up
ara

Yaralarım Aşktandır Kitap İncelemeleri

Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Güçlü ve Cesur Kalem
Kitap birkaç bölümden oluşuyor. Ana bölümde Furuğ'un ilk dönem şiirlerini kapsayan üç kitap; Tutsak'tan, Duvar'dan, İsyan'dan şiirler var. Bu üç kitap Furuğ kendi sesi ve havasını bulmadan önceki dönemlere denk gelir. Gençlik, serpilmeler ve bunalım yılları. Ayrıca ikinci dönem şiirlerini kapsayan Yeniden Doğuş ve İnanalım Soğuk Mevsimin Başlangıcına kitaplarından şiirler var.
Kitabın ikinci bölümünde Furuğ'un babasına yazmış olduğu iki mektup ve İbrahim Golestan'a yazmış olduğu mektuplardan bazı bölümler var. Bu mektuplar Furuğ'un iç dünyasıyla doğrudan tanışmamızı sağlıyor. Özellikle mektuplar beni çok etkiledi, okurken ağlattı.
Furuğ çok güçlü, cesur, duyarlı ve talihsiz bir kadın. İran'da ataerkilliğin ve gelenekçiliğin içinde yetişmesi, 16 yaşında aile baskısından kurtuluşu evlilikte araması ancak bu evliliğin de çukurdan çıkıp kuyuya düşmeye benzemesi, boşandıktan sonra bir daha asla oğlunu görememesi bütün bu acılarını şiirleriyle dışa vurmuş.
Furuğ'un kitapta da geçen Günah şiirinden sonra hayatı değişmiş baba evinden men edilmiş ve toplum tarafından 'akıl hastası' , 'şiirden ne anlar' , 'aile düzenini hiçe sayan bir fahişe' gibi çeşitli damga ve iftiralara maruz kalmış. Her yönden gelen eril baskıyla yaşam ona dar edilmiş. Ama o inatla yazmış kadın sesininin bayrağını eril İran Edebiyatı'nın zirvelerinde dalgalandırmış.
Furuğ'dan önce, hiçbir kadın ne aşıkâne şiir söylemiş, ne kadın bedeni ve cinsel hisleri üzerine yazmış, ne de bir erkeğe hitaben şiir yazmıştır. 1950'li yılların İran'ında bir kadının kendi bedeni ve hisleri hakkında yazması müthiş bir cesaret. Bu yüzden Furuğ cesurdur ve erilliğe başkaldıran kalemiyle İran'da biriciktir. Bütün baskıları kenara itip kendi yolunu açan güçlü bir kadın ve güçlü bir kalem. Şiirleri de onun acılarını, yalnızlığını, ezilen tarafını, seven tarafını ve başkaldırışını gözler önüne seriyor. 50 yıl sonra bile hala kelimeleriyle insanlara sarılabiliyor canım Furuğ, istediği de buydu.
ataç ikon Yaralarım Aşktandır
kitaba 10 verdi
0 yorum