up
ara

Kale

- Citadelle

Kale Konusu ve Özeti

Kale
Kale kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Tahsin Yücel
Yayınevi: Kaknüs Yayınları
ISBN: 9789756963463
Sayfa: 160 sayfa Basım Tarihi: 1998
Çünkü insanın kaleye benzediğini gördüm ben. Özgürlüğünü sağlamak için duvarları devirir; ama yıkılmış ve yıldızları açık bir kaleden başka bir şey değildir artık. Hiç varolmamanın bunalımı başlar o zaman. Yanan bağ çubuğunun kokusundan ya da kırkması gereken koyundan kurması gerekir gerçeğini. Gerçek, bir kuyu gibi kazılır. Bakış dağıldığı zaman, Tanrı görüntüsünü yitirir. Yünlerin ağırlığından başka bir şey bilmeyen bir bilge kişi, gecenin vaatlerine açık ve eşini aldatan bir kadının bildiğinden çok daha fazlasını bilir Tanrı konusunda.
Kale, seni insanların yüreğinde kuracağım!

Kale - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Uzel

Uzel

@uzel

Bir kişinin, sadece bir kişinin seni çok iyi anladığını ve karşılıksız, çıkarsız biçimde seni sevdiğini sandığın an hayatının en büyük hatasını yaptığın andır. Diğer insanlardan ne kadar da farksız olduğunu acımasızca sana gösterdiğinde, bir kez daha kusma isteği uyanır içinde ve bir kez daha insanlar denilen familyanın küçük küçük hayvancıklardan oluştuğunu hatırlarsın.

Evet, yüceltip övülerek yere göğe sığdırılamayan "insan" diye bir şey yoktur yeryüzünde. İnsana atfedilen tüm iyi ve güzel özellikler, anlayamadığımız birileri tarafından kuyuya atılmıştır. Bir gün çıkıp geleceğini düşleyerek dönüşünü beklemekse toz pembe hayalden başka bir şey değildir. Kuyu, tahmin edilenden çok daha derindir.
ataç ikon Kale
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

Tanrı,
dünyaya getirir seni, sonra büyütür, sonra birbiri ardından isteklerle,
üzüntülerle, sevinçlerle, acılarla, öfkelerle, bağışlamalarla doldurur,
sonra da kendine döndürür seni. Ama sen ne bu okullu, ne bu koca, ne bu çocuk, ne bu ihtiyarsın. TAMAMLANANSIN SEN.
ataç ikon Kale
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

Ağaç hiç de önce tohum, sonra filiz, sonra yaş gövde, sonra kuru odun değildir. Tanımak istiyorsan bölmemelisin. Ağaç ağır ağır gökle birleşen güçtür. Sen de böylesin, küçüğüm.

Tanrı dünyaya getirir seni, sonra büyütür, sonra birbiri ardından isteklerle, üzüntülerle, sevinçlerle, acılarla, öfkelerle, bağışlamalarla doldurur, sonra da kendine döndürür seni. Ama sen ne bu okullu, ne bu koca, ne bu çocuk, ne bu ihtiyarsın. TAMAMLANANSIN SEN.

Kendini iyiden iyiye zeytin ağacına bağlı, sallanan dal olarak görmesini bilirsen, kımıldayışlarında sonrasızlığı tadarsın. Ve çevrende herşey ölümsüzleşir.

Atalarına su vermesini bilmiş olan, türkü söyleyen çeşme ölümsüzdür, sevgilin sana gülümsediği zaman, gözlerin ışığı ölümsüzdür, ölümsüzdür gecelerin sessizliği. Zaman kumunu tüketen bir kum saati değildir artık, ekin demetlerini bağlayan bir harmancıdır.
ataç ikon Kale
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
inşikak

inşikak

@insikak

Ama sana hiç dokunmazsam, bir tapınak gibi kurarım seni. Ve seni ışıkta kurarım. Ve sessizliğin kırları alır içine. Ve seni kendiminde, seninde ötende sevmesini bilirim. Ve imparatorluğunu kutlamak için ilahiler yaratırım. Ve gözlerin yumulur; dünyanın gözkapakları. Seni kollarımda yorgun tutarım, bir kent gibi. Tanrı'ya doğru yükselişimin bir basamağından başka bir şey değilsin.
ataç ikon Kale
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Quaf

Quaf

@quaf

Bir aynada da hiçbir şey yoktur, içini dolduran görüntülerin ne ağırkığı vardır, ne süresi. Öyle ya, bir ayna da, bazı bazı, bir tuz gölü gibi, gözleri yakar. (15)
ataç ikon Kale
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum