up
ara

Aşk (Gri Kapak)

Aşk (Gri Kapak) Konusu ve Özeti

Aşk (Gri Kapak)
Aşk (Gri Kapak) kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 8696602140521
Sayfa: 420 sayfa Basım Tarihi: 1970
Ya ortasındasındır Aşk'ın merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde..Ella Rubinstein (40) Amerikalı bir ev kadınıdır. Tipik burjuva değerlerinin hâkim olduğu oldukça varlıklı bir ailesi, düzenli ve görünüşte "sorunsuz" bir evliliği vardır. Üç çocuğunu da büyüttükten sonra bir yayınevinde editör-asistanı olarak iş bulur; görevi A. Z. Zahara adlı tanınmamış bir yazarın tasavvuf felsefesini konu alan tarihi romanını değerlendirmektir. Ancak hayatının kritik bir döneminde eline aldığı bu kitap, hiç beklemediği bir şekilde Ella'yı derinden sarsacak, dünyevi aşkı keşfetmek adına zorlu ve tehlikeli bir yolculuğa çıkmasına neden olacaktır. Hayatlarımızın durgun gölünü dalgalandıran taş misali, yüzleşmek zorunda olduğumuz sıkıntılar, acılar... ve aşkın peşinde katetmek zorunda olduğumuz zorlu yollar, ödediğimiz bedeller...Aşk... kitap içinde bir kitap, hayatın anlamı peşinde bir aşk macerası... Aşk... Elif Şafak'tan arayışa, gerçeğe ve keşfetmeye dair bir roman.
Misafir

Misafir

@misafir000

´´Mevlana ve Şems´in diliyle Aşk´ı anlatmak yürek ister´´ kitabı almadan önce zihnimden geçirdiğim cümle aynen buydu.

Bu kitabı okumaya, beni bu iddialı konuyu yazmaya cesaret eden hanımı tanıma arzum sebep oldu. Okuduğumuz kitaplar bize yazarının zihni hakkında ipucu verir. Bazı yazarları tanımak amacıyla okur geçerim, bazılarını ise ne zaman yeni kitabı çıkacak diye hasretle bekler ve yayınlanmış tüm kitaplarını okuyarak zihinlerinde yaşamayı sürdürmek isterim.

Elif Şafak ile ilk defa bu kitabında tanıştım ve kendisini okumaya devam edeceğim.

Aşk, birbiri içine geçmiş iki ayrı hikayeden oluşuyor. Kitabı baştan sona kadar okuyamadım. Önceliği Ella ve Aziz´in aşkına verdim, sona anlatımını çok merak ettiğim Mevlana ve Şems´i bıraktım. Ella ve Aziz ile günümüz dünyasında az rastlanır türden enfes bir aşkı okuyarak yaşadıktan sonra Mevlana ve Şems´te galiba aradığımı tam olarak bulamadım.

Oldukça dikkatli kurgulanmış ve başarılı bir kompozsyonla konunun albenisini artırmak amacıyla yan karekterler ile beslenmiş olan iki sufi arasındaki ölümsüz ulvi aşkı okurken, onlarla birlikte hissetmek istediğim tassavufi yükselme hissini tam yakalayamadım.

Bana göre Elif Şafak Ella ve Aziz´de anlatmak istediğini yakalarken, Mevlana ve Şems´i elinden kaçırmış.

Belki ben kitaptan fazlasını bekliyordum ve bu yüzden kitabı bitirdiğimde kendimi Mevlana ve Şems ile birlikte hissedemedim.

Ama başlangıçta da dediğim gibi "aşk" önce hissetmek sonra yaşamak ve yazmak gerektiren iddialı bir konu ve herkes kendi renginde aşık olur. Elif Şafak, Mevlana ve Şems´te bulmak istediğim şeffaf aşkı değil kitabın kapağı gibi pembe bir aşkı yakalamış.
ataç ikon Aşk (Gri Kapak)
kitaba 10 verdi
0 yorum
Cıgdem Ince

Cıgdem Ince

@cigdemince

(Kitabın içinden sayfa 35) Bundan uzun zaman önceydi. Bir roman düştü gönlüme. Aşk Şeriatı. Yazmaya cesaret edemedim. Dilim lal oldu, kalemimin ucu kör. Kırk fırın ekmek yemeye yolladım kendimi. Dünyayı dolaştım. İnsanlar tanıdım, hikâyeler topladım. Üzerinden çok bahar geçti. Fırınlarda ekmek kalmadı; ben hâlâ ham, hâlâ aşkta bir çocuk gibi toy…”Hamuş” derdi Mevlâna kendine.

Yani Suskun. Düşündün mü hiç, bir şairin hem de nâmı dünyayı sarmış bir şairin, yani işi gücü, varlığı, kimliği ve hatta soluduğu hava bile kelimelerden müteşekkil olan ve elli binden fazla muhteşem dizeye imza atmış bir insanın, nasıl olup da kendine SUSKUN adını verdiğini…?Kâinatın da tıpkı bizimki gibi nazenin bir kalbi ve düzenli bir kalp atışı var. Seneler var ki nereye gidersem gideyim o sesi dinledim. Her bir insanı Yaradanm emaneti saklı bir cevher addedip, anlattıklarına kulak verdim. Dinlemeyi sevdim. Cümleleri, kelimeleri ve harfleri… Oysa bana bu kitabı yazdıran şey som sessizlik oldu.Mesneviyi şerhedenlerin çoğu bu ölümsüz eserin “b” harfiyle başladığına dikkat çeker. İlk kelimesi “Bişnev!”dir. Yani “Dinle!” Tesadüf mü dersin ismi “Suskun” olan bir şairin en kıymetli yapıtına “Dinle!” diye başlaması. Sahi sessizlik dinlenebilir mi?Bu romanda her bölüm aynı sessiz harfle başlar. “Neden?” diye sorma, ne olur. Cevabını sen bul. Ve kendine sakla. Çünkü öyle hakikatler var ki bu yollarda, anlatırken bile sır kalmalı...
ataç ikon Aşk (Gri Kapak)
kitaba 8 verdi
0 yorum
DoloresAngela

DoloresAngela

@batuhangecer

Kitabı eleştirmek istemiyorum.Bu kitabın bu rengini görünce çok şaşırmıştım devamı felan sandım çünkü neden 2 farklı renkle olsundu ki? bu gri kapağının vurdum mu oturdurum cu maço erkekler için yapılmış olduğunu öğrenene kadar tabii ki..çok çok saçma geldi yazara karşı ve kitaplarına karşı önyargılarım oluştu,maalesef sırf erkek hayranları pembe kapağını otobüste toplum içinde okuyamıyormuş diye gri kapaklı çıkartılması bu renklerin cinsel kalıplara sokulmasından başka bi şey değil.Bu hareketi bi yazarın yapmasını kabul edemiyorum kendi açımdan.Aynı zamanda LGBT desteği de yapıyor işin en ironik kısmı burada zaten.Maalesef bu tür pazarlama tekniklerini yemediğim için yazara karşı feci bi şekilde önyargım oluştu,okumaya elim gitmiyor okursam reading slump dönemine girecek gibi hissediyorum,bu yüzden şimdilik bekliyor kitaplığımda.
ataç ikon Aşk (Gri Kapak)
kitaba puan vermedi
5 yorum
drna (@unutgitsin)
Merhaba. Bir noktada yanlış düşündüğünüzü hissediyor gibiyim. Elif Şakaf, toplumun her kesimi tarafından desteklenmeyen LGBT'yi destekleyerek insanların kişisel özgürlüklerinin korunması konusunda öne çıkıyor. Kalemi sağlam bir yazar,diğer eserlerini okuma fırsatı edindiyseniz fark edeceksinizdir. Ayrıca gri kapak olayına çok takılmadan okumanızı öneririm. Sayfada gri kapaklı Aşk kitabını görünce n'oluyoruz' deyip açıklamanızı okudum. Birçok kesimi düşünüyor, bu güzel ama röpörtajlarını okudum buraya yazmadan önce yıllarca pembe* renge kendisinin bile önyargısının olduğundan bahsetmiş. Yazarlar ve tüm sanatçılar toplumun istekleri ve görüşleri doğrultusunda yayınlar yapıp kitaplar basmak zorundalar. Bu talebi karşılamasını büyük incelik olarak görüyorum.
08.01.17 beğen cevap
DoloresAngela (@batuhangecer)
https://www.youtube.com/watch?v=7k1JfEJpehk bu videoyu izlemeniz yardımcı olabilir sanırım yorumumu daha iyi anlamanıza
08.01.17 beğen cevap
drna (@unutgitsin)
Zaten eğer bu videodan çıkıp yaptığınız bir eleştiriyse vay halinize. Etkili ve süslü cümlelerle insanları-olayları yermeyi çok iyi biliyor YouTube kanalları. Ve eğer yapıtla değil, kişilikle konuşulacaksa dünya üzerinde mükemmel diye tanımlanacak, yazdığı okunup söylediği dinlenecek çok kimse kalmayacak. Önyargı oluşturmasın, siz kitaba bakın.
08.01.17 beğen cevap
DoloresAngela (@batuhangecer)
Ben almak istediğim her kitabın incelemesini ve yorumunu okurum öyle başlarım buna özel blog siteleri de vari goodreads başta olmak üzere, bu kitap bana yılbaşı hediyesi olarak geldi bi sınıf arkadaşımdan,daha önce bi kitabını okumuştum yazarın ve hoşuma da gitmişti 8.sınıftayken. ama özellikle İsmi Aşk olan bi kitabın gri pembe konusunda böyle bi yorum görmek beni çok çelişkiye düşürdü çünkü bu yazarın LGBTQ desteği yaptığını da biliyorum evet çok sevinmiştim hatta Türk bir yazardan böyle bi şey görmek şaşırtmıştı beni.ama bunun da satış politikası olduğunu düşündüm.sanırım ön yargımı kırıp başlıyorum kapağı renk meselesi yüzünden kesinlikle görmezden gelemeyeceğim bi konuydu çünkü ben yıllarca çevreme pembe,mor,kırmızı'nın kadın renkleri olmadığını cinsel kalıpların yıkılması gerektiğini ısrarla savunan bi insanım böyle bi şeyi duyduğum an internetten araştırmamla da şok oldum,içeriği hakkında gerçekten bi fikrim yok gerçekten çok çok güzel bi kitaptır belki ama kapağı için maalesef olumlu yorum yapamıyorum, ama öneriniz için,yarın sabah bu kitapla kahvaltımı edeceğim.Vakit ayırıp yorum yazdığınız için gerçekten teşekkür ederim.
08.01.17 beğen cevap
drna (@unutgitsin)
Rica ederim, iyi okumalar diliyorum. Ben teşekkür ederim.
08.01.17 beğen cevap
Tuğçe Nur

Tuğçe Nur

@tugce60

'AŞK ın hiç bir sıfata ve tamlamaya ihtiyacı yoktur.' Bu cümlenin anlamını tamamiyle taşıyan bir kitap. Kısaca Aşk ama anlamca çok yoğun bir kelimenin basitleşemeyeceğinin izahının çok iyi yapıldığı bir kitap.
Kitabın sonuna geldiğimde 'keşke biraz daha uzun olsaydı' dediğim bir kitaptı.
Her karakterin hayatını kendi dilinden anlatması gayet hoş olmuş. Her karakter ana karakter gibi...
Mevlana ile Şems'in aralarındaki muhabbet gayet iyi işlenmiş ama Allah aşkına biraz daha yer verilmeliydi diye düşünüyorum bu yüzden kitabın biraz daha uzatılmasını isterdim.
ataç ikon Aşk (Gri Kapak)
kitaba 8 verdi
0 yorum
Hasan Topbaş

Hasan Topbaş

@bir5er

Akıcı uslubü ve iç ferahlatan nadide tasvirleriyle Elif Şafak, sanki zahiri bir bağla bağlıyor sizi kitabına. Müthiş bir kurgu istidatına sahip olan yazar sizi farklı kahramanların gözüyle seyahat ettiriryo 12. yüzyılın Mevlana ve aşk kokan atmosferine. Kendinizi kitap boyunca olayların içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Ve tabi ki aldatılan, ailesiyle sorunları olan ve beklenmedik bir anda karşısına çıkan bir aşk serüvenine peyderpey koşan Ella ile müzmin bir hastalığa yakalanan Aziz Zahara'nın aşkı...
ataç ikon Aşk (Gri Kapak)
kitaba 10 verdi
0 yorum

Aşk (Gri Kapak) - S41

Şayet teklif ilgimi çekiyorsa akşam ezanı okunduktan sonra meşhur bir meyhaneye gidecektim. Buluşma yerimiz orasıydı. Pencereye en yakın masaya, sırtımı kapıya verecek şekilde oturacak; başımı önüme eğip, gözlerimi kaldırmadan toprak zemine bakacaktım. Çok geçmeden, beni kiralayacak kişi veya kişiler masama gelecekti. Lâzım olan her malumatı bu adamlar vereceklerdi. Ne geldiklerinde, ne giderlerken, yahut ne de sohbetimiz esnasında başımı kaldırıp yüzlerine bakmama müsaade vardı.
Kübra Atmaca tarafından eklenmiştir.
Zekiye Alageyik Saydam

Zekiye Alageyik Saydam

@saydamfahri

On Dokuzuncu Kural: Başkalarında saygı, ilgi ya da sevgi bekliyorsan, önce kendine borçlusun bunları. Kendini sevmeyen birinin sevilmesi mümkün değildir. Sen kendini sevdiğin hâlde dünya sana diken yolladı mı, sevin. Yakında gül yollayacak demektir
ataç ikon Aşk (Gri Kapak)
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Sedat

Sedat

@bedbin63

Hepimiz farklı sıfatlarla sıfatlandırıldık. Şayet Allah herkesin tıpatıp aynı olmasını isteseydi, hiç şüphesiz öyle yapardı. Farklılıklara saygı göstermemek, kendi doğrularını başkalarına dayatmaya kalkmak, Hak'ın mukaddes nizamına saygısızlık etmektir!!!
ataç ikon Aşk (Gri Kapak)
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
F.B.

F.B.

@fb

Demek sadece uzaktakileri özlemezmiş insan. En yakınındakini de pekala özleyebilirmiş.
ataç ikon Aşk (Gri Kapak)
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
F.B.

F.B.

@fb

Fark etmez ki gözlerinin rengi.
İster denizi hatırlatsın.
İster geceyi.
Bir sevgi dolu bakmayı bilmeli insanın gözleri.
Bir de hep gülmeli göz bebekleri.
ataç ikon Aşk (Gri Kapak)
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Zekiye Alageyik Saydam

Zekiye Alageyik Saydam

@saydamfahri

On Dokuzuncu Kural: Başkalarında saygı, ilgi ya da sevgi bekliyorsan, önce kendine borçlusun bunları. Kendini sevmeyen birinin sevilmesi mümkün değildir. Sen kendini sevdiğin hâlde dünya sana diken yolladı mı, sevin. Yakında gül yollayacak demektir
ataç ikon Aşk (Gri Kapak)
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
24
KİTAP
En Çok Etkilendiğim, Beni Geliştirdiğine İnadığım Kitaplar
Bittiğinde kendini gelişmiş ve olgunlaşmış hissettiğin, bilgi bakımından doyurucu, düşünce yapını kuvvetlendiren en etkileyic...