up
ara

Bomba

Bomba Konusu ve Özeti

Bomba
Bomba kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Engin Yayıncılık
ISBN: 9789753791465
Sayfa: 157 sayfa Basım Tarihi: 1970
Türk edebiyatında küçük hikaye türünün yerleşip yaygınlaşmasını sağlayan Ömer Seyfettin konuşma dilini yazıya geçirmeyi amaç edinen ve bunu uygulayan ilk sanatçımızdır. Süssüz, yalın, açık bir üslupla yazmış, şairanelikten ve süslü yazıdan kaçınmıştır. Çevre betimlemeleri ve ruhsal çözümlemelerinden çok olaya önem vermiş, edebiyat aracılığıyla toplumu düzeltme amacını gütmüştür...Ömer Seyfettin kimi hikayelerinde (Ashab-ı Kehfimiz, Boykotaj Düşmanı, Hürriyet Bayrakları vb.) yaşadığı dönemin Osmanlıcılık, Türkçülük, Batıcılık gibi siyasal akımlarını ele almış, kimilerinde (Bomba, Beyaz Lale, Tuhaf Bir Zulüm, vb.) Balkan Savaşı'nda geçen olaylara değinmiş, kimilerindeyse (Pembe İncili Kaftan, Topuz, Vire, Teke Tek, Forsa vb.) tarihsel konuları işlemiştir.Daha önceki dönemin yazarlarının tersine konularını yalnız İstanbul'dan değil, yurdun her köşesinden seçen Ömer Seyfettin toplumun her kesiminden insanları ele almış ve genel olarak mizah havasıyla yazmıştır. Çocukluk anıları, törelerin ve boş inançların yerilmesi, toplumun bozuk yanlarının eleştirilmesi yazarın hikayelerinde ele aldığı öteki belli başlı konulardır.(Arka Kapak'tan)
grimalkin stone

grimalkin stone

@grimalkin

Bilemedim Yahu !
Aslında bakarsanız bu kitap edebiyat ödevimdi ve Milli Edebiyat dönemine göre inceleyip sınıfta sunacaktım. Ama başka bir kitap seçmediğim için çok pişman oldum! Kesinlikle milli edebiyat dönemi kitaplarının tarihle arası,ilgisi olan insanların okuması gerektiğini düşünüyorum !Ben bizzat tarihe pek ilgi duyup sevemediğim için okurken inanılmaz zorlandım ! Alt yapım da olmadığı için olayları anlamakta ve yakalamakta zorlandım,sıkıldım,bunaldım . Açıkçası ödevim olmasa kesinlikle yarım bırakırdım ! O yüzden bir tavsiye söz konusu olacaksa kitabı tarih sevenlere ve alt yapısı olanlara tavsiye ediyorum .
ataç ikon Bomba
kitaba 6 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Ömer Seyfettin'in hikayelerinde ayrı bir tat bulmuşumdur hep. Bu hikaye de Ömer Seyfettin'in eserleri arasında ayrı bir yerde tutuğum bir hikayedir.
ataç ikon Bomba
kitaba 8 verdi
0 yorum
Gülden Balcı

Gülden Balcı

@melekimsi

Çocukluğumun yazarı Ömer Seyfettin. Çok severdim. Çocuklarınıza, kardeşlerinize okuyun, okutun.
ataç ikon Bomba
kitaba 8 verdi
0 yorum
ERZA

ERZA

@semracetinkaya

Süssüz, yalın, açık bir üslupla yazmış, şairanelikten ve süslü yazıdan kaçınmıştır
ataç ikon Bomba
kitaba puan vermedi
0 yorum
GestapOsmanlı

GestapOsmanlı

@kaizersoze

BİZ RACON KESMEYİZ BİZ İĞRENÇSİNNN
ataç ikon Bomba
kitaba 2 verdi
0 yorum

Bomba - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle