up
ara

Da Vinci Şifresi

- The Da Vinci Code

Da Vinci Şifresi Konusu ve Özeti

Da Vinci Şifresi
Bilinen Hristiyanlık "gerçek" Hristiyanlık mıdır? İsa Peygamberin soyu devam etmekte midir? Kutsal Kase aslında nedir? Bu soruları çok ilginç bir cinayet etrafında araştıran Robert Langton ve kriptoloji uzmanı Sophie Neveu gerçeği bulacaktır.
Yazar:
Çevirmen: Petek Demir
Yayınevi: Altın Kitaplar
ISBN: 9789752104037
Sayfa: 495 sayfa Basım Tarihi: 2002
Da Vinci Şifresi Hakkında Genel Bilgiler
Dan Brown diğer tüm kitaplarında olduğu gibi işleyeceği konuyu tüm ayrıntılarıyla araştırmış ve neredeyse kusursuz bir bütünlükle okuyucunun önüne sermiştir.

Matematikçi bir babaya sahip olan Dan Brown çocukken şifre çözerek Noel hediyelerini bulduklarını söylemiştir bir röportajında. Bu sebeple sanırım her romanında sırlar, şifreler büyük bir ustalıkla yerleştiriliyor ve okuyucunun bunları takip etmesi ve olayları bağlaması gerekiyor tıpkı çocukken onun yaptığı gibi. Ayrıca bu kitap Dan Brown’ın Vatikan tarafından kara listeye alınmasına sebep olmuştur. Bir röportajında bu konuda ne düşünüldüğü sorulduğunda da ''Hiç şaşırmadım bu tepkilere. Tartışma açmak her zaman iyidir. Şunu da unutmamak gerekir; Tarih her zaman kazananlar tarafından yazılmaktadır. Bence kilisenin tek bir düşmanı var. Bu düşman ben değilim, kayıtsızlık, insanların dine olan, kiliseye olan ilgilerini kaybetmeleri. Bu kitaplar da ister beğenilsin ister beğenilmesin kilise konusunu, din konusunu yeniden gündeme getiriyor ve insanların o konulara ilgisini çekiyor.'' şeklinde cevap veriyor.

Kitap Da Vinci Şifresi ismiyle 2006 yılında baş rollerinde Tom Hanks ve Audrey Tautou ile beyaz perdeye yansıtılmıştır.

Da Vinci Şifresi Roman Özeti
Da Vinci Şifresi, Paris Louvre Müzesi müdürü Jacques Sauniere’nin öldürülmesiyle başlıyor. Öldürüldüğü günün gecesinde de Langdon ile müze müdürünün görüşmesi vardır. Bu şekilde Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon bu cinayetin araştırılmasında yardımcı olmak için çağırılıyor. Onun yapması gereken sadece cesedin üstüne çizilmiş şekilleri ve müze müdürünün bıraktığı notu çözmektir fakat bir anda kendisinin bir numaralı cinayet zanlısı olarak düşünüldüğünü öğrenir. Bu arada müzeye kriptoloji ajanı Sophie Neveu gelir ve Langdona’a yardım etmeye karar verir. Cebinde bulduğu izlenme aracıyla kendisine tuzak kurulduğunu anlayan Langdon polis memurlarını atlatmak için izlenme aracını bir sabuna batırarak onu dışarıya fırlatır ve bu şekilde peşinde olan polisleri yanlış yönlendirmiş olur. Bu hareket ona zaman kazandırmıştır ve cinayet mahaline geri dönüp incelemeye devam eder. Cesetin yanındaki not onları Mona Lisa tablosuna ve onun arkasında saklanmış olan bir anahtara yönlendirir. Bu müze müdürünün bankadaki gizli kasasının anahtarıdır. Kasadan Sophie için bir kutu çıkar. Müze müdürü kendi sırlarını torunu olan kriptoloji ajanı Sophie’ye bırakmıştır.

Bu kutu ve içindeki kripto yüzünden bir çok ölümcül badireler atlatan Sophie ve Langton en sonunda Kutsal Kase’nin saklanmış olduğunu düşündükleri mezara gelirler. Sir Isaac Newton’a ait bir mezardır burası. Fakat burada ikili bir sürprizle karşılaşırlar. Langton’un da en yakın ve aynı zamanda kutudaki şifreyi çözmelerine de yardımcı olan arkadaşı onları orda beklemektedir. Langton arkadaşının da karanlık tarafa geçtiğini anlar ve onu etkisiz hale getirir.

Bütün kovalamaca ve şifrelerin çözümünün sonu onları tüm Hristiyan dünyasını ayağa kaldıran bir gerçeğe götürür. Bütün Hristiyanlık yanlış temeller üzerine kurulmuştur ve aslında İsa Peygamberin soyu devam etmektedir. Sophie’de o soyun son temsilcilerindendir. Sophie bu zorlu macerada izini kaybettiği akrabalarını bulmuştur fakat asıl bulunması gereken Kutsal Kase bulunamamıştır. Langton ise bu kasenin Paris Louvre Müzesi’nde olduğunu keşfeder. Ve bunu saklamaya karar verir.
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi

Da Vinci Şifresi, İlk Dawn Brown Kitabımdı. Gece yarısı uyanıp bir iki sayfa daha okumak için uykularımın nasıl bölündüğünü hatırlıyorum. Kitap oldukça sürükleyici, soluğunuzu kesecek türden bir kovalamaca. Nasıl bittirdiğinizi anlamadan o koca, kalın kitap bitiyor..
İyi ki okumuşum, iyi ki Yazarla bu kitabıyla tanışmışım.
Da Vinci Şifresi satışa çıktığı ilk haftanın sonunda büyük bir başarı kazandı. New York Times'ın 'en çok satanlar' listesine "1 Numara"dan girdi. Aynı zamanda Wall Street Journal, Publishers Weekly ve San Francisco Chronicle'ın 'en çok satanlar' listesinde ilk sıradaki yerini uzun süre korudu. Colombia Pictures kitabın film haklarını satın aldı.

Harvard Üniversitesi Simge-Bilim Profesörü Robert Langdon, Paris'te iş gezisindeyken, gece yarısı, Louvre'un yaşlı müdürünün ölü bulunduğu haberini alır. Langdon ve yetenekli Fransız kriptoloji uzmanı Sophie Neveu, cesedin etrafındaki izleri takip ederek bu garip esrar perdesini araladıkça, ipuçlarının onları Da Vinci'nin tablosuna götürdüğünü keşfederler. Büyük usta bu sırrı herkesin görebileceği bir yere, ünlü eseri Mona Lisa tablosunun içine gizlemiştir.
Langdon bu garip bağlantıyı açığa çıkarınca tehlike artar. Cinayete kurban giden müze müdürü de, Sir Isaac Newton, Botticelli, Victor Hugo, Da Vinci ve aralarında diğer ünlülerin de bulunduğu gizli bir kuruluş olan Sion Manastırı Derneği'nin bir üyesidir.
Langdon, aydınlatmaya çalıştıkları bu tehlikeli sırrın yüz yıllardır tarihin derinliklerinde gizlendiğinden şüphelenir. Böylece Paris ve Londra sokaklarında amansız bir kovalamaca başlar. Langdon ve Neveu, kendilerini, atacakları her adımı önceden bilen esrarengiz olduğu kadar da çok zeki olan bir adamla karşı karşıya bulurlar. Eğer bu karmaşık bilmeceyi çözemezlerse Priory'nin büyük yankılar uyandıracak bu çok eski gerçeği ebediyen kaybolacaktır.
ataç ikon Da Vinci Şifresi
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Dan Brown - Da Vinci Şifresi
Öncelikle Dan Brown’un yeri bende gerçekten apayrı, onun bir kitabı sayesinde kitap okumayı sevdim ve kitap okuma alışkanlığımı kazandım ve neden bu yazar ile oldu bu sorusuna da bu kitapla beraber çok iyi bir cevap aldım. Yazarın Cehennem kitabında da yine bu kitabında da inanılmaz bir sürükleyicilik var. Gizem ve macera çok iyi sentezlenmiş bir biçimde yer alıyor kitapta, tarih ve sanata da gerektiği şekilde hatta fazlasıyla değinip, kitabın size bir şeyler katmasını sağlıyor. Kitabı okurken önceden bilmediğim birçok şey öğrenmiş oldum, özellikle de kitabın ana konusu olan Magdalalı Meryem, eski incil ve yeni ahit konularında gayet doygun bir bilgiye sahip oldum, en azından eskiye nazaran artık bilgi sahibiyim az çok diyebilirim. Bu bana inanılmaz bir haz verdi, tıpkı yine Cehennem kitabında da Dante’nin Cehennem’i konusunda kazandırdığı bilgiler gibi.. Kitabın sonlarında yine tekrar ediyorum ama Cehennem’de olduğu gibi ters köşeler, gizemin ortaya çıkış anları beni oldukça etkiledi ve kitabı bitirdiğimde bitmesine belki üzüldüm ama ayrı bir keyif de aldım. Dan Brown kitaplarını okurken rahatlıkla söyleyebilirim ki hem keyifli zaman geçiriyorsunuz, hem de size bir şeyler katıyor okuduğunuz eser. Herkese kesinlike tavsiye ediyorum, diğer kitaplarını da merakla okumak için sıraya aldım zaten.
ataç ikon Da Vinci Şifresi
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
dilayça

dilayça

@dilay7

Çok farklı bir kitaptı. Öncelikle çok sürükleyiciydi ve okuma isteği uyandırıyordu. Baş kahramanımız Robert Langdon'ın ipuçları bularak olayları çözüşü etkileyiciydi. Yazarın bu kadar şeyi nasıl bildiğini de merak ettim çünkü baya sanat eserlerinden tutun da din tarihine kadar her şeyi detaylarıyla anlatıyordu. Hristiyanlık tarihiyle ilgili birçok şey vardı, oldukça ilginçti. Da Vinci hakkında da böyle detaylı bir bilgim yoktu, öğrenmek iyi oldu. Kısacası hikayeyi beğendim ve okumanızı öneririm. Tek eksiği Dan Brown'un kendini tekrarlaması. Özellikle de Melekler ve Şeytanlardan sonra okuyunca farkediyorsunuz ki olay örgüsü çok benziyor. Belki de yazar bilerek benzer olaylar yazıyordur ama ben sevemedim. Ve tabi ki Dan Brown'un kitaplarındaki abartılı imkansızlıklar vardı. Yine de bunlar çok göze batmadığı için kitabı beğendim. Okunmalı.
ataç ikon Da Vinci Şifresi
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

Bu kitabı çok satanlarda görmüş ve 2004 - 2005 yılları arasında okumuştum, böylece Dan Brown'u Yazar olarak tanımıştım. Aynı yıl ve aynı ayda doğmuşuz... Yazardan toplam dört roman okudum ve okuma heyecanım her romanla iniş grafiği çizdi...Son yayımlanmış olan romanı CEHENNEM bende zerrecik kadar okuma isteği uyandırmadı.

Okunması kolay ve sürükleyici bir romandı. Bu gün için hemen hemen hiçbir şey hatırlamıyorum,
aldığım notlar bana hayal meyal bir şeyler anımsattı;

Her zaman Louvre Müzesini gezmek istemişimdir, kitap sayesinde bu fırsatı az biraz da olsa yakaladım.

Hristiyan dinini farklı görüşü işleniyor, kadının doğurgan özelliğinden, kutsalığını ön planda.

Bir ölçü vardı her insanda belli bir oran, her zaman sabit kalan , kendimde ve bir kaç kişide denemiştim.

Tatilde okunabilecek macera romanı...
ataç ikon Da Vinci Şifresi
kitaba 4 verdi
1 beğen · 0 yorum
H. Alper KIRICI

H. Alper KIRICI

@halperkirici

Kitabı nasıl tanımlayabiliriz;
Filmi bile çevrildi. Koşturan, soluk soluğa bırakan bir serüven. Tüm kitap birkaç gün içinde geçen olaylar zincirini (umarım spoiler olmuyordur) anlatan, bol bulmacalı, bol şifreli ve bol tuzaklı. Din seks ve bir şey daha vardı... hah asalet meselelerine dair keyifli keyifli dokunduran. Dahası betimlemeleri ile size içinde geçen coğrafyayı, kenti ve binaları tarihi dokusuyla anlatan hatta yaşatan. Kendinizi kaptırıp öyle hızlı okuduğunuz bir an, gözleriniz hızdan yandığı için bir kaç dakikalığına dinlendirmek için kapattığınızda bile belleğinizdeki satırlarla sizi içindeki katedralin yada müzenin koridorlarında gezdirmeye devam eden. MUHTEŞEM BİR ESER. Öyle ballandıra ballandıra anlattım ki dayanamayıp bir daha okuyacağım sanırım. :) TAVSİYE EDERİM.
ataç ikon Da Vinci Şifresi
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Da Vinci Şifresi - S41

Castel Gandolfo'nun önünde, uçurumun ve kayalıkların üstünde dönen soğuk dağ havası,
Fiat'tan dışarı adımını atan Piskopos Aringarosa'yı karşıladı. Bu cüppeden daha kalın bir şey
giymeliydim , diye düşünürken, üşüdüğünü belli etmemeye çalışıyordu. Bu gece ihtiyaç
duyacağı son şey zayıf ya da ürkmüş görünmekti.
umhn tarafından eklenmiştir.
Esra Özdemir

Esra Özdemir

@creaturesra

İnsan aklı, bedeninden çok daha büyük acılar çekebilir.
ataç ikon Da Vinci Şifresi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
mediha

mediha

@daily

Biraz iman, harikalar yaratabilir, yüzbaşı. Biraz iman.
ataç ikon Da Vinci Şifresi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Yanlış anlaşılmalar güvensizliğe sebep olur.
(63)
ataç ikon Da Vinci Şifresi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Yasemin Alan

Yasemin Alan

@yaseminalan

Mona Lisa'nın sadece yüzü değil, ismi de erkek ile dişinin ilahi birleşiminin bir anagramıdır.Bu, Da Vinci'nin küçük sırrı ve Mona Lisa'nın bilmiş gülmsemesinin nedenidir.
Amon (Mısır Erkek Bereket Tanrısı)
L'isa (Bereket Tanrıçası)
ataç ikon Da Vinci Şifresi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Özge Çatmaz

Özge Çatmaz

@ozge000066

Hayat sırlarla doludur. Hepsini birden öğrenemezsin.
ataç ikon Da Vinci Şifresi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...