up
ara

Cinsiyet Üzerine

Cinsiyet Üzerine Konusu ve Özeti

Cinsiyet Üzerine
Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi kitabının da yazarı Sigmund Freud tarafından kaleme alınan Cinsiyet Üzerine kitabı Sosyoloji, Psikoloji türünde okuyucusu ile buluşuyor. Say Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789754680225 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Cinsiyet Üzerine isimli kitap 152 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Ali Avni Öneş çevirmiştir. Cinsiyet Üzerine kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Ali Avni Öneş
Yayınevi: Say Yayınları
ISBN: 9789754680225
Sayfa: 152 sayfa Basım Tarihi: 1970
İnsanın ve hayvanın cinsel gereksinimlerini açıklamak için, biyolojide "cinsel bir dürtü"nün varlığından söz edilir. Aynı şekilde, açlığı anlatmak için de bir beslenme dürtüsünün olduğu varsayılır. Bununla birlikte halk dilinde cinsel gereksinim için açlığa karşılık gelen bir kelime yoktur. Halkın görüşü, cinsel dürtünün niteliği ve karakterleri üzerine bazı kesin düşünceler içerir. Freud, bu noktada müdahale etme gereği duyar ve cinsel bastırmaların çocuklar üzerinde nasıl evrildiğini sergiler. Freud'un anlaşılmasında kilit rolü oynayan ve büyük gürültüler kopararak sert tartışmalara yol açan Cinsiyet Üzerine, her aydının hatta her anne babanın mutlaka okuması gereken temel yapıtlardan biridir.
Qoşqar Abbas

Qoşqar Abbas

@goshgarabbas

Freud düşüncesinin, psikanalizin temel kavramlarından biri de cinsiyet kavramıdır. Freud bildindiği gibi cinsiyete, cinsel ilişki ve cinsel haza çok önem verir. Düşüncesini de bu yolla açıklar. Cinsiyet Üzerine kitabında Freud kendi analizlerini verir. Aynı zamanda analizlerle birlikde cinselliğin özünü açıklamak ister.
ataç ikon Cinsiyet Üzerine
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Im Not Scared

Im Not Scared

@imnotscared19

ilginç saptamalar var ancak kesin yargılara varabilmek için bu konuda yazılmış güncel eserleri okumak gerek nede olsa bilim sürekli gelişiyor ve değişiyor
ataç ikon Cinsiyet Üzerine
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum

Cinsiyet Üzerine - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Cinsel durtu, biliyoruz ki, yalnız üreme bölgesinin uyarilmasiyla doğmaz. Sevecenlik dediğimiz duygu, bir gün üreme bölgesi uzerine yansimaktan geri kalmaz.

Sayfa: 95
ataç ikon Cinsiyet Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum