up
ara

Akile Hanım Sokağı

Akile Hanım Sokağı Konusu ve Özeti

Akile Hanım Sokağı
Sinekli Bakkal kitabının da yazarı Halide Edib Adıvar tarafından kaleme alınan Akile Hanım Sokağı kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750711831 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Akile Hanım Sokağı isimli kitap 256 sayfadan oluşuyor. Akile Hanım Sokağı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750711831
Sayfa: 256 sayfa Basım Tarihi: 1970
Edebiyatımızın öncü kadın yazarlarından Halide Edib Adıvar, üretken kalemiyle yaşadığı çağın gerçekçi bir portresini çizmişti.Halide Edib Adıvar'ın 1958 yılında yayımladığı Âkile Hanım Sokağı, 1950'lerin İstanbul yaşamının canlı, eğlenceli bir panoramasını çiziyor. Nermin ve Tarık, daha birkaç yıl önce evlenmiş, Ankara'da sakin bir evlilik sürmektedirler. Tarık bir yurtdışı görevi nedeniyle Roma'ya gidince Nermin de İstanbul'a, eniştesinin Beyazıd Âkile Hanım Sokağı'ndaki konağına gidip onu orada beklemeyi uygun bulur. Âkile Hanım'ın konağıyla komşu olan bu ev, içinde birbirinden ilginç sayısız hikâye barındırmaktadır. Çağdaş Türkiye'nin değişen yüzü; modern yaşamın getirdiği yeni ilişkiler, dünyada fırtınalar estiren ve Türkiye'ye yeni yeni giren Rock'n Roll, striptiz, kadınların özgürleşmesi, kuşak farkları, giyim kuşam; modernizmin iyi yanlarına övgü, kötü yanlarına eleştiri. Halide Edib'in bu keyifli romanı her yaştan okurun ilgisini bekliyor.

Akile Hanım Sokağı - S41

Teyze, buraya neden Akile Hanım Sokağı diyorlar?
melankolik tarafından eklenmiştir.
melankolik

melankolik

@melankolik

Vurgunluğun bin bir şekli vardır, Küçük hanım. Evlenmek sadece vurgunlukla olamaz, bütün bir hayat içindir. Bütün bir ömrü beraber, el ele geçirmek sadece vurgunluktan daha çok derin şeylere bağlıdır.
ataç ikon Akile Hanım Sokağı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
melankolik

melankolik

@melankolik

Evet, en basitinden en karmaşık olanına kadar.kadını denize benzeten eski bir söz vardır. Siz benden kızımın karakterinin hususiyetlerini soruyorsunuz. Siz kara adamısınız. Ben size eski bir denizci gibi anlatayım. Deniz bin bir türlü kabarır, yatışır,boğar veya yaşatır insanı. Kadın denizden beterdir. Denizin hareketlerini fenni aletlerle tahmin eder ve ona göre vaziyet ve tedbir alırsınız. Halbuki kadın umumiyetle tahmin edilemez hareketlere girişir.
ataç ikon Akile Hanım Sokağı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
melankolik

melankolik

@melankolik

Erkekler için kadınların hepsi iyi veya kötü, tehlikeli veya tehlikesiz bir sari hastalıktır. Bu hastalığın tek aşısı evliliktir.
ataç ikon Akile Hanım Sokağı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum