up
ara

Kudüs'ün Gönüllü Sürgünleri

Kudüs'ün Gönüllü Sürgünleri Konusu ve Özeti

Kudüs'ün Gönüllü Sürgünleri
Kudüs'ün Gönüllü Sürgünleri kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752897632
Sayfa: 370 sayfa Basım Tarihi: 1970
Neden her yerde barış yapmak savaşmaktan ve çatışmaktan daha çok cesaret ister? Terörü, kim neye göre tanımlar? Şiddete başvuranlar, ona maruz kalanların yılıp vazgeçmeyeceğini, yalnızca kinleneceklerini nasıl bilmezliğe gelebilir? Her yeni saldırının, her toplumdaki barış yanlılarının sesinin biraz daha kısılmasına yol açtığını anlamak neden bu kadar zordur?Kudüs'ün Gönüllü Sürgünleri bir yandan size kendi öykülerini, sevdalarını, mutluluklarını ve dostluklarını anlatırken bir yandan da bu sorulara yanıtlar bulmaya çalışıyorlar. Onlar, İstanbul'da yaşayan İraklı Doktor Saad'a âşık üçüncü kuşak Filistin mültecisi Fransız Nadya, bekâr anne Saadet, sağduyunun sesi Danimarkalı Frank, hiçbir şeyi ciddiye almıyormuş gibi yapan ama sırlarla dolu İngiliz Steve ve ne olup bittiğini kendi penceresinden anlamaya çalışan küçük kız çocuğu Hazal...Diğer kahramanlar Arafat, Şaron, İsrail Ordusu, Hamas, intihar saldırganları, barış gönüllüleri, Yahudi gelenekleri, Filistin alışkanlıkları, vicdani retçiler, yerleşimciler, Şeyh Yasin, kutsal mekânlar ve müdavimlerine "Play it Sam" dedirten Barood Bar.Ama asıl kahraman Kudüs. "Siz istediğiniz kadar birbirinizi yok edin, ben, kutsal Kudüs şehri, vakarımı hiç bozmadan, dünyanın sonuna kadar böyle ayakta kalacağım, parlayacağım ve ışığımı saçmaya devam edeceğim. Hiçbiriniz bana sahip olamayacaksınız," diyen fettan Kudüs...Kudüs'ün Gönüllü Sürgünleri'nin bölümleri numaralarla değil İbranice, Arapça ve Latince harf isimleriyle bölünüyor. Çünkü o diyarda, harflerin ruhu olduğuna inanılıyor ve elinizdeki roman size oraların ruhunu anlatıyor.

Kudüs'ün Gönüllü Sürgünleri - S41

''Bir cuma akşamı şabat başladıktan sonra, komşum kapıya dayandı. Uzun etekliği ve sıkı sıkı örtülmüş saçlarıyla komşumu kapıda görünce memnun oldum. Çünkü sabahlara kadar darbuka çalmalarından bıkmıştım. Tam şikâyet edecektim ki, kadın ''Evde bizi rahatsız eden bir şey var, bakabilir misiniz?'' dedi. Anlamadım ama sonra aklıma Yahudilerin şabatta kendileri iş yapamayacağı gibi, başkalarından da onlar için iş yapmalarını isteyemeyeceği geldi. Komşunun evine gittim. Saçları lüle lüle koca, inançları gereği bana bakamayacağı için yüzünü duvara çevirerek selamladı beni. Sinir oldum ama ne yaparsın komşu işte. Bir salon ve bir yatak odasından ibaret olan evde, bir süre neyin rahatsızlık vermiş olabileceğini araştırdıktan sonra yatak odasının ışığının açık kaldığını fark ettim. Işığı söndürdüm. Kadına, ''Rahatsızlığınız geçti mi?'' diye sordum. Kadının yalnızca teşekkür etmesinden de sorunun gerçekten de açık unutulmuş yatak odası ışığı olduğunu anladım. Ne komikti.''
sultaniyegah tarafından eklenmiştir.
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Steve'e yalvarıyor:

-Bir ay sonra, İngiltere, Mayıs'ta Filistin'den çekileceğini ilan edince, ne kadar çok kan akacak bilmiyor musun? Bu daha ne ki... Lütfen, lütfen söyle onlara gitmesinler. Ellerini yıkayıp gidemezler.

-Beni dinlemezler Nadya. Bilmiyor musun, bir yandan Yahudilere burada bir yurt vaat ettiler, bir yandan da Arapları kışkırttılar. En sonunda da, burada olmanın kendilerine fayda getirmeyeceğine ikna oldular. Umurlarında mı sanıyorsun?
ataç ikon Kudüs'ün Gönüllü Sürgünleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Yolumu aç ve doldur kadehimi

Unut suçu

Çünkü ben geride bırakıyorum serzenişi

Çocukluğumdan beri ey Bağdat,

Gözlerin gözlerimde uyuyan iki yıldız...

Kaçırma gözlerini yüzümden

Çünkü sen benim aşkımsın

Masamı bezeyen güllersin,

İçinden hayat içtiğim kadehsin

Yeniden sana dönüyorum Bağdat,

Geminin limana döndüğü gibi yorgun

Ve yaralarımı elbiselerimin altında saklayarak

Yuvasına konan bir kuş gibi indim aşağı

Şafak parlıyordu minareler ve kubbelerle

İpek bir kaftanın kanatlarında uçtum

Zeynep ve Rabab'ın örgüleri çekti, taşıdı beni

Yaralama elimdekini

Çünkü hasretim,

Katlanabileceğimden de uzun sürdü

Tutkunun kitabından ne söyleyebilirim ki sana

Bin kitap yetmez

Seni ne çok sevdiğimi anlatmaya
ataç ikon Kudüs'ün Gönüllü Sürgünleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Hastanenin başhekimi hikâyeyi anlattı ekibe: İsrail askerleri yaralıları toplamalarına izin vermiyor. Yalnızca ölülerin hastaneye taşınmasına izin veriyordu. Ambulans görevlileri, yaralıları hastaneye getirmek için, onları ölülerin altına gizlemek zorunda kalıyorlardı.
ataç ikon Kudüs'ün Gönüllü Sürgünleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Cenin'deki Filistinliler zaten mülteciydi ve bir kez daha mülteci oldular. Ben de mülteciyim. Fransa'da doğmuş olmam, Fransız gibi yetiştirilmem, Fransız pasaportu taşımam ve hatta Fransızca konuşuyor olmam, Filistin mültecisi olmadığım anlamına gelmiyor. Cenin'dekiler, kendi yurtlarında mülteci. Ben, dünyanın neresine gidersem gideyim mülteciyim.
ataç ikon Kudüs'ün Gönüllü Sürgünleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Cenin'deki Filistinliler zaten mülteciydi ve bir kez
daha mülteci oldular. Ben de mülteciyim. Fransa'da doğmuş olmam, Fransız gibi yetiştirilmem, Fransız pasaportu taşımam ve hatta Fransızca konuşuyor olmam, Filistin mültecisi olmadığım anlamına gelmiyor. Cenin'dekiler, kendi yurtlarında mülteci. Ben, dünyanın neresine gidersem gideyim mülteciyim.
ataç ikon Kudüs'ün Gönüllü Sürgünleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum