up
ara

Pekin'de Sonbahar

Pekin'de Sonbahar Konusu ve Özeti

Pekin'de Sonbahar
Pekin'de Sonbahar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789755102054
Sayfa: 318 sayfa Basım Tarihi: 1970
"Boris Vian", Pekin'de Sonbahar adlı bu romanını yirmi altı yaşındayken ve üç ay içinde yazmıştı. Bu roman, önceden belirlenmiş bir çizgiyi izlemeyen, hızlı, özgür ve çok ustaca yazılmış bir anlatıdır. "Boris Vian", bu romanında, sözcüklere gerçek anlamlarını yüklemiş, sözcükler beklediğimizin ötesinde pek çok durumu da tanımlar bir nitelik kazanmıştır. Romandaki anlam belirsizlikleri, yazarın isteyerek yarattığı bir durumdur...
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Haybeden gerçeküstü aşk!
Bu kitap ne Pekin ne de sonbaharla ilgili.
Gerçek ve konuşulan dil arasında uçurum var mı? Konuşurken kullandığımız kelimelerin bir çoğunu gerçek anlamı dışında kullandığımızı hiç fark ettik mi? Aslında fark etmiyoruz bunu bazen deyim diyoruz bazen kültür. Ama kelimelerle gerçekler arasında uçurum var. Birbirini bazen kapsıyor çoğu zamansa bir boşluk oluşturuyor ki; bu boşluğu biz tamamlıyoruz; birikim ve alışkanlıkla, dilin doğal yapısı içinde. Ama bunu yaparken gerçeğe ne kadar yakınız; felsefi metinler veya makaleler okuruz yakalamak için gerçeğin “trenini”. Oysa gerçeğin treni bir çöle kurulmuş gereksiz bir “ray hattı” üzerinde gidiyor olabilir.
“Gerçek felsefe dünyayı görme biçimini öğrenmektir ve bir anlamda anlatılan bir hikaye felsefe metni kadar ‘derinlikli’ bir şekilde dünyaya işaret edebilir.” (Maurice Merleau-Ponty)
Yazar bir çok hayali hattı anlatırken sıradan hayatı anlatıyor aslında olduğu gibi bir sürü boşluk bırakarak. Çölde gereksiz bir tren hattı üzerine yapıyor bunu. Kelimelerin gerçek anlamlarını kullanıyor hiç çekinmeden patavatsızca. Mizah duygusunu kaybetmeden. Pek çok kabul edilmiş değerle dalga geçerek ve hiç sınır tanımadan.
“Yenilir yutulur bir söz değildi ama küçük lokmalara bölünmüştü.”
Gülümsemeden bazen de kahkaha atmadan okumak mümkün değil bu eseri. Roman bir çok bakımdan bir ilk ve sanırım bu tarz yazan başkaca bir yazar da yok. Kendine has üslubu ile o kadar güzel betimlemeler yapmış ki:
“Metro çok uzak değildi; sabırsız insan topluluklarını ağzının içine çekip çekip duruyordu. Belli aralıklarla da tam tersi bir davranışta bulunuyor ve öbek öbek insan kusuyordu; solgun suratlı, pelteleşmiş insanlar. Metro öyle kötü kokuyordu ki canavarın bağırsaklarının kokusu dışarı çıkan herkesin elbisesine sinmiş oluyordu.”

Anlatımı bu kadar sade ve derin nadir kitap okudum. Sıradan hayatın sıradanlaşan tüm ayrıntılarıyla göndermeler yapabiliyor roman. Felsefe yapıyor aslında sıradan hayatın felsefesini; bir sürü gereksiz yaşadığımız ayrıntıyı yazıyor ve eleştiriyor çoğu zaman. Bu eleştiri bildiğimiz bir tarzda değil elbette. Kendin dolduruyorsun içini istediğin gibi. Yazarın belki de başardığı en güzel nokta.
“Söz konusu bireyler düşünce biçimlerini öyle uzun uzadıya ve derinlemesine inceliyor ki, biçimin arkasına gizlenen düşünceyi göremez oluyorlar. İşlerine burnunuzu sokmaya kalkıştığınız zaman da başka bir biçim yaratarak önünüzü kapatmanın yolunu buluveriyorlar. Ayrıca, biçimin kendisini de bir sürü parçayla, dahice birtakım mekanik aygıtlarla geliştirmişler. Üstelikte bunu söz konusu düşünceyle kaynaştırmaya çabalıyorlar. Böyle olunca da düşüncenin saf fiziksel, duyumsal ve tepki niteliğindeki doğası tümüyle ellerinden kaçıp gidiyor.”
Sorgulamanın bu şekli de çok güzel inanın, mizah duygusunu kaybetmeden. Yazar öyle boşluklar bırakmış ki doldurmayı seviyorsunuz. Bir eleştirmen çapraz bulmaca değil eserleri diyor Boris Vian için. Haklı aslınsa kübik bir bulmaca çünkü.
“Normal insanlarda böylesine güçlü bir üstünlük duygusu yok. Sizi horlayan bu değil; onların yaşam çerçevesi ve bu çerçeve içinde varlığı giderek küçülen birey aşağılıyor sizi. Ama önemli bir şey değil bu. Olanca manyaklıklarınız, hastalıklarınız, garip anlaşmalarınız ve kınadığım her şeyinizle içinize kapanmanızın, kendi kendinizle yetinmeye çalışmanızın nedeni de bu değil. Bunun bir tek nedeni var, kendinizi gerçekten çok sınırlıyorsunuz. Basit bir hormonal ya da zihinsel sapma yüzünden kendinize etiket yapıştırıyorsunuz. Bu çok üzücü bir şey. Üstelik bu yetmiyormuş gibi etiketin üstünde ne yazıyorsa onunla özdeşleşmeye çalışıyorsunuz.” Roman aslında bir aşkın “hattı” yine olmaz bir çölün üzerine çekilen ve en sonunda arkeolojik bir kazı alanına çöken. Bir üçlü aşk ve sıradan hayat çarpişması yaşadığımız. Keyifle gülerek okudum romanı. Göndermelerin derinlemesine hazzını yaşadım. Bu kadar düz bir metin aşırıya kaçmadan da sıradan hayatı eleştirebiliyor.
Keyifle okuyunuz!
ataç ikon Pekin'de Sonbahar
kitaba 9 verdi
4 yorum
Burcu S. (@bs)
👍
23.07.18 beğen 1 cevap

Pekin'de Sonbahar - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

 paylaşım fotoğrafı
Bu yazarın önce filmini izledim “Günlerin Köpüğü”. Sonra kitabını buldum. Sıradaki kitap günlerin köpüğü değil ama o bir sonraki kitap. Anlatımı eğlenceli çok gülümsüyorum okurken:

“Güneş gökyüzünde tur üstüne tur atıyor, ama nerede duracağına bir türlü karar veremiyordu. Doğu ile batı, öteki iki arkadaşı ile birlikte dört köşenin dördünü de dolaşmış, oyunlar oynamışlardı. Şimdi ise sırf eğlence olsun diye kendi köşelerini terk edip birbirlerininkilere yerleşmişlerdi. Güneşte uzaktan onları bir türlü tanıyamıyordu. Bu durum insanların da işine yaramıştır doğusu. Durumdan tek hoşnut olmayan, güneş saatlerinin çarklarıydı. Büyük bir isteksizlikle çalışıyor ve kederli çatırtı ve iniltilerle peşpeşe bozuluyorlardı. Ama gün ışığının neşesi bütün bu gürültülerin dehşetini gideriyordu... Güneşte sonunda batıyı bulmuş, palaspandıras o tarafa yönelmişti. Yitirdiği zamanı yakalamak için lokmaları çifter çifter yutuyordu.“
ataç ikon Pekin'de Sonbahar
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
5 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Keyifli okumalar dilerim @seyyah73
20.07.18 beğen 1 cevap
rozella (@sunaaa)
Boris Vian'in yazim tarzi duygusuz sert geliyor bu kitabi nasil merak ettim
20.07.18 beğen 1 cevap
rozella (@sunaaa)
Daha mizahi yazmis
20.07.18 beğen 1 cevap