up
ara

Oğullar ve Rencide Ruhlar

Oğullar ve Rencide Ruhlar Konusu ve Özeti

Oğullar ve Rencide Ruhlar
Oğullar ve Rencide Ruhlar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750502057
Sayfa: 204 sayfa Basım Tarihi: 2004
Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar.

Ben Alper Kamu, birkaç ay önce beş yaşına bastım. Doğum günüm yaklaşırken vaktimin büyük kısmını pencerenin önünde, dışardaki insanları izleyerek geçiriyordum. Hızlanarak, yavaşlayarak, türlü sesler çıkararak ve bir yerlere bakarak yaşayıp gidiyorlardı. Bir gün onlardan biri haline geleceğimi düşünmek beni hasta ediyordu. Ne yazık ki bundan kaçış yoktu. Zaman acımasızdı ve ben hızla yaşlanıyordum.

Hayatımdaki tek iyi şey artık anaokuluna gitmek zorunda olmayışımdı. Zarardan kâr. Uzun süre annem ile babama anaokulunun bana göre bir yer olmadığını anlatmaya çalışmıştım aslında. Bütün rasyonel dayanaklarıyla. Hiçbir işe yaramamıştı maalesef. İlla ki uykumda kan ter içinde tepinmek, servis minibüsü kapıya geldiğinde küçük çaplı bir sinir krizi geçirmek gibi yöntemlere başvurmam gerekecekti derdimi anlamaları için. Kepazelik. İnsanı kendinden utandırıyorlardı.

Alper Canıgüz, Tatlı Rüyalar'dan bilinen sürükleyici diliyle, 5 yaşında bir çocuğun içine düştüğü bir hikayeyi anlatıyor. Yaşının avantajıyla her yere girip çıkan, hem filozof hem fırlama bir oğlan... Hikayeyi ve "karakteri" çevreleyen semt hayatı ve mahalle atmosferi de, bizzat karakter kazanıyor, anlatıda...

Polisiye, fantastik ve mizahi edebiyatın tadlarını ustaca kaynaştıran, olağanüstü özgün, çok iddialı bir kitap.
Yeni bir yazar, yeni bir kitap ve yeni bir deneyim. Garip bir yapısı olmakla birlikte konunun bütünlüğü ile mizahi dilinin güzelliği bile bazı mantıksız durumları öretmeye yetmiyor kanısındayım. Öncelikle belirtmeliyim ki 5 yaşlarında bir çocuğun beyin işleyişinin hikayede anlatıldığı düzeyde olamayacağı bir parça aklı olan herkes tarafından kabul görecektir. Kitabı bitirdiğim şu anda kendime acaba yazar bu tavrıyla neyi amaçlanmıştır sorusunu sormaktan alıkoyamıyorum.
Neden? Ne gerek vardı böyle bir kurguya? Pekala normal bir yetişkinin ağzından anlatılabilirdi hikaye hem kimbilir böylesi belki daha etkileyici, daha yerinde olabilirdi. Bilemiyorum. Ben pek anlam veremedim açığı.
Okuyucunun zekasıyla dalga geçmeye yönelik bir davranış gibi geldi bana. Oldukça da gereksizdi. Ayrıca 11. bölümdende çok bir anlam öıkartamadım. Zaman israfıydı. Yinede takdir elbette okuyanlarındır.

Her neyse gelelim kitabın içeriğine...

5 yaşında memur olan solcu bir babayla özel sektörde çalışmak zorunda kalan bir annenin tel çocuğudur hikayenin kahramanı. Gariptir ki hikayenin başından sonuna kadar 5 yaşında kalacaktır. Yaşıtları çocuklar normal seviyede hayatlarını sürerken bizim kahraman(vurguya dikkat ediniz) neredeyse bir dahi havalarında yaşamakta ve yaşıyla tezat içeren duygu ve düşünceler içinde günlerini geçirmektedir. Arkadaşları içinde bir şekilde sivrilmekte, külhanbeyli tavırlarıyla eski osmanlı sokak kabadayılarının minyatür bir halini yansıtmaktadır.

Günlerden bir gün bir cinayet vuku bulur. Eski bir polis emeklisi olan Hicabi bey öldürülmüş ve odada mahallenin delisi deli Ertan olduğu halde eve genç kahramanımız girmiştir. Tek görgü tanığı kahramanımızdır. Olayı olduğu gibi anlatmasına rağmen savcı çocuğa inanmaz. Savcıya göre olay basittir. Deli Hicabi beyi öldürmüş ve katil olmuştur. Dosya bu minval üzre kapanmalıdır. Ama küçük hafiyemize göre olaylar göründüğü gibi düz değil hayli karışık ve karmaşıktır. Ve yaşına rağmen olayı çözme heveslisidir. Önce mahallede ki Alev isminde bir kızın erkek arkadaşını suçlar kahramanımız. Bunda gerçeklik payı vardır aslında. Çünkü cinayet günü Alev'in erkek arkadaşı gerçekten cesedin yanındaymış. Odaya bir fotofraf negatifi almak için gitmiştir delikanlı.

Biraz daha detay vermekte fayda var sanırım. Hicabi beyin sapıkça bir alışkanlığı bulunmaktadır. Bu alışkanlık, eve rastgele erkekler getirerek güzel karısıyla gelen erkeği ilişkiye sokmaktır. Bundan değişik bir zevk almaktadır. Uzun zaman sürdürür bu alışkanlığını. Taki komşusu Ruhan bey karısına aşık olana dek. Aşk karşılıklı olmaya başladığı anda Hicabi beyin büyük oğlunun yaşı gençlik dönemini geçmişti. Annesiyle Ruhan beyin çaresiz aşkını bilen büyük kardeş bir planla annesini öldü göstermiş ve oldu bittiyle cenazeyi defnetmiştir. Küçük kardeşle baba Hicabi bey mecburen yalana inanmak zorunda kalmışlar ve böylece Hicabi beyin karısı yaşamına başka bir yerde devam etmiştir. Taki ölümüne yakın bir zaman Ruhan beye ulaşarak kocasının evinin yanındaki o evi tutmasını ve beraber orada yaşamalarını teklif edene kadar. Bu iki eve arasında enteresan bir tünel bulunmakta bunu Hicabi beyin karısı bilmektedir. İşte bu yoldan giderek kocasını öldürmüştür.

Olayı en ince detayına dek araştırıp sıfır hata ile çözen küçük hafiyemiz cinayeti çözdüğünü açıklamak için Hicabi bey adına verilen bir yemeğe herkesin, özellikle savcı ve komiser yardımcısının gelmesi için türlü taklalar atmış ve başarılı olmuştur. Ancak son anda aşıkları ayırmamak için savcıya olanları anlatmaktan vazgeçerek ilk verdiği ifadeyi yalanlamıştır.

Hikaye Kahramanımızın en yakın arkadaşı Hakan'ın yazdığı içli mektupla son bulur...

Vesselam.
0 yorum
Ebru YAVUZ

Ebru YAVUZ

@ebrugiller

Alper Canıgüz ile ilk tanışmam bu kitap sayesinde oldu. Kitabın kahramanı 5 yaşındaki erkek çocuğudur. İtiraf edeyim ilk 50 sayfasında romanın kahramanının yaşını unutmak için çabaladım. Çünkü yaptıklarını okudukça “ yok artık daha neler” , “ 5 yaş yahu 5” deyip durdum. Sanırım bunun sebebi daha önce hiç bu tarz kahramanı olan kitap okumamış olmam. Sonra fark ettim ki kitabın içine dalmışım da haberim yok. “Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar.” cümlesiyle başlıyor kitabımız. İlk okunduğunda hiçbir şey ifade etmeyen bu cümle kitap bitince yoğun bir anlam sahibi olup çıkıyor. Alper Kamu’nun bu kadar net tahliller yapabilmesi anlaşılan daha çürümeye başlamamış olmasına bağlı.( Malum 5 yaşında ). Eser cinayet üzerine kurulu ki tahmin edersiniz Alper’imiz bütün hünerlerini bu cinayeti çözmek için kullanıyor. En marifetli olduğu nokta ise yetişkin tahlilleridir. Şu an bende kendimi çocuğun gözünden anlatılarak eleştirilen, at gözlüklerini taktıklarından dolayı hiçbir şeyin farkında olmadan hayatını yaşayan insanlar gibi hissediyorum. 5 yaşı geçeli uzun süre olduğundan çürüme evresini doludizgin yaşadığımı fark ettim. Peki, kitap bana ne mi kazandırdı? En azından çürümeyi yavaşlatmam gerektiğini :)
ataç ikon Oğullar ve Rencide Ruhlar
kitaba puan vermedi
0 yorum
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci - İstanbul

Hayreti mucip bir şey
14 bölümden oluşan ve her bölüm adı ayrı bir gönderme içeren kitapta (merak edenler için bölüm adlarından birkaçı; Ne güzel komşumuzdun sen Hicabi Amca, Böyle uyurdu zerdüüt, Kartallar kuantal uçar vs...) baş karakterimiz 5 yaşındaki kendi küçük aklı büyük, yer yer küstah, fazlasıyla hazırcevap ve ağzı oldukça bozuk ilginç "velet" Alper Kamu (ki o da Albert Camus çağrışımından türedi sanırım) dedektifliğe soyunuyor ve dehasıyla okuyucuyu hem hayrette bırakıyor hem de büyük bir hayranlık uyandırıyor.

Alper Canıgüz oluşturduğu bu ilginç karakter ve kullandığı mizahi dille bir yandan okuyucuyu sıkmayan bir polisiye kitap sunarken bir yandan da polisiyeyi ti'ye alıyor aslında. Yani bir nevi polisiye parodisi.

Son olarak kitabın konusundan da fazla detaya girmeden bahsedecek olursak:
Hikaye, küçük kahramanımızın, boynu kesilerek öldürülen komşusu emekli emniyet müdürü Hicabi beyin cesedini dairesinde bulmasıyla başlıyor. Cinayetin bir numaralı sanığı da o anda cesedin yanında dairede bulunan mahallenin delisi Ertan’dır. Ne varki kahramanımız Ertan'ın masum olduğunu düşünmektedir ve bu iddiasını kanıtlamak için işe koyulur...

Salık: Küçük ve çok bilmiş karakterimiz Alper Kamu'yla henüz tanışmadıysanız daha fazla beklemeyin derim :)
0 yorum
kevser

kevser

@kevsersagiroglu

Alper Kamu adında 5 yaşındaki bir çocuğun çözmeye çalıştığı polisiye olayların anlatıldığı kitap.

Emrah Serbes'in Deliduman'ında olduğu gibi yaşı küçük aklı çok büyük kahramanlardan hoşlanmasam da, hatta bana itici gelse de bu kitabı beğendim diyebilirim. Kitabın konusu ilgi çekici ve merak uyandırıcıydı. Sonuna kadar cinayeti kimin işlediğiyle ilgili devamlı fikir değiştirdim. Sonunu tahmin edememem ve olayların mantıklı bir şekilde birbirine bağlanması benden tam not aldı. Yazarın üslubunu şahane bulamasam da kötü de değildi ve insana dair bazı tespitleri çok doğruydu. Hele "Çocuk insanın atasıdır." sözü fevkaladeydi. Notlarım arasına girdi. Kitabın birçok yerinde kahkahalarımı tutamadım. Okuduğuma kesinlikle pişman olmadığım bir kitap oldu. Sadece dediğim gibi kahramanın yaşı aklından çok küçük olunca itici oluyor benim için. Kitabın içindeki geçmişyiyenler bölümü ise hoşuma gitti. Alper Canıgüz de benim için okunabilecek yazarlar listesine girmiştir. Tavsiye ederim, iyi bir başlangıç olabilir.
0 yorum
--

--

@whats - Kütahya

Alper Canıgüz'ün okuduğum ilk romanı. Kurgusu memur bir ailenin beş yaşına yeni girmiş, tek çocuğu olan Alper Kamu'nun başından geçen polisiye hikayeyi anlatıyor. Kitabın baş rolünü alan bu çocuğumuz öyle birisi ki diyaloglarda Sartre'den, Dostoyevski'den, Kafka'dan alıntılar yapıyor, dedektifliğe soyunup olaylara çözüm arıyor. Kısacası o yaştaki hiçbir çocuğun sahip olamayacağı bir zihne ve dinamiğe sahip. Bu kadar hayal gücüne dayalı olup, gerçekliğe yakın olmayınca da okuyucusunun (en azından benim) ilgisini her sayfada biraz daha azaltıyor.

Polisiye kısmındaki mantığa odaklanarak okunacak olursa yada mizah arıyorsanız belki bir alternatif sayılabilir ama dediğim gibi karakter tahlillerine dayanarak okunacak olursa beklentinizi karşılamayabilir. Emrah Serbes'in Erken Kaybedenler'ini, Charles Bukowski'nin Ekmek Arası'nı okumamışsanız tavsiye ediyorum, şayet okuduysanız bunu zaman kaybı olarak görebilirsiniz...
1 yorum
bilge altınay (@bilgealtinay)
okumalıyım inceleme için teşekkür ederim
04.08.15 beğen cevap

Oğullar ve Rencide Ruhlar - S41

''Suç mu?'' diye terslendim. İşime burnunu sokanlardan hoşlanmam.
Betül Tantalkaya tarafından eklenmiştir.
Anıl Akkaya

Anıl Akkaya

@anilakaya

Okulda insanın asıl öğrenmesi istenen, anlatılan dersler değil ders anlatılırken susması gerektiğidir.
ataç ikon Oğullar ve Rencide Ruhlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci - İstanbul

İnsan yüreği bir sarkaç gibidir. İstediği noktaya ulaştığı anda tüm hızıyla tam tersi tarafa doğru kaymaya başlar.
ataç ikon Oğullar ve Rencide Ruhlar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci - İstanbul

Tarih tereddütten ibarettir.
ataç ikon Oğullar ve Rencide Ruhlar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci - İstanbul

“Gerçek acı sessizdir” dedim. “Bir huzurevi gibi”.
ataç ikon Oğullar ve Rencide Ruhlar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Betül Tantalkaya

Betül Tantalkaya

@tantalkaya

***
Bazen de saygıdeğer abilerim ablalarım, dünyası yerle bir olur insanın. Hayat, fazla kafa yormadan idare etmeyi sağlayan bütün anlamlarını yitiriverir. En akıllıca saydığınız fikirlerinizin saçmalığını, en içten duygularınızın yapmacıklığını kavrarsınız. Aslında hiçbir konuda bir fikriniz bulunmadığını, aslında hiç kimseye karşı bir şey hissetmediğinizi ve tüm evrenin de size karşı aynı gaddarca kayıtsızlık içinde olduğunu. Hep gözünüzün önünde durduğu halde o güne dek nasılsa yok saymayı başardığınız bu gerçeği fark ettiğiniz anda ilahi işleyişi de çözmek üzeresiniz demektir.

Tanrı, içindeki tahammülfersa boşluğu doldurmak için evreni yaratır. Evrenin içine gezegenleri, gezegenlerin içine dünyayı, dünyanın içine hayatı, hayatın içine insanı yerleştirir. Ve onun içine koyacak bir şey bulamaz. İşte insan denen tuhaf hayvanın, varlıkların en yücesi ve anlamsızı kılınışının hikayesi. Evrenin orasını burasını felsefeyle, sanatla, aşkla, hatta ironik bir biçimde Tanrı'yla bezerken, ortak anlamsızların en küçüğünün elbette bir gerçeği unutması gerekmektedir: Hakikatte bütün kitaplar sayfaları doldurmak için yazılır.

Sevdiğiniz birinin ölümü, örneğin, yüzleşmenizi sağlayabilir kendinize söylediğiniz yalanlarla. Ya da ananızdan yediğiniz okkalı bir dayak. Üstelik siz, ananızın canına okumak için haklı duygusal gerekçeleri bulunduğuna inanmaya hazırlanırken, içinizi parçalayan onun gözü dönmüşlüğü değil, beyninizi zedelememek için sopayı sadece kollarınıza ve bacaklarınıza indirecek kadar düşünceli davranması olabilir. Nihayet onun elinden kurtulup kendinizi odanıza attığınızda pencereden giren akşam güneşinin ışığında neşeyle dans eden tozlar dört bir yana dağılır. Onların huzurunu kaçırmak sizi öyle üzer ki, içiniz feci dışlanmışlık duygusuyla dolar. Birden gözlerinize yaşlar hücum eder. Bu küçük sevimli yaratıkların sizden korkmasını hazmedemezsiniz. İki saatlik dayak seansına gık demeden katlanan siz, yere kapanıp zırıl zırıl ağlamaya başlarsınız. Sonra bir toz tanesi gelip parmağınızın üzerine konuverir. Usulca oynatırsınız parmağınızı. Hâlâ oradadır. Derken diğerleri ona katılırlar. Yerde yatarken üzerinize toz tanecikleri yağar. Sırt çevirdiğiniz hayat o noktada sizi kucaklarken hıçkırıklarınız fraktal bir dans müziğine dönüşür.

Bir gün toz tanecikleri sizi bağrına basarsa, bilin ki ya nirvanaya ulaştınız ya da çıldırdınız. Hangisi olduğuna kendiniz karar vereceksiniz.

OĞULLAR VE RENCİDE RUHLAR
ALPER CANIGÜZ
Bölüm 7 ''Öcülerin Öcü''
Sayfa 108-109
ataç ikon Oğullar ve Rencide Ruhlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
 paylaşım fotoğrafı
Yazım kurallarıyla, anlatım bozukluğuyla aram pek iyi olmasada bu kitapta birkaç noktada bariz hatalar vardı nasıl atlanmış bunlar anlamak mümkün değil. Resim ve fotoğraf arasındaki ilişkiyi lise zamanında öyle bir öğrettiler ki artık takıntı haline geldi onu zaten hiç kaçırmam. Her ‘şey’ de ayrı yazılırdı oysa, yazar mı yoksa düzenleyen kişi mi kıyamamış ayıramamış kelimeleri neyse sağlık olsun.

“Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar.” Önüne geçmeye çalışsamda sadece yavaşlatabiliyorum.
ataç ikon Oğullar ve Rencide Ruhlar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum