up
ara

Ejderha Dövmeli Kız - Milliennium Serisi 1. Kitap

- Mon Son Hatar Kvınnor

Ejderha Dövmeli Kız - Milliennium Serisi 1. Kitap Konusu ve Özeti

Ejderha Dövmeli Kız - Milliennium Serisi 1. Kitap
Ejderha Dövmeli Kız - Milliennium Serisi 1. Kitap kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Ali Arda
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786054263301
Sayfa: 648 sayfa Basım Tarihi: 1970
41 ülkede rekor satış yapan kitaplarının başarısını göremeden 50 yaşında hayata veda eden İsveçli gazeteci Stieg Larsson'un zihne kazınacak sahneler, çarpıcı ve canlı karakterler, okurları adeta yerlerine çivileyecek sürükleyici bir kurgu ile her sayfasını ağır ağır ve dokuyarak yazdığı Millennium serisinin ilk kitabı Ejderha Dövmeli Kız'ı okuduktan sonra, Gefle Dagblad gibi 'bundan daha iyisi yapılamaz' diyebilirsiniz. Ama bu erken bir karar olabilir. Son sözü söylemeden ikincisini beklemenizi tavsiye ederiz.

"Olağanüstü! Okuyucular kitabı okurken yerlerinden bile kıpırdayamayacak."
-Sunday Times-

"Bu kitabı okumaya başladığınızda, ilk adımı hiç atmamış olmayı dileyeceksiniz. Çevreniz kararacak ve kendinizi öykünün içinde bulacaksınız!"
-Bild Am Sonntag

"Bu kitap kendisi için söylenen her bir övgü sözcüğünü hak ediyor. Üçlemenin geri kalan iki kitabı bunun yarısı kadar bile iyi olsa, Larsson bize müthiş bir miras bırakmış olacak."
-Sharon Wheeler-

"Larsson'un bu kitabı saatli bir bomba gibi..."
-Bob Cornwell-

"Hipnotize edici."
-USA Today-

"Tam bir dinamit."
-Liz Smith-

"Çılgınca! Müthiş bir gerilim."
-The Washington Post-

"Büyük bir açlıkla okunacaktır!"
-Observer-

"Larsson'un kitapları hayatımız için bir tehlike oluşturuyor. Parklar okuyucularla tıka basa dolacak, çalışma dünyası altüst olacaktır. Bütün bunların nedeni hiç kimsenin kitabı elinden bırakamamasıdır."
-Bams-
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

EJDERHA DÖVMELİ KIZ

Stieg Larsson; Çeviren:Ali Arda; Roman; Pegasus Yayınları; 648 sayfa (6) (29 Nisan 2010)

Sıkı bir roman EJDERHA DÖVMELİ KIZ.Yazarı Stieg Larsson bir kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiş.

Hayatımda devretmiş olduğum romanlar arasında en hızlı okuduğum buydu.PARA romanını dahi EJDERHA DÖVMELİ KIZ romanını okuduğum hızla okumamıştım.Çok kolay okuduğumu söyleyebilirim. Romana altı buçuktan altı veriyorum.Çok sıkı değil:sadece 'sıkı' bir romandı!..Bu kadar da yüksek puan vermeyecektim...Ama puanımın yüksek olmasını iki maddede açıklayabilirim.

Bir:Romanın çok kolay okunmasıydı.Sürükleyici miydi? Öyle aman aman sürükleyiciydi de diyemiyorum.Biçemi çok rahat okumamı sağladı diyebilirim.Roman,bazı arkadaşlarımın yorumladığı gibi bir 'cinayet romanı' değil.Kurguda bir değil bir kaç cinayet var fakat cinaî roman değil kesinlikle.

İki:Bu romanı bir arkadaşımın tavsiyesiyle okudum; bu sebepten hissî davranmış olabilirim. Romanı 29 Nisan 2010 günü devretmiştim ve hemen yorum yazmak istemedim; derhâl yorum yazmaya kalktığımda yüksek puan vermeye meylediyorum çünkü.

Kurguda hoşuma gitmeyen taraf ensest ilişkilerden bahsediliyor olması.Bu ensest ilişkiler duyduğumuz cinsten değil.Hani öyle 'kol kırılır yen içinde kalır' tarzı savunulası bir yanı kesinlikle olamaz.Ensest açığa çıktıktan sonra aile içinde suçluyu kayıranlardan kasıt söyledim; bunu savunmayı da daha çok kadınlar yapar ya. Niyeyse? Bu romandaki ensest yani aile içindeki yasak ilişki için 'aileboyu ensest' diyebilirim.Tiksindirici bu bölümleri olmasaydı romana daha fazla puan verirdim doğrusu.İlginç olsun için kaleme alınmış,bu belli.Fakat bu derece iğrenme duygusu yaşatan bu roman gibi bir tanesi daha karşıma çıkmaz umuyorum.Bu kadar abartılan ensest ilişkinin kurguya değer katacağını tahmin etmiş galiba Stieg Larsson; bana göre tam tersi olmuş.

Takıldığım bir başka konu ise,romanın düğüm olmuş ve kurguda çözülmesi gereken olayının çok fazla zamana yayılmış olması.Bu durumun,kurgunun heyecanını kaybettirdiğini savunuyorum.

Her şeye rağmen okuyup haz aldığım bir romandı EJDERHA DÖVMELİ KIZ.Tavsiye eden arkadaşıma teşekkür ediyorum.

29 Nisan 2010
0 yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

İsveçli yazarın milliennium serisinin ilk ve bence en başarılı kitabı. Üçleme şöyle:

1-Ejderha Dövmeli Kız
2-Ateşle Oynayan Kız
3-Arı Kovanına Çomak Sokan Kız

Not: Bu kızların hepsi aynı kız tabi :)

Gazeteci bir adam ve tuhaf bir kadının sıradışı işbirliği ve bu birliktelik sayesinde çözüme ulaşan esrarengiz olaylar... Sürükleyici diyebileceğim bir hikaye. En hoşuma giden de karakterlerin yaşam biçimleri, ilişki biçimleri, olaylara bakışları. "İsveçli olmak varmış be!" dedirtiyor bazen bu özgür yaşam biçimi. Kimisine bozuk, ahlaksız ya da itici gelebilir tabi bu "özgür" diye nitelendirdiğim yaşam biçimi, herneyse... Zaten yazarın derdi İsveç'te yaşamı anlatmak filan da değil, adam kafasındaki hikayeyi anlatıyor ama ben buna takıldım :)

Yazar seriyi tamamladıktan kısa bir süre sonra öldüğü için okunabilecek yeni kitapları yok, olsa okunurmuş.

Not: incelememdeki bu son cümleyi yazdıktan 3 ay sonra serinin dördüncü kitabına rastladım kitapçıda :) Yazar ölse bile ümidi kesmemek gerekiyormuş...
Bir başka İsveçli yazar David Lagercrantz seriye kaldığı yerden devam etmiş: Örümcek Ağındaki Kız... Henüz okumadım, hatta kitabı almadım, hatta alıp okumak doğru olacak mı bilemedim. Öylece Steig'in yazdığıyla kalsın mı kafamda seri yoksa... Bilemedim. Ama bu ikilemi çözer de okursam incelememi paylaşacağım.

Not: O ikilemi çözüp okudum :) İncelememi de paylaştım...
0 yorum
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

30 Mart 2010 tarihinde devretmişim romanı ve daha önce yazdığım notlarda, kitap hakkında epeyce olumlu şeyler yazmışım....

Sıkılmadan ve kısa sürede okumuştum, ancak serinin devamını okumak gelmemişti içimden...

Romanı okumakta zorlandığım birkaç bölüm vardı. Bu sahneler aklımı kurcaladı. İsveç, savaş görmemiş bir ülke… İnsanların yaşam standardı çok yüksek ve bildiğim kadarıyla, dünyanın eğitim konusunda, en gelişmiş ülkelerinden biridir. Oysa kitapta verilen istatistik verilere göre, şiddete maruz kalan kadınların, sayısı hiç de az değil. “Aile içi şiddet, kulağa ne kadar kaba geliyor” diyor Yazar.
Bir gelişmiş ülkede, savaşı yaşamamış ülkede, kişi başına düşen gelir, açlık sınırından çok daha yüksek ortalaması olan ülkede, eğitim seviyesi çok yüksek olan ülkede, kültürel açıdan zengin olan ülkede vs. vs…bu denli sapıklıkların boy göstermesi, ilginç doğrusu. Batı Avrupa’nın bu sapık tarafı; eşcinseller, madde bağımlıları, ensest ilişkiler, seksüel sapkınlıklar vb. durumları yaratan nedenler, hep ilgimi çekmiştir. Bir doyumsuzluk söz konusu gibi geliyor.
2 yorum
Cihan Yıldız (@cihanyildiz)
Ayrıntılara bu kadar takılırsanız ana konudan uzaklaşırsınız. Nitekim size de öyle olmuş. Serinin devamını okursanız gikkatinizi İsveç e değil Lİsbeth e verin ;)
21.11.13 beğen cevap
Fatih Cesur (@fatihcesur)
"Batı Avrupa’nın bu sapık tarafı; eşcinseller..." Eğer bunu diyebiliyorsanız, kitaptan pek de bir şey anlamamışsınızdır :)
26.06.14 beğen cevap
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

Kelimelerin yetersiz kaldığı noktadayım. Uzun zaman önce alıp, okumaya fırsat bulamadığım Ejderha Dövmeli Kız romanı; çok etkileyici, akıcı, aksiyonlu, merak uyandıran başucu kitabım haline geldi. Oldukça kalın bir roman olmasına rağmen; olay örgülerinde kopukluk yoktu, Bütün sayfaları profesyonelce işlenmişti. Romanı elime aldığımda; çok kalın bir kitap, eğer kötüyse nasıl bitireceğim diye düşünürken, Okumaya başlayınca kendimi sayfaları heyecanlı ve büyük bir merakla çevirirken buldum diyebilirim. Aksiyonu iliklerinize kadar hissetmeniz mümkün bu kitabı okurken. Kitaptaki karakterler çok keskin hatlarla okuyucuyu hiç beklemediği bir anda kitaba bağlıyor. Özellikle romandaki Lisbeth Salander karakteri, çok cesurca ve zekice betimlenmiş. Böylelikle ilk defa bir aksiyon romanında kadın karakterin savunucu yönüne şahit olmuş durumdayım. Henüz okumamış olanlara, aksiyon sevenlere tavsiye ediyorum rahatlıkla.
0 yorum
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Orijinal adıyla: Kadınlardan Nefret Eden Erkekler. Kitap piyasaya çıkarken, yeterli ilgiyi görmeyeceği düşünülerek ismi değiştirilmiş, ancak ilk ismiyle içeriği çok daha doğru yansıtıyor denebilir. Benim gibi polisiye tarzda kitap okumayanlar için, çıtayı bir hayli yükseltecek güzel bir tecrübe olacaktır. Başlangıçta, yaklaşık 250 sayfa, çok sayıda karakter ve olaydan bahsedildiği için toparlamakta zorlandım. Karakter sayısı azaldıkça ve taşlar yerine oturdukça heyecanla ve hatta birkaç kat hızlanarak bitirdim. Önyargıyla baktığım ve sevimsiz bulduğum Lisbeth karakterine de tanıyınca sempati duydum. Özetle kitap beni her anlamda çok şaşırttı, -1 ile başladığım kitap 5 yıldız ile bitti.
2 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Diğer kitapları da okuduğunda heyecanın dozu katlanarak artacak. Bu arada internet ve bilgisayar dünyasının nasıl tehlikelerle dolu olduğunu, İsveç gibi son derece demokratik ve aydın bir ülkede bile derin devletin ne kadar karanlık işlere girebildiğini gördüğünde tüylerin ürperecek...
24.08.15 beğen cevap
Dilan Karahan (@dilankarahan)
Serinin devamını beğeneceğimden hiç şüphem yok Ergün bey. Vakit kaybetmeden ikinci kitaba başladım ve daha şimdiden beni etkisi altına aldı.
24.08.15 beğen cevap

Ejderha Dövmeli Kız - Milliennium Serisi 1. Kitap - S41

Elli altı yaşında olan Dragan Armansky, Hırvatistan'da doğmuştu. Babası Beyaz Rusya'da yaşayan Ermeni kökenli bir Yahudi, annesi de Yunan kökenli Bosnalı bir Müslümandı. Kültürel terbiyesini annesinden alan Dragan, basının Müslümanlar olarak kategorize ettiği heterojen bir grubun içinde büyümüştü. İsveç Göçmen Bakanlığı'nın kayıtlarına -nedendir bilinmez- Sırp diye kaydedilmişti. İsveç vatandaşı olduğunu teyit eden pasaporttaki fotoğrafına bakılırsa, köşeli yüzlü, güçlü çeneli, koyu sakallı ve şakakları ağarmış bir adamdı. Araplıkla hiçbir ilişkisi olmasa da ona genellikle Arap diye hitap ediliyordu. Değişik ırkların bir tür kesişme noktasını temsil eden Armansky, kendilerine ırk biyoloğu diyen manyakların büyük bir ihtimalle insan kerestesi diyebileceği bir tipti.
Selma Özbilge tarafından eklenmiştir.
Afife Nur

Afife Nur

@afifenur

Ama o an aşkın, kalbin parçalanması gibi birşey olduğunu anlamıştı.
ataç ikon Ejderha Dövmeli Kız - Milliennium Serisi...
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

Yılların bana öğrettiği bir şey var. Kaybedeceğin kesinken asla savaşa girme. Ama seni aşağılamış olan hiç kimseyi de affetme. Zamana bırak ve güçlü olduğun zaman saldır. Artık karşılık vermene gerek kalmasa da yap bunu.
0 yorum
Erica

Erica

@ericache

"Söz konusu olan para olduğunda, iktidar sosyal demokratların mı yoksa burjuvaların mı olduğunun hiç önemi yok." sayfa.32
0 yorum
Erica

Erica

@ericache

"Benim çok düşmanım oldu. Yılların bana öğrettiği bir şey var; kaybedeceğin kesinken asla savaşa girme. Ama seni aşağılamış olan hiç kimseyi de affetme. Zamana bırak ve güçlü olduğun zaman saldır. Artık karşılık vermene gerek kalmasa da yap bunu." sayfa.178
0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

Yapmadığım için pişman olduğum şeyler ve yeterince rezil etmediğim için pişman olduğum insanlar var.
0 yorum
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...
yağmur emre kılıç

yağmur emre kılıç

@yagmurkilic10

 paylaşım fotoğrafı
Benim için kitabın başlangıç gelişme ve sonuç ayrı duyguları hissettirdi.Kitaba başladığımda hemen kapılmadım ama sonrasında bırakmak istemedim.Ve sonunda artık bitsin dedim☺️
ataç ikon Ejderha Dövmeli Kız - Milliennium Serisi...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Edipcm

Edipcm

@edmathersjr

Sonra ne mi oldu..
Tam 7 kişi oturduk ve ejderha dövmeli kızı okuduk ortlama 6 saate yakın bir sürede bitti.
Tepkiler gereğinden fazla güzeldi.
Birisi hacker olmak istedi.
Diğeri bişeler ile savaşmak.
Bi arkadaş cinsiyeti hakkında şüpheye düştü.
Biri motor almak istedi.
Gazetecilik okumaya karar veren vardı.
Son arkadaş dövme yaptırdı.
Ben hâlâ hem gezip hem okumak istiyorum.
ataç ikon Ejderha Dövmeli Kız - Milliennium Serisi...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum