up
ara

Dört Mevsim Sonbahar

Dört Mevsim Sonbahar Konusu ve Özeti

Dört Mevsim Sonbahar
Dört Mevsim Sonbahar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Alkım Kitapçılık Yayıncılık
ISBN: 9789944148368
Sayfa: 209 sayfa Basım Tarihi: 1970
Bu romanda herkesin gözleri lacivert. Hiç lacivert göz görmedim ama lacivert gözleri severim. Lacivert gözlerin derinliklerinde, bilinmeyen diyarlardan maceraperest seyyahların getirdiği anlamlar yatar. Bence tabii... Dışarıda cıvıltılı bir ilkyaz güneşi, tazelenen ve yeniden doğan dünyanın yeşillikleri üstüne, işveli bir salıntıyla sıcacık altın tozları serpiştiriyor. Ben, senin için ey kari, bir roman yazıyorum. Kapı çalınıyor. Kim geldi acaba? Kimi istersem, kimin ismini yazarsam o gelir. Yazmanın bu yararı var işte, küçük bir işaretle, canımın istediğini getiririm. İstersem fikrimi değiştiririm. Kim ne yapabilir? Hadi bakalım, kapının zili çalmadı, gelen giden yok. Tamam mı? Yoo, tamam değil, çünkü fikrimi yeniden değiştiriyorum, zil çalıyor ve Ali, yani kardeşim geliyor. Karşımdaki koltuğa oturuyor, bir yandan da önümdeki kağıtlarla daktilo makinesine şöyle bir göz atıyor.- Ne yapıyorsun?- Roman yazıyorum.Haksız yere azarlanmış bir çocuk gibi, bir an irkilerek anlamadan bakıyor yüzüme.- Niye?
Merve

Merve

@hempa

Ahmet Altan..
Kolayca okunur ama kolayca anlaşılmaz bir isim daha..
Kolayca anlaşılmaz diyorum çünkü üslup olarak farklı bir yazar. Kitaba kendisini dahil etmiş, pek çok yazar gibi, ama bunu yaparken "işte bu yazar ötekilerden farklı" dedirtmiş okuyucuya.. Sanki Ahmet Altan minyatür insan haline getirilmiş, bir kutuya konmuş ve bir yandan kitabını yazıyor bir yandan da hayatını sürdürmeye devam ediyor gibi. Tabi bizde bu sürecin tamamına şahitlik ediyoruz. :)

Aynı bölüm içerisinde yazarın kurgusunu okurken bir de bakmışsınız ki, yazar kurguya ara vermiş yeni bir paragrafa geçmiş ve hayatında olan bitenleri yazmaya başlamış. Bu noktada okumaya ilk başladığınızda kafanız karışabilir. Fakat bir müddet sonra keyif alınacağını düşünüyorum. Tabii en baştan ipler sıkı tutulursa.. çünkü ilerleyen sayfalarda hepten birbirine giriyor kurgu ile gerçek :D gerçek dediğiniz mi kurguya dönüşüyor, yoksa kurgu dediğiniz mi gerçeğe dönüşüyor kestiremiyorsunuz..

Ve gelelim içeriğine.. yazar yaşamının belli dönemlerindeki yaşantısını, sıradan denebilecek bir örgüde anlatmış. Hayatının bir parçası haline gelmiş, her biri farklı renkte olan insanları, nasıl görmek istiyorsa öyle göstermiş. Belki de gerçek yaşantısında hükmetme yetisi olmayan şeylere, kitabında hükmetmiş ve böylece kendine yeni bir dünya kurmuş. Öyle ki "aslında o şöyle biri ama ben böyle yazmak istiyorum, vazgeçtim şöyle olsun" gibi cümlelere de rastlamak mümkün. Ve kitabın sonuna doğru tüm bu kahramanların hayatına ufak dokunuşlarda bulunmayı da ihmal etmemiş, ya da hepsinin tek tek müstehakını vermiş desem yeridir..
ataç ikon Dört Mevsim Sonbahar
kitaba 8 verdi
2 yorum
Mehmet (@yoldas)
Hapishanede yazılan 19 denemeden oluşan bir kitabı var eylül ayında çıkacaktı. Görünüyor ki önümüzdeki yılların edebiyatı hapishane edebiyatı olacaktır.
13.09.18 beğen 1 cevap
melissa

melissa

@kubramelisa

Düşüncem
Okurken başları kafa karıştırıcı, çok düşünüyorsunuz, düşündürüyor. Kitabın akışına bırakınca kendinizi daha çok keyif alıyorsunuz. Her Ahmet Altan kitabı gibi bu da çok güzel ve değerli bir eser.
ataç ikon Dört Mevsim Sonbahar
kitaba 8 verdi
0 yorum
Hilal Aşcı

Hilal Aşcı

@hilalasci

baba, oğul ve kız arkadaş arasında geçen, üçüncü şahsın aşk hikayesi. içselliği çok içi anlatan bir kitap, harika bir ahmet altan romanı
ataç ikon Dört Mevsim Sonbahar
kitaba 10 verdi
0 yorum

Dört Mevsim Sonbahar - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
melissa

melissa

@kubramelisa

Sevemeyenler dünyanın lanetlileridir, bunu biliyorum... Şarkılar hep sevilmeyenlerin dertlerini anlatır, sevemeyenlerin derdini anlatan şarkılar yok. Sevemeyenler, hiçbir zaman doymayan açlar gibi hep sevgiyi ararlar. Hep güneşe dönen günebakanlar gibi hep sevgiye dönen ve ona hiç ulaşamayan zavallı sapsız çiçeklerdir onlar. (Syf21)
ataç ikon Dört Mevsim Sonbahar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Merve

Merve

@hempa

İnsan gençken olmayacak şeyleri düşünmeli, yaşlanınca nasıl olsa olmayacağını çok iyi anlıyor..
ataç ikon Dört Mevsim Sonbahar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Merve

Merve

@hempa

"Semra'yla evlenmeye karar verdik."
"İntihar etmenin çeşitli yolları vardır."
"Sen Semra'yı tanımıyorsun."
"Evliliği tanıyorum."
ataç ikon Dört Mevsim Sonbahar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Merve

Merve

@hempa

Yaşamımda duyduğum en orjinal laf bu, her şey geçer.. Yok ya? Hiç aklıma gelmemişti.
ataç ikon Dört Mevsim Sonbahar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Merve

Merve

@hempa

Ben de, birçokları gibi, gerçekten de içim acıdığı zaman acımı gösteremiyorum, bu yüzden de gerçek acılar hep saklı kalıyor, sahte acılar dolaşıyor ortada. Gizlediğimiz bu acılar da zamanla, içimizde küflenip kokuşarak nefrete, kızgınlığa dönüşüyor, bütün haşmetini kaybediyor. Acılarımıza bile sahip çıkamıyoruz... Ne yok edebiliyoruz onları ne de besleyip büyütebiliyoruz, yozlaştırıp küçük kızgınlıklara dönüştürüyoruz.
ataç ikon Dört Mevsim Sonbahar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...