up
ara

Kar

Kar Konusu ve Özeti

Kar
The Museum Of Innocence kitabının da yazarı Orhan Pamuk tarafından kaleme alınan Kar kitabı Roman, Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2002 yılında 9789750825910 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kar isimli kitap 460 sayfadan oluşuyor. Kitap Kadınların Okuması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Kar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750825910
Sayfa: 460 sayfa Basım Tarihi: 2002
Pamuk'un "İlk ve son siyasi romanım" dediği Kar, Türk edebiyatında 1990'ların siyasi atmosferini ele alan, dönemi bütün şiddeti ve çatışmalarıyla anlatan en iyi ve en iddialı romandır. Kars'taki siyasal İslamcılar, solcular, Türk ve Kürt milliyetçilerinin hikâyesini inanç, başörtüsü sorunu, askeri darbeler ve üçüncü dünyada yaşamanın öfkesi ve ümitsizliği üzerinden tartışan Kar'da Pamuk, başka romanlarında da zaman zaman gördüğümüz mizah yeteneğini bu defa sonuna kadar sergiliyor. Kar'ı, romanın yazılış ve yayımlanma süreçlerinin daha önce bilinmeyen ayrıntılarına değinen bir sonsözle birlikte yayımlıyoruz.

On iki yıldır Almanya'da sürgün olan şair Ka Türkiye'ye dönüşünden dört gün sonra, bir röportaj için Kars şehrinde bulur kendini. Ağır ağır ve hiç durmadan yağan karın altında sokak sokak, dükkân dükkân bu hüzünlü ve güzel şehri ve insanlarını tanımaya çalışır. Kars'ta ağzına kadar işsizlerle dolu çayhaneler, dışarıdan gelmiş ve kardan mahsur kalmış gezgin bir tiyatro kumpanyası, intihar eden ve türban direnişi yapan kızlar, çeşitli siyasal gruplar, dedikodular, söylentiler, Karpalas Oteli ve sahibi Turgut Bey ile kızları İpek ve Kadife ve Ka için aşk ve mutluluk vaadi vardır. Kar Türkiye'nin temel siyasi çatışmalarını anlamamız için okunması gereken bir roman.

"Kar zamanımızın okunması gereken temel kitaplarından..."
Margaret Atwood

"O ne bir ideolog, ne bir siyasetçi, ne de bir gazeteci. Orhan Pamuk büyük bir romancı."
New York Tımes
iremşanti

iremşanti

@iremsanti

An itibariyle bir kitabı daha devretmiş olmanın hüznünü yaşıyorum. Biten her kitap tanıdık bir çevreden ve çok iyi tanıdığın hatta benimsediğin insanlardan ayrılmanın acımsı burukluğunu bırakıyor. Hele de biten kitap iyi bir kitapsa bitsin istemiyorsun. Bu defa bitmesini hiç istemediğim kitap Orhan Pamuk'un okumakta baya kararsız kaldığım Kar kitabı. Orhan Pamuk'un ; " Siyasi ilk ve tek kitabım. " dediği kitap siyasetten nefret eden biri olarak beni pek cezbetmesede başlayınca bırakamadım. Çünkü Orhan Pamuk benim önyargılarımın aksine kışkırtıcı bir roman yazmış. Tüm önyargıları sorgulatıcı belki de putların kırılmasını sağlayacak kapasitede. Çok katmanlı, çok kapsamlı, hiçbir şekilde tek taraftan, tek bakış açısıyla incelenemeyecek yoğunlukta, farklı görüşleri, farklı tarafları, farklı farklı tanımlarla tanımlandığını gördüğümüz gerçekçi bir roman. Yapılması çok zor olsada Orhan Pamuk tarafsız kalabilmiş.

Kitabın diline ve anlatımına gelecek olursak ben kitabı okurken Dostoyevski'nin Cinler kitabını da okumuş olduğum için aradaki benzerlikleri yakaladım ve araştırdığım zamanda Orhan Pamuk'un kitabı yazarken Cinler kitabından etkilenmiş olduğunu öğrendim. Betimlemeler ve anlatım çok iyi olmakla birlikte sürükleyiciydide. Ve yine Orhan Pamuk'un tüm kitapların da olduğu gibi oldukça iyi gözlemler, tahliller ve sürprizler var.

Kitabın konusuna gelecek olursak, on iki yıldır Almanya'da sürgün olan şair Ka Türkiye'ye dönüşünden dört gün sonra belediye seçimleri ve o dönem intihar eden kızları araştırmak için Kars'ta bulur kendini. Ağır ağır ve hiç durmadan yağan karın altında sokak sokak, dükkan dükkan bu hüzünlü ve güzel şehri ve insanlarını tanımaya çalışır. Kars'ta ağzına kadar dolu çayhaneler, dışardan gelmiş ve kardan mahsur kalmış gezgin bir tiyatro kumpanyası, intihar eden ve türban direnişi yapan kızlar, çeşitli siyasal gruplar, dedikodular, söylentiler, Karpalas Oteli ve sahibi Turgut Bey ile kızları İpek ve Kadife ve Ka için bir aşk ve mutluluk vaadi var.

Ve şunu da ekleyeyim Şair Ka yıllardır şiir yazamadığı halde Kars'a gelince ardarda on dokuz şiir yazdı ve bu şiirleri bir kar simetrisinin köşelerine yerleştirdi. KA'ya göre inancına göre her insanın içsel yaşam haritasını gösteren böyle bir kristali var ve uzaktan birbirine benzeyen insanların tıpkı kar taneleri gibi aslında çok farklı olduklarını ama bu kar kristalleri çözülürse o insanın gerçek kişiliğini bulabileceğimizi belirtiyor. Ve Orhan Pamuk, kar kristalleri üzerindeki hayal, hafıza ve mantık dallarınıda filozof Bacon'un insan bilgisini sınıflandırdığı ağaçtan aldığını da romanın bir kısmında okuyucuya aktarıyor.
Yani kitap bu kar tanesi üzerine kurulu ve kitap bittikten sonra herşey yerli yerine oturuyor.
İncelemeyi kitaptan bir alıntıyla bitireyim dedim ama çok iyi alıntılar var ve ben her zaman ki gibi kararsız kalıp ya hepsi ya hiç deyip alıntı ekleyemedim...
EK 1
İncelemeyi yazarken iki defa incelememi silen neokur'a selam ederim... 27.05.18
ataç ikon Kar
kitaba puan vermedi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Yazarın okuduğum 3.kitabi Kar.
Kahramanımız KA (Kerim Alakusoglu) Almanya 'dan Kars'a intihar eden kızları araştırmak amacıyla Kars'a gider.Kitabın ana konusu intihar eden kapalı kızlar olarak düşünsemde kendimi siyasi_sosyal eh birazda Ka 'nin içsel dünyasında Ipek Hanıma olan aşkinda buldum kendimi.Derken karlar yagdi Ankara ile iletişim kesildi ve Darbe oldu.Bu kısımları zorlanarak ,sıkılarak okudum çünkü aslında hiç ilgimi çekmeyen meseleler olduğunu belirtmek isterim.Ka'nin hangi tarafta olduğunu çözemediğim gibi iki karşıt tarafın hangisinin hakkı -haksız olduğunu da bilemedim.Ortada kalma sebebim oldu bu durum.Belki de romani roman yapan bu ozellikti bilemiyorum.
Ka Kars'a geldiğinde ilham perileri ona 19 adet şiir yazdırdı.Bir kar tanesi seansında şiirlerini sıraladı.Sonrasında Ka 'ya neler oldu?Kars şehri Ka 'yi nasıl hatırladı?
Veya yazar Orhan Pamuk Kar adli romanıyla okuyucuda nasıl bir izlenim bıraktı? Neden yazdıklarından kitabın basimindan sonra hapse girebileceğini ve mahkemelik olabileceğini düşündü?
Kitap kurgudan ibaretse neden kitabın hiç bir yerinde yazılanlar tamamiyle kurgu ve hayal urununden ibarettir denilmiyor?
Kimine göre bu soruların basit bir açıklaması var,kimine göre herşey zaten ortada anlatmaya ne gerek var ...
ataç ikon Kar
kitaba 7 verdi
0 yorum
Beyda Çelikten

Beyda Çelikten

@beydacelikten - İstanbul

Orhan Pamuk'un okuduğum ilk kitaplarından.
Bana Orhan Pamuk'u sevdiren kitaplardan.
Kitabın ana karakteri Ka. O vakitlerde doğuda kadınlar art arta intihar etmeye başlar. Hem de intihar edenler başörtülü kadınlardır.
Ka bazı yazı ve siyasi suçlamalardan Almanya'ya gitmiş o dönemlerde. Uzun zaman sonra da intihar olaylarını araştırmak için memlekete geri döner.
Aynı sokaklardan geçer, Siyasal İslamcılar ile Kemalistlerin atışmalarını yeniden yaşar. Sevdiği kadının kocasından boşanmış olduğu için yeniden hayalinin peşine düşer.
Bence en önemlisi de Ka burada tekrardan Tanrı'ya inanmaya başlar.
Orhan Pamuk'un dediği gibi kitabı anlatan kısa bir cümle var aslında;
''Kitabımın sloganı, insanları anlamaktır. Bu da, Türkiye'yi anlamayı getirir.''
ataç ikon Kar
kitaba 8 verdi
0 yorum
Emre

Emre

@zwangen - İstanbul

hayatın gizli simetrisi
orhan pamuk'un edebi kalitesini kanıtlayan bir kitap, kar.
ben şubat 2008 de okudum tesadüfen.içinde intiharla ilgili bir konu olduğunu öğrendiğimde ilgimi çekmişti.biraz da politik olduğunu biliyordum o kadar.fakat türban tartışmalarının şiddetli bir şekilde tartışıldığı günlerde, 2002 yılında yayınlanmış olan bu kitabı okumam da oldukça tesadüfi ve bir o kadar vurucu oldu.kahramanımız ka, türbanlı kızların intihar vak'alarının artması üzerine bu konuda cumhuriyet gazetesine bir makale yazmak üzere kars şehrine gider.karın yolları kapattığı 3 günlük sürede kars şehrinde yaşadıkları olağanüstü deneyimler anlatılmaktadır kitapta.
"Katil ile Maktul Arasında ilk ve Son Konuşma" bölümü kitabın favori kısmıdır benim için.
ataç ikon Kar
kitaba 10 verdi
0 yorum
Mustafa Y.

Mustafa Y.

@devrikcumlem - Sivas

Çok eleştirilen fakat gayet iyi bir roman. Her kesimden tepki alan yazar, roman sanatının yazarın kendisi gibi düşünmeyenleri bir anlama çabası olarak görür. Ayrıca siyasi bir roman taraf tutmamalıdır der. Bu bakımdan sonsöz yazarın gelen eleştirilere yanıtıdır. Roman tam olarak da bu değil midir? Bir kurgu ile başkalarını anlama çabası fakat bu çabayı gösterirken bir taraf tutmamak ve muğlak bir izlek sunmaktır okuyucuya. Bu bakımdan yazarın sonsöz de yazdıklarını bir roman okuyucusu olarak doğru bulmaktayım. Bu romanı okurken tıpkı benim gibi Kars şehrine gidip şâir Ka'nın geçtiği sokaktan geçmek isteyenler olmuştur ve olacaktır.
ataç ikon Kar
kitaba 10 verdi
0 yorum

Kar - S41

Artık iyice utandığı arsız mutluluk isteğini cezalandırma azmiyle Ka, İpek'in ikisi hakkında acımasız bir şey daha düşündüğünü hâyâl etti: " Bizi birleştiren şey hayat hakkındaki beklentilerimizin düşmüş olması." Ama Ka'nın hâyâl ettiğinden bambaşka bir şey söyledi İpek.
Kıymet Ceviz tarafından eklenmiştir.
hk

hk

@haticeee - Ankara

Sana kızmıyorum, çünkü, bütün iyi insanlar gibi, kötülüğünü farkında olmadan yapıyorsun.
ataç ikon Kar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

“İki tür erkek vardır,” dedi Ka eğitici bir havayla. “Birincisi, aşık olmadan önce kızın nasıl sandviç yediğini, saçlarını nasıl taradığını, hangi saçmalıkları dert edindiğini, babasına neden kızdığını, onun hakkında anlatılan diğer hikaye ve efsaneleri bilmelidir. İkincisi ise, ki ben onlardanım, kız hakkında pek az şey bilmelidir ki aşık olsun.” “Yani bana hiç tanımadığın için mi aşıksın? Gerçekten aşk mıdır sence bu?” “İnsanın her şeyini vereceği aşk böyle olur,” dedi Ka.”
ataç ikon Kar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

"Çocukken mutlu muydun?"
"İnsan mutluyken mutlu olduğunu bilmez. Yıllar sonra, çocukken mutlu olduğuma
karar verdim: Aslında değildim. Ama sonraki yıllardaki gibi mutsuz da değildim.
Mutlu olmakla ilgilenmezdim çocukluğumda."
ataç ikon Kar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

“Mutlu olmakla yetinen mutlu olamaz, bil bunu.”
ataç ikon Kar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
hk

hk

@haticeee - Ankara

Mutsuzluktan hiçbir şey yapamaz olunca, mutluluğu düşünmeye başladım.
ataç ikon Kar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
195
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
9
KİTAP
Nobel Ödüllü Yazarların En İyi Kitapları
Gabriel Garcia Marquez, William Golding, Hermann Hesse ve daha fazlası... Nobel Ödülü'ne layık görülen tüm yazarların mutlaka...
alyeska

alyeska

@alyeska

 paylaşım fotoğrafı
"Karın sessizliği, diye düşünüyordu otobüste şoförün hemen arkasında oturan adam. Bu bir şiirin başlangıcı olsaydı içinde hissettiği şeye karın sessizliği derdi."
#Orhan Pamuk /Kar
ataç ikon Kar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum