up
ara

Ejderha Dövmeli Kız - Milliennium Serisi 1. Kitap Kitap İncelemeleri

Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Stieg Larsson - Ejderha Dövmeli Kız
Kitap başlarda size karakterleri tanıtmak için olsun, anlatılacak hikayeyi kolay anlaşılabilir kılmak için olsun olaya hemen dalmıyor ve bu da okumanın ritmini başlarda biraz yavaşlatıyor fakat daha sonrasında kitaba öyle bir giriş yapıyorsunuz ki heyecandan oldukça kalın bir kitap olmasına rağmen kısa sürede o akıcılığa yakalanıp bitiriyorsunuz ve hemen ikinci kitaba geçme isteği duyuyorsunuz. Karakterler de kitabın konusu kadar heyecan verici bu kitapta! Herkese tavsiye ediyorum.
0 yorum
ozlem akgul

ozlem akgul

@ozlemakgul

müthiş
Seriyi bitirdim. Çok başarılı kurgu; hikayesi çok güçlü .
Yazar vefat etmeseydi eminim çok iyi işler çıkarırdı.
Kesinlikle tavsiye ederim.
0 yorum
Sümeyye Karaköse

Sümeyye Karaköse

@sumeyyekarakose

Yazar; Ardında Yazilma İhtimali Olan Altı Devam Kitabı Bıraktı. Buna rağmen okumaya sonuna kadar değer!!
İnsanı bağlayan bir seri.
İlk kitabında yazarın acemiliğini hissediyorsunuz. Olaylar bir yere kadar sizi hızla götürüyor, sonra birden duraklıyor ve yine merakla okuyorsunuz.
Açıkçasi ilk kitaba başladığımda bu kitabı neden bu kadar büyümüşler diye merak ediyordum. Bu kadar sevilen serinin bu ilk kitabindakilaeri başka bir romandada rastlayabilirsniz.
Ama işte öyle olmuyormuş. Çünkü ben ilk okuduktan sonra; Evet, devam kitabını sonra okusam da olur diyordum.
Şu an ben seriyi bitirmenin rahatligi ve açığıyla yaziyorum. Sizinde okumanızı ve asla tamamlanyacak olan bu açlığı tatmanizi istiyorumrum
0 yorum
betül aktaşçı

betül aktaşçı

@fizyodeli

İlk sayfadan itibaren etkisi altına alan, sürükleyici bir kitap. Okuduğum en iyi kitaplar arasında yerini aldı...
0 yorum
Erica

Erica

@ericache

Her Kadının Kalbinde Bir Lisbeth Salander Olmak Vardır
Bu sıcak yaz günlerinde kıskandırmak gibi olmasın ama havuz başında okunacak en iyi türün polisiye - macera türü olduğunu söylemem lazım. Uzun süredir polisiye - macera tarzında kitap okumamıştım. Diyebilirim ki güzel bir seri ile başladım. Birinci kitap bize karakterleri tanıtıyor ve üç kitap sürecek olayları başlatıyor. Yazarın dilini ve kitabın kurgusunu beğendim. Kalın bir kitap olmasına rağmen çok hızla okunuyor.
0 yorum
Hasan kutlu

Hasan kutlu

@hasankutlu

Mükemmel
Elinızden bırakamayacağınız bir kitap, tek solukta vazgecmeden okuyabileceğiniz. Filminide tavsiye ederim kitapla uyumlu olmuş
0 yorum
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Orijinal adıyla: Kadınlardan Nefret Eden Erkekler. Kitap piyasaya çıkarken, yeterli ilgiyi görmeyeceği düşünülerek ismi değiştirilmiş, ancak ilk ismiyle içeriği çok daha doğru yansıtıyor denebilir. Benim gibi polisiye tarzda kitap okumayanlar için, çıtayı bir hayli yükseltecek güzel bir tecrübe olacaktır. Başlangıçta, yaklaşık 250 sayfa, çok sayıda karakter ve olaydan bahsedildiği için toparlamakta zorlandım. Karakter sayısı azaldıkça ve taşlar yerine oturdukça heyecanla ve hatta birkaç kat hızlanarak bitirdim. Önyargıyla baktığım ve sevimsiz bulduğum Lisbeth karakterine de tanıyınca sempati duydum. Özetle kitap beni her anlamda çok şaşırttı, -1 ile başladığım kitap 5 yıldız ile bitti.
2 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Diğer kitapları da okuduğunda heyecanın dozu katlanarak artacak. Bu arada internet ve bilgisayar dünyasının nasıl tehlikelerle dolu olduğunu, İsveç gibi son derece demokratik ve aydın bir ülkede bile derin devletin ne kadar karanlık işlere girebildiğini gördüğünde tüylerin ürperecek...
24.08.15 beğen cevap
Dilan Karahan (@dilankarahan)
Serinin devamını beğeneceğimden hiç şüphem yok Ergün bey. Vakit kaybetmeden ikinci kitaba başladım ve daha şimdiden beni etkisi altına aldı.
24.08.15 beğen cevap
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

İsveçli yazarın milliennium serisinin ilk ve bence en başarılı kitabı. Üçleme şöyle:

1-Ejderha Dövmeli Kız
2-Ateşle Oynayan Kız
3-Arı Kovanına Çomak Sokan Kız

Not: Bu kızların hepsi aynı kız tabi :)

Gazeteci bir adam ve tuhaf bir kadının sıradışı işbirliği ve bu birliktelik sayesinde çözüme ulaşan esrarengiz olaylar... Sürükleyici diyebileceğim bir hikaye. En hoşuma giden de karakterlerin yaşam biçimleri, ilişki biçimleri, olaylara bakışları. "İsveçli olmak varmış be!" dedirtiyor bazen bu özgür yaşam biçimi. Kimisine bozuk, ahlaksız ya da itici gelebilir tabi bu "özgür" diye nitelendirdiğim yaşam biçimi, herneyse... Zaten yazarın derdi İsveç'te yaşamı anlatmak filan da değil, adam kafasındaki hikayeyi anlatıyor ama ben buna takıldım :)

Yazar seriyi tamamladıktan kısa bir süre sonra öldüğü için okunabilecek yeni kitapları yok, olsa okunurmuş.

Not: incelememdeki bu son cümleyi yazdıktan 3 ay sonra serinin dördüncü kitabına rastladım kitapçıda :) Yazar ölse bile ümidi kesmemek gerekiyormuş...
Bir başka İsveçli yazar David Lagercrantz seriye kaldığı yerden devam etmiş: Örümcek Ağındaki Kız... Henüz okumadım, hatta kitabı almadım, hatta alıp okumak doğru olacak mı bilemedim. Öylece Steig'in yazdığıyla kalsın mı kafamda seri yoksa... Bilemedim. Ama bu ikilemi çözer de okursam incelememi paylaşacağım.

Not: O ikilemi çözüp okudum :) İncelememi de paylaştım...
0 yorum
dilayça

dilayça

@dilay7

En güzel seri romanlarından biri. Okurken hem karakterlerden hem de içerdiği tuhaf olaylardan çok etkilendim. Güncel sorunlardan da bahsetmesi çok iyiydi. Lisbeth gibi güçlü kadın karakterlerin anlatıldığı romanlar çok hoşuma gidiyor. Yazarın tarzı farklıydı ve bu kitabı daha da okunulası yapıyor. Çoğu yerinde şaşırdım. Harika bir cinayet romanı. Eğer siz de benim gibi bu tarz polisiye/gerilim kitaplarını seviyorsanız mutlaka okuyun. Kitabı elimden düşüremedim ve yavaş okuyan birisi olmama rağmen günde yüz küsür sayfa okuyordum. İkinci kitabını da aldım. Onun da en az bu kadar güzel olacağını düşünüyorum.
0 yorum
Vedat BAYSAL

Vedat BAYSAL

@vbaysal

Spoiler içerir.
Kitaptan genel olarak hoşlanmış olmakla birlikte;
646 sayfanın sonunda gerek Harriet olayının gerekse Wennerström meselesinin daha kompleks bir sonla neticelenmesini beklerdim. Yüzmilyarlarca kronluk sermayeye sahip bir "kapitalistin" bu kadar kolay lokma olması çok akılcı gelmiyor ki bu zat aynı zamanda mafyavari ilişkiler içerisinde de bulunuyorsa sonucun bu olması "olasılıksız" gibi.
Yapılan her türlü araştırmaya rağmen gerçekleştiği dönemde çözülemeyen Harriet olayın yıllar sonra Mikael'in resimlere bakarken kapıldığı "tuhaf duygu" sonucu çözülmesi de fazlaca anlamsız.
0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

Spoilersız fikir verme çabası :)
Herkesin de belirttiği gibi gerçekten güzel bir roman. Kesinlikle akıcı ve kendinizi olayların içinde hissedebilirsiniz. Ama benim gibi gözünüzün önünde yaşanıyor gibi okuyanlardansanız bu kitapta geçen cinsellik ve şiddet sizi de rahatsız edecektir. Zaten okuduktan sonra filmine muhtemelen bakacaksınız. Ben yıllar geçtiği halde hala filmini izleyemiyorum.
0 yorum
m__e__r__v__e

m__e__r__v__e

@mervec

çok heyecanlı ve sürükleyici bir kitaptı.
0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

Kelimelerin yetersiz kaldığı noktadayım. Uzun zaman önce alıp, okumaya fırsat bulamadığım Ejderha Dövmeli Kız romanı; çok etkileyici, akıcı, aksiyonlu, merak uyandıran başucu kitabım haline geldi. Oldukça kalın bir roman olmasına rağmen; olay örgülerinde kopukluk yoktu, Bütün sayfaları profesyonelce işlenmişti. Romanı elime aldığımda; çok kalın bir kitap, eğer kötüyse nasıl bitireceğim diye düşünürken, Okumaya başlayınca kendimi sayfaları heyecanlı ve büyük bir merakla çevirirken buldum diyebilirim. Aksiyonu iliklerinize kadar hissetmeniz mümkün bu kitabı okurken. Kitaptaki karakterler çok keskin hatlarla okuyucuyu hiç beklemediği bir anda kitaba bağlıyor. Özellikle romandaki Lisbeth Salander karakteri, çok cesurca ve zekice betimlenmiş. Böylelikle ilk defa bir aksiyon romanında kadın karakterin savunucu yönüne şahit olmuş durumdayım. Henüz okumamış olanlara, aksiyon sevenlere tavsiye ediyorum rahatlıkla.
0 yorum
nazmiye özer

nazmiye özer

@nazmiyeozer

Okurken gerilir mi insan ? diye düşünenlerdendim.
Hay Allah ! ben mi böyle düşünmüşüm.....
İlk gerilim tecrübem ve nefessiz okunası bir kitaptı.
0 yorum
onur pekdağ

onur pekdağ

@onurpekdag

Bir çırpıda okunan ve içine çeken serinin başlangıcı
0 yorum
/ 6