdi
1 yorum
Cem AKTAŞ (@xyansekiz)
Dan BROWN Polisiye yazarı değil ki zaten. Sherlock Holmes yada Agatha CHRISTIE tarzı cinayet filan çözmez. Filminin içinde müzedeki cinayeti araştıran Polis ayrı tabi ki :P Ya da Polisiye denince akla gelen Dan BROWN olamaz:) Adam simgebilimci ve tüm reel bilgisini gizemli ve akıcı bir şekilde kurgu ile aktaran, okuyanı da bunun içine (yüksek oranda) çekmeyi başarabilen en iyi yazarlardan biridir.
21.02.14 beğen cevap
Fatma Subaşı

Fatma Subaşı

@systemofanime

Dan Brown'un bu kitabı ile hayal kırıklığına uğradığımı belirtmeliyim. Öncelikle bu seferki konu örgüsü diğer okuduğum kitaplarındaki kadar yoğun değildi. Ayrıca yazarın koyu bir Hristiyan olduğu kanaatindeyim. Her şekilde konu Hıristiyanlığa bağlanıyor ve bu dinin yüceliğini beynimizin bir yerlerine empoze ediyor. Farkında olmadan tanrı-oğul mantığına yadırgamadan bakmaya başlıyoruz.
Bunun haricinde Katrihne'in bilimsel çalışmaları sanki fazladan sayfa tutsun diye yazılmış gibiydi. Örgüsel olarak konuya farklı bir boyut katacağını düşünmüştüm fakat yanıldım. yazarın her zamanki hali olarak konu en son 50 - 60 sayfada açığa çıkıyor. Mesela -spoiler - Malhak'ın Zeck olması gibi-spoiler- . Konu bu şekilde ortaya çıktığında 'bu adam yeşilçam çok mu izlemiş?' diye sormama sebep oldu. Yinede yazarın diğer kitapları hatrına okunabilir diyorum.
ataç ikon Kayıp Sembol
kitaba 6 verdi
0 yorum
Ediz Kümük

Ediz Kümük

@Poetification

Dan Brown'ın en büyük başarısı kalıp haline getirebildiği bir kitap yazma metodunun olmasıdır aslında. Hikayeleri genel olarak tüm dünyayı tamamen etkileyecek bir olay üzerine kurulu oluyor. Baş kahraman ise genelde Robert Langdon. Her kitabında ise baş kahramanın yanına dizilere görsellik katması için eklenmiş mankenler gibi farklı bir kadın karakter koyuyor. Sistem güzel bunu kabul ediyorum. Okunurluğu kolay, sürükleyici, okuyucuyu içine alan hikayeler ortaya çıkıyor bu metod sayesinde her seferinde. Zaten 4 yıldız verme nedenim kitabın okunurluğunun kolay olması, sistemin yine başarıyla uygulanmış olması. Ancak her ne kadar başarılı bir sistem kurulursa kurulsun finali, yani can alıcı noktayı iyi bir şekilde kurgulayamazsanız bu başarısızlık tamamen kitabın önüne geçiyor.
ataç ikon Kayıp Sembol
kitaba 8 verdi
0 yorum
ÇölKelebeği

ÇölKelebeği

@colkelebegi

KAYIP SEMBOL BULUNDU MU ŞİMDİ ?!?!
Evvela yazarın akıcılığına,olayları tasvirine,gözümün önünde canlıymış gibi anlatışına diyecek laf yok.Karakter betimlemeleri fazlasıyla iyi.Özellikle Langdon'un Mickey Mouse saati :)
Dan Brown'la Cehennem adlı kitabıyla tanıştım.Bu ikinci okuduğum kitabı.Kitapta çok fazla simge bilim ve sanat tarihinden bahsettiği için zaman zaman okuma isteğini kırılıyor tabi ilgi alanı olanlar için geçerli değil bu düşüncem.
Bu kitapta da fazlasıyla masonluk,hristiyanlık,eski çağlardan bugüne antik bilimler ve daha fazlası irdelenmiş.
Kitap genel olarak ele alındığında kesinlikle okunması gerekenler arasında yerini alıyor.
Fakat küçük bir önerim var kitabı yazın okumayın ;))
ataç ikon Kayıp Sembol
kitaba 8 verdi
0 yorum

Kayıp Sembol - S41

"Öyle mi?" Langdon, ona meydan okuyordu. "Sizce Coca Cola gizli bir topluluk mu?"
FULYA GÜN tarafından eklenmiştir.
Makbule Çallı

Makbule Çallı

@makbulecalli

''Anlamadığımız şeylerden korkarız.''
ataç ikon Kayıp Sembol
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ömer DEMİR

Ömer DEMİR

@omerdemir

''Bir fikrin geniş kitleler tarafından kabul edilmesi, onun gerçekliğinin ispatı değildir.''
ataç ikon Kayıp Sembol
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Tarih bize bir şey öğrettiyse o da bugün alaya aldığımız garip düşüncelerin bir gün kabul edilen gerçeklere dönüştüğüdür...
ataç ikon Kayıp Sembol
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Şeyma

Şeyma

@seymasgz

Karanlığın en yoğun olduğu an, daima şafktan hemen öncesidir.
ataç ikon Kayıp Sembol
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
ÇölKelebeği

ÇölKelebeği

@colkelebegi

Bir kişinin derisine dövme yaptırması;gücünü ilan etmesi ve tüm dünyaya,kendi bedenimin hakimi benim,diye duyurmasıydı.Fiziksel değişimden kaynaklanan kontrol hissinin verdiği sarhoşluk,milyonlarca insanı bedenini dönüştürme uygulamalarına müptela etmişti;plastik cerrahi,piercing,vücut geliştirme,steroitler...hatta bulimi ve cinsiyet değiştirme.İnsan ruhu kendi fani kabuğu üzerinde hakimiyet kuruyor.
ataç ikon Kayıp Sembol
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
45
KİTAP
Kaç Yaşında Olursam Olayım Yeniden Okuyacağım Kitaplar
Bir kere okumakla yetinemediğimiz, aradan yıllar geçse de sıkılmadan tekrar tekrar okuyabileceğimizi düşündüğümüz en iyi kita...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
127
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...