up
ara

Mahkeme Kapısı

Mahkeme Kapısı Konusu ve Özeti

Mahkeme Kapısı
Mahkeme Kapısı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750803680
Sayfa: 101 sayfa Basım Tarihi: 1970
"(...) İşte, bizim kaplamaları söktüğümüz, harabeleri yıktığımız, gelinlik sandıkları parçaladığımız, marsık hasretiyle kapkara karardığımız günlerde işlenen bir cinayeti bugün mahkeme salonunda dinlerken, dışarda baharın, Pastane'nin yan yollarından birinde kedi yavruları güzelliği ve sevimliliği ile oynaştığını görüyor, hemen hemen bu cinayeti bir film seyreder gibi seyre hazırlanıyordum."-"Bu Senenin Meşhur Karakışı Cinayeti" adlı yazıdan-Kalemini yontup açtıktan sonra öpecek kadar yazıya bağlı olan Sait Faik Abasıyanık hayatı boyunca yazdı. Öykü, şiir, roman yazmadığı zamanlarda çeşitli dergilere, gazetelere yazılar yazıyordu. Bu kitapta yer alan 26 yazıyı Haber gazetesinin "Mahkemelerde" adlı sütunu için 1942'de kaleme almıştı.Mahkeme kapılarında sürüp giden dramlarda, gülünç olaylarda, sıradan davalarda yine insanı bulup çıkaran Sait Faik'in yazıları okurun damağında gerçek bir öykü lezzeti bırakıyor.

Mahkeme Kapısı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ezgin

Ezgin

@ezginn

“(...)Korkunç bir kış gecesinde, insanların mangala, sobaya, hatta birbirine sokulmaya, odalarda nefesle ısınmaya, birbirlerini hasretle, iştiyakla sevmeye müsait bir kış gecesinde. Karların savrulduğu, servilerin siyah ve beyaz uluduğu, sokakta kalmışların ruhlarının donmaması için bir insan eli sıkmaya muhtaç olduğu saatlerde, bir insanı öldürmek.(...)”
ataç ikon Mahkeme Kapısı
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hakan Kalafat

Hakan Kalafat

@hakankalafat

Başkalarının derdini dinleyip kendi yalnızlığımı unutuyorum. Böylece, dünyada benden başka insanlar olduğunu hissediyorum.
ataç ikon Mahkeme Kapısı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Neyse, geçelim bunları... Adım atılmıyor salonda. Bir köşede tiyatro artistleri, ötede konservatuvar mensupları operacılar, kemancılar, viyolonselciler, genç şairler, profesörler, talebeler; anlayışları, giyinişleri, salonlarıyla meşhur hanımlar, ecnebiler, gazeteciler, şehrin maruf simaları hep oradaydı. Resimler de oradaydı. Ama zavallı ressamlar kaybolup gitmişlerdi. Kimleri görmek istemezdim. O müthiş parmakları yapan eli sıkmak isterdim. Canım Abidin, nerdesin?
ataç ikon Mahkeme Kapısı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hakan Kalafat

Hakan Kalafat

@hakankalafat

Yalnız ve yalnız yaptıklarına pişman ol, kafi. Yüzünün rengi bir haftada yerine gelir. Uykuların düzelir, rüyanı hiçbir korkunç hayat kirletmez.
ataç ikon Mahkeme Kapısı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
19
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Sait Faik Abasıyanık Kitapları
Çağdaş Türk hikayeciliğinin öncülerinden biri olan yazar ve şair Sait Faik Abasıyanık'ın en iyi kitapları listelenmektedir....