up
ara

Uğultulu Tepeler

Wuthering Heights

Uğultulu Tepeler Konusu ve Özeti

Uğultulu Tepeler
Wuthering Heights - Collins Classics kitabının da yazarı Emily Bronte tarafından kaleme alınan Uğultulu Tepeler kitabı Roman (Çeviri), Çocuk türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2011 yılında 9789750714153 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Uğultulu Tepeler isimli kitap 416 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Naciye Akseki Öncül çevirmiştir. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Uğultulu Tepeler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Naciye Akseki Öncül
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750714153
Sayfa: 416 sayfa Basım Tarihi: 2011
Uğultulu Tepeler Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Uğultulu Tepeler, Emily Bronte'nin 1847 yılında yayımlanan ilk ve tek romanıdır. Kitap, ilk olarak takma bir isimle yazılmıştır. Yazarın ölümünün ardından, romanının yazarı olan kız kardeşi Charlotte Bronte tarafından, yazarın kendi adıyla yeniden yayımlatılmıştır.

Roman, yazıldığı döneme göre yenilikçi bir yapıda olduğu için çeşitli kesimler tarafından olumlu-olumsuz bir çok eleştiri almıştır. Yazar, kadın cinselliğinin göz ardı edildiği bu dönemde, yoğun şehvet ve aşk duyguları içeren bir roman yazma cesaretini göstermiştir.
Uğultulu Tepeler, günümüzde İngiliz Edebiyatı klasiklerinin arasında yer almaktadır.

Uğultulu Tepeler , ilk olarak 1939 yılında sinemeya uyarlanmıştı. Daha sonra çeşitli radyo, müzikal ve sinema uyarlamaları yapılmaya devam etmiştir. Son olarak, yönetmen Andrea Arnold tarafından 2011 yılında sinemaya uyarlanmıştır.

Uğultulu Tepeler Romanının Konusu
Romanın konusu, aşk, şehvet ve intikam temalarına dayanır. Birbirini çok seven Heathcliff ve Catherine’in aşkının bir anda hayal kırıklığına dönmesininin ardından Heathcliff, uzun yıllar sürecek olan bir intikam oyununun peşine düşer.

Uğultulu Tepeler Roman Özeti
Uğultulu Tepeler adlı evin sahibi Earnshaw, bir gün Liverpool’dan 6 yaşında esmer bir çingene oğlan çocuğu ile döner. Kimsesi olmayan ve adını Heathcliff koyduğu bu çocuğu oğlu Hindley ve kızı Catherine ile birlikte kendi oğlu gibi büyütmeye karar verir. Catherine ile Heathcliff birbirlerini kısa süre içinde sevmeye başlarlar. Babalarının ölümünün ardından, Hindley, Heathcliff’e uşak muamelesi yapmaya ve çok kötü davranmaya başlar. Heathcliff, Catherine’in onun gibi biriyle evlenmesinin küçük düşürücü bir durum olduğunu öğrenir ve Uğultulu Tepeler’den kaçar. Üç yıl boyunca ortalarda görünmeyen Heathcliff, üç yıl sonra zengin bir adam olarak geri döner. Yokluğunda Catherine komşu malikanenin varlıklı sahibi Edgar Linton ile evlenmiştir. Catherine ile Heathcliff karşılaştıklarında aralarında aşk yeniden alevlenir. Catherine, doğum yaptıktan sonra hayatını kaybeder. Heathcliff, intikam alma amacıyla Edgar Linton’ın kız kardeşi Isabella ile evlenir, evliliklerinden bir oğlu olur. Aradan 20 yıl geçtikten sonra oğlunu, Catherine ile Edgar Linton’ın kızıyla zorla evlendirerek intikam almayı sürdürür.
Elif Recep

Elif Recep

@elifrecep

Duygu yoğunluğu yaşatan(aşk,öfke,nefret,kin,coşku ne ararsanız var) akıcı bir klasik.İlk satırlarla birlikte içine çekildiğimi hissettim.En güzel yanı da olayı ve karakterleri anlatırken okuyucuda kesin yargılar oluşturacak cümlelere yer vermemesi...Bu bakımdan Nelly karakterinin anlatıcı olması mükemmel bir tercih.Anlatırken Nelly' nin kendi yorumunu katması sizin kararlarınıza etki etmiyor yani okuyucuyu yönlendirmiyor.Mesela Heathcliff' in kötü olmasını 'kötü bir çocukluk geçirdiği hor görülüp aşağılandığı bu yüzden öfke dolu olduğu 'diyerek bir sebebe bağlayıp cümleleri basitleştirmiyor.'Çünkü o böyle bir insan' diye olduğu gibi sunuyor ve bunun nedeninin öyle olduğunu düşünüp düşünmemeyi size bırakıyor.Kitap oldukça keyifli ilerlerken eşimin tüm uyarılarına rağmen merakıma yenik düşerek filmini izledim ve sonrasında hayal gücümün bana sunduğu o güzel dünya filmin sunduklarına dönüştü.Filmi eğer bağımsız olarak izleseydim beğenebilirdim yine de beğendim ama kitabın sunduklarıyla filmin sundukları kıyaslanamaz bile.Yani hep görürdüm kitaptan uyarlanan film eleştirilerini ama ilk kez bu kadar farkı yaşadım.Filmin değişik yıllarda çekilen bir çok versiyonu mevcut ben 2009 yılında çekilen filmi izledim.Onu seçmemin sebebi seyirciden en yüksek puanı almasıydı.Sen misin kitabin ortasinda filmini izleyen?Neyse bu da bana bir ders oldu.Kitaba geri dönecek olursak bendeki etkisini şöyle özetleyeyim;Yaşar Kemal'i okuduktan sonra özellikle şehirlerarası yolculuklarda, yol kayalıkların arasından akıp giderken gördüğüm her oyukta İnce memedi hayal ederdim sanırım bu kitapla birlikte artık gördüğüm tepelerde uğultulu tepeleri anacağım su anki evimin balkonu bana kitabı unutturmayacak bir manzara sunuyor.Karşıda büyük bir tepe ve tepede büyük bir lise var.Bahar gelince tepeler yeşerecek.Bulunduğum yerden uğultulu tepeleri hayal edebiliyorum ve her aksam gün batimina doğru tepelere karşı kahvemi yudumlayıp Heathcliff'i Catherine' i,Nelly 'i Earnshawları ve Lintonları hayal edeceğim...
EK 1
... 16.12.17
ataç ikon Uğultulu Tepeler
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Okuduğum en iyi aşk ve aynı zamanda intikam romanlarından biri. Filmi de var ama izleyemedim bir türlü.

Kitap, hem hikaye, hem de dili itibarıyla edebiyat tarihinde özel bir yere sahiptir. Bir başyapıt denebilir kitap için.

Üzerinden biraz zaman geçtiği için tam anımsayamasam da karakterler son derece doğaldı ve çok iyi tanıtılmıştı okuyucuya. Cümleleriyle, betimlemeleriyle her bir karakter okuyucunun kafasında rahatça ete kemiğe bürünebiliyordu. Kötü karakter o kadar ince düşünülerek yaratılmış ki hiçbir yerde bu kadar da olmaz dedirtmiyordu size. Her söylem, her eylem son derece insani ama son derece de kötüydü. Yani sınır biraz aşılsa tüm inandırıcılığını kaybedebilirdi karakter ve hikaye ama yazar çok iyi kurmuş bu dengeyi. Über bir kötü adam yaratmış ama aynı zamanda o kötü adamı insana özgü duygularla fazlasıyla donatarak gerçekçi kılmış. Dünya tarihinde bu işi en iyi yapan, yani bir karakterin ruh halini, duygularını en iyi yansıtan, aklını hatta ruhunu okuyan yazar Dostoyevski' ydi tartışmasız. Bu kitapta da Emily Bronthe ana karakteri bir Dostoyevski edasıyla hazırlayıp sunmuş okuyucuya. O kadar ruh çözümlemesine girmemiş elbette ama ana karaktere yaşattıklarıyla, söylettikleriyle okuyucuya fazlasıyla hissettirmiş ana karakterin duygularını.
ataç ikon Uğultulu Tepeler
kitaba 8 verdi
8 beğen · 0 yorum
Nesli

Nesli

@nesli

Okumaya geç kaldığım bir klasik daha. Ama böylesi iyi oldu, okuduğum çoğu klasiği hatırlayamıyorum bile.
Gerçi Uğultulu Tepeler'i hangi yaşta okumuş olursanız olun unutmak mümkün olmazdı sanırım..

Öncelikle bir klasik için betimlemelerin, karakter çözümlemelerinin, ruh hallerinin yansıtılma şekli bence mükemmeldi. Çoğu klasik eseri anlamak, çözmek güçtür çünkü. Sanatla ilginiz yoksa sizi sıkar bir yerden sonra. Belki de bu çevirinin iyi olmasından kaynaklanıyordur, orasını bilemiyorum ama kitap akıcıydı ve sayfalar ilerledikçe olaylar beni daha çok içeri çekti.

Romantik bir roman değil. Aşk var mı? tabii var. Ama onun yanında nefret, acı ve intikam da var. Ben nedense kitapta kötü bir karakter var da diyemiyorum. Kötülük var evet, sadece insani zayıflıklarından dolayı hayatı kendine ve etrafındakilere zehir eden bir adam var.

Hikayenin geçtiği mekanın anlatılışı en çok takıldığım nokta. Betimlemeler dedim hani, mükemmel işte. Nasıl bu kadar mükemmel olabilir, bir ilk roman? Emily Bronte'in başka eseri de yok okuyabileceğimiz.
Ayrıca ben Can Yayınları'ndan olan baskısını okudum ve tavsiye ederim.

(Off "mükemmel" sıfatını ne çok kullanmışım. sürekli awesome diyen amerikan ergenleri gibi.)
ataç ikon Uğultulu Tepeler
kitaba 8 verdi
9 beğen · 0 yorum
Serap

Serap

@serappamuk

Bu kitabı seyrettiğim bir filmde görmüştüm,filmin ismini şuan hatırlamıyorum ama kitabın ismini ondan sonra unutmadım.Uzun zamandır okuma listemde olmasına rağmen,hep ötelediklerim arasındaydı.Yaklaşık bir ay önce artık okumalıyım dedim ve başladım ve bir kaç günde bitirdim.Kitabın dili oldukça güzel,sıkmadan akıcı bir şekilde ilerliyor konu.İnsana dair duygular (nefret,tutku gibi) oldukça başarılı bir şekilde yansıtılmış okuyucuya.Kitaptaki karakterler her insan gibi iyiliği de kötülüğü de bir arada barındırıyor.Yalnız ana karakterimiz Heathcliff ise kötü ötesi diyebileğimiz bir karakter :) Yeşilçamdaki Erol Taş vari bir adam.Erol taş en azından sonunda biraz merhamete gelirdi bunda oda yok :)Yazmadan kitap hakkındaki incelemelere bakmıştım harika bir aşk ve intikam romanı olduğu söylenmiş.Ben böyle düşünmüyorum açıkçası,evet bir intikam romanı olduğu söylenebilir ama içinde aşktan söz etmek mümkün değil olsa olsa sevginin sakat hali tutkudan söz edilebilir.Yoksa kim gerçek hayatta Heathcliff gibi bir adamın aşkını ister.He Allah belamı versin diyorsanız o zaman başka :)

Kitabın filmini de seyrettim,beğenmedim.Yazık oldu iki saatime...
ataç ikon Uğultulu Tepeler
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Dilara Artar

Dilara Artar

@dilaraartar

Uzun zamandır kitaplığımda okunmayı bekleyen kitaplar arasındaydı Uğultulu Tepeler. İngiliz edebiyatı dönem yazarları arasında Bronte kardeşleri incelerken, bu kitabı da daha fazla bekletmek istemedim. 400 sayfalık bir roman olmasına rağmen iki günde bitirdim. Oldukça akıcı bir dili ve sürükleyici bir konusu var. Benim elimdeki kitap GOA yayınlarına ait ancak en son Can Yayınları'ndan çıkan Uğultulu Tepeler versiyonunu da merak ediyorum. Bir bireyin yetiştirilme tarzının onun hayatını nasıl etkileyeciği gerçeği romanda çarpıcı bir şekilde sunulmuş ve kuşaklar boyunca bu gerçekliğin etkilerine şahit oluyoruz. Asil olanın kan olmadığı, aksine bireyin yetiştiği çevrenin nedenli önemli olduğu vurgulanmış. Romantik akımın öncülerinden sayılan Emily Bronte, bu romanıyla beraber de zirveye yerleşmiş. Kesinlikle okunması gereken romanlardan biri!
ataç ikon Uğultulu Tepeler
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Uğultulu Tepeler - S41

Ölümünden bir yıl önce bitirdiği Uğultulu Tepeler'deki kişilerin yalnızca hayal ürünü kişiler olmadığı, Brontë'nin çevresindeki gerçek kişilerden derin izler taşıdığı da bir gerçektir. Sevgi, kin, nefret, öç alma tutkusu gibi güçlü duygularla örülü bu gençlik öyküsü, patladı patlayacak bir cinsellikle doludur. Daha otuz yaşındayken veremden ölen, son derece duyarlı, hiç evlenmemiş bu genç kadın yazar, tüm canlılığıyla bu romanda vardır.
Asya Edis tarafından eklenmiştir.
Büşra★

Büşra★

@aylakbirb

Hayatımda öyle düşler gördüm ki aklımdan hiç çıkmadı, düşüncelerimi değiştirdi. Bu düşler, tıpkı şarabın suya karışması gibi, benim içimde dolaştı, dolaştı, zihnimin rengini değiştirdi. (S: 98)
ataç ikon Uğultulu Tepeler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
Elsa Rose

Elsa Rose

@elsarosee

“Cennette olsam herhalde çok mutsuz olurdum, Nelly. “ dedi.
“tabi oraya gitmeyi layık değilsiniz de ondan!“ Diye yanıtladım. “Günahkarların hepsi de cennete pek zavallı, pek mutsuz olurlar herhalde.“
ataç ikon Uğultulu Tepeler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 4 yorum
amour (@amour)
Rabbim cümlemize cennet ve cemalini görebilmeyi nasip etsin inşAALLAH🙏
13.02.19 beğen cevap
Uzm. Serdar T. (@lizbon)
Birgün sevgiliye gideceğiz 🙏
14.02.19 beğen cevap
Nur Yasemin

Nur Yasemin

@nrysmn

Herşey yok olup yalnız o kalsa benim varlığım yine devam ederdi. Herşey yerinde kalıp o kaybolsa dünya bana büsbütün yabancı olurdu.
ataç ikon Uğultulu Tepeler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Sümeyra Yazıcı

Sümeyra Yazıcı

@sumeyrayazici

'... o kendisini ne kadar sevdiğimi hiç bilmeyecek; hem onu yakışıklı filan diye sevmiyorum, Nelly; benden daha çok bana benziyor da, onun için seviyorum. Ruhlarımız her neden yoğrulmuşsa, ikimizinki de aynı...''
ataç ikon Uğultulu Tepeler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
işteöylebirşey

işteöylebirşey

@isteoylebirsey

Zaman bu sevgiyi değiştirecek, tıpkı kışın ağaçları değiştirdiği gibi...
ataç ikon Uğultulu Tepeler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
1129
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
23
KİTAP
Kişiliğinizi, Hayata Bakış Açınızı Değiştiren Kitaplar
Bazı kitaplar vardır kişiliğinize, benliğinize yön verir ve şekillendirir. İşte kendinizi gerçekten geliştirebileceğiniz, siz...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
209
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
231
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...
duygu albayrak

duygu albayrak

@duygualbayrak

mutlaka okunmalı paylaşım fotoğrafı
mutlaka okunmalı
ne güzel bir klasik ! mutlaka okunmalı. akıcılığıolay örgüsü hikayenin kendine çekişi ... zevkle okunacak kitaplardan.
ataç ikon Uğultulu Tepeler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Elsa Rose

Elsa Rose

@elsarosee

 paylaşım fotoğrafı
Yeni kitabım 📚 ve yeni bebek 👶 😂😂😂😂
ataç ikon Uğultulu Tepeler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
40 beğeni · 18 yorum beğen ikon
amour (@amour)
Hayırlı olumalar..Gözünüz aydın Rabbim bağışlasın Rabbim hayırlı ömür versin inşAALLAH nurlu akşamlar huzurlu vakitler dilerim🙏
07.02.19 beğen 3 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Dikkat ediyorum da güzel kitaplar okuyorsunuz..
08.02.19 beğen 3 cevap
ni maya (@nitemdem)
En güzel kitapları oğlum doğduktan sonra onu uyuttuğum zamanlarda okumuştum. Özlüyorum bazen.
17.02.19 beğen 1 cevap
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
“Sen istenmediği zaman bulunan, istendiği zaman bulunmayan yaratıklardansın.”
ataç ikon Uğultulu Tepeler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Byzka

Byzka

@byzka

 paylaşım fotoğrafı
BİTTİ. Dionis yayınlarının 459 sayfalık Uğultulu Tepeleri. Gözüm korkarak başlayıp nasıl bittiğini anlayamadığım kitap. Akıcı ve çok hoş bir anlatıma sahip. yazım kurallarında çok az hatalar bulunmaktaydı. Kitap duygusal olarak ağır geldi ancak okunmasını tavsiye ederim.
ataç ikon Uğultulu Tepeler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
51 beğeni · 10 yorum beğen ikon
hsyn&elifim (@hsynelifim)
çatımı orası?
10.10.18 beğen cevap
Ahmet resuloglu (@ahmetresuloglu)
Çekim açısı mükemmel 😂😂
10.10.18 beğen cevap
zeynep krmm (@lonelygrl)
ne güzel kitaptır o..
10.10.18 beğen 1 cevap
Fade Out

Fade Out

@fadeout

Uğultulu Tepeler paylaşım fotoğrafı
Uğultulu Tepeler
Yıllardır her yerde adını duyduğum kitabı sonunda okumaya başladım.
ataç ikon Uğultulu Tepeler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 0 yorum beğen ikon