up
ara

Yalan

Yalan Konusu ve Özeti

Yalan
Kumru ile Kumru kitabının da yazarı Tahsin Yücel tarafından kaleme alınan Yalan kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750701542 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yalan isimli kitap 576 sayfadan oluşuyor. Yalan kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750701542
Sayfa: 576 sayfa Basım Tarihi: 1970
Gülünç ile acıklının iç içe geçtiği anlatımıyla, yaşadığımız dönemin çelişkilerine tanıklık eden ilginç kişileriyle Yalan, günümüz toplumunun hastalıklı yanlarından birine parmak basıyor. Romanın odak kişisi, şaşırtıcı bilgisini ansiklopedilere ve olağanüstü belleğine borçlu olan, yapayalnız, silik, beceriksiz, ama benzerine güç rastlanır bir adam: Yusuf Aksu. Saçma bir aşk yüzünden on yedi yaşında kendini öldüren bir sınıf arkadaşının anısı, Yusuf'un yaşamına bambaşka bir yön verir. Arkadaşının kuramı kendisine mal edilince de çok geniş bir hayran kitlesinin gözdesi olur. Çevresinin kendisine dayattığı kimliği üstlenir. Ancak mutsuz bir aşkın ardından, yalnızca yanıldığını görmekle kalmaz, başta kendi kimliği olmak üzere, her şeyin yalan üzerine kurulduğunu anlar. Edebiyat dünyamızda büyük ses getiren Peygamberin Son Beş Günü adlı romanında tam on yıl sonra usta yazar Tahsin Yücel, çağımızda toplumsal bir alışkanlığa dönüşen, ama evrensel boyutlara uzanan Yalan'ı ele alıyor. İzdüşümlerini pek çok kesimde bulabileceğimiz, aynalarda yansımışçasına çoğaltabileceğimiz Yalan, çok katmanlı, derinlikli bir roman.
Batuuu

Batuuu

@batuuu - Ankara

Yazarın muhtemelen okuduuğum en kalın ve aynı zamanda okuduğum 10.kitabı oldu. Muhtemelen, okuduğum kitapları içinde bitmesini istediğim yegane kitaplardan biri oldu. Fazlaca uzatılmış ve hayal kırıklığına neden olan bir kitap oldu.
Kısaca söylemek gerekirse;
Romanın kurgusu bence çok başarılı degil.Taşlar tam yerine oturmamis.Yazar pek çok seyi anlatmaya çalıştığı için bence anlatilan hikayeler ve kahramanlarin kisisel hikeyeleri bütünlük sergileyemiyor romanda.Eger yazarin tercihi değilse okur kendi çabasıyla eksik kalan kisimlari tamamliyor.Gecisler cok hizli ve kisa kisa ele alinmis meseleler.Romandan çok, film sahneleri gibi sekillenmis roman bence.Anlatim bana biraz dağınık ve parçalı geldi.Romanin kurgusu aceleye gelmis gibi.Yazar pek çok şey anlatacağım diye kurguda aksamalara yol açmış bence..
ataç ikon Yalan
kitaba 7 verdi
0 yorum

Yalan - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Batuuu

Batuuu

@batuuu - Ankara

“Pas mı daha güçlüdür, demir mi? Hangi çocuğa sorarsanız sorun, hiç duralamadan “Demir!” der size. Öyledir de. Ama demir pasla değil, pas demirle beslenir. Uygun koşulları buldu mu yer ve kendine dönüştürür onu. Bir de, yetmişli yıllarda, kitabının adını Pas demiri yiyor koymuş olan Rauf Mutluay’ın yaptığı gibi, olguyu bir benzetme olarak kullanmak isterseniz, ülkemizde, şu son yıllarda, nerdeyse her alanda pasın demiri kemirmekte olduğunu, hatta yiyip bitirdiğini söyleyebilirsiniz.”
ataç ikon Yalan
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology - Gothenburg

“Haklısınız, efendim: bir nasihatte bin musibet vardır,”
ataç ikon Yalan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology - Gothenburg

“Sö... sö... sözlerimi anlayamamanız çok acı, hocam; benim için değil,
sizin için!”
ataç ikon Yalan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology - Gothenburg

“Ansiklopediler de kekemedir, onlar da her şeyi bölüp dağıtır, tıpkı benim gibi...”
ataç ikon Yalan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology - Gothenburg

''...insan ne kadar çok kekelerse, o kadar doğru konuşur, çünkü aralarda düşünür. Bunu anlayamamanız çok acı, benim için değil, sizin için!”
ataç ikon Yalan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
7.8/10
4 oy
Sence kaç puan almalı?
0