up
ara

Ejderha Dövmeli Kız - Milliennium Serisi 1. Kitap Kitap İncelemeleri

Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

30 Mart 2010 tarihinde devretmişim romanı ve daha önce yazdığım notlarda, kitap hakkında epeyce olumlu şeyler yazmışım....

Sıkılmadan ve kısa sürede okumuştum, ancak serinin devamını okumak gelmemişti içimden...

Romanı okumakta zorlandığım birkaç bölüm vardı. Bu sahneler aklımı kurcaladı. İsveç, savaş görmemiş bir ülke… İnsanların yaşam standardı çok yüksek ve bildiğim kadarıyla, dünyanın eğitim konusunda, en gelişmiş ülkelerinden biridir. Oysa kitapta verilen istatistik verilere göre, şiddete maruz kalan kadınların, sayısı hiç de az değil. “Aile içi şiddet, kulağa ne kadar kaba geliyor” diyor Yazar.
Bir gelişmiş ülkede, savaşı yaşamamış ülkede, kişi başına düşen gelir, açlık sınırından çok daha yüksek ortalaması olan ülkede, eğitim seviyesi çok yüksek olan ülkede, kültürel açıdan zengin olan ülkede vs. vs…bu denli sapıklıkların boy göstermesi, ilginç doğrusu. Batı Avrupa’nın bu sapık tarafı; eşcinseller, madde bağımlıları, ensest ilişkiler, seksüel sapkınlıklar vb. durumları yaratan nedenler, hep ilgimi çekmiştir. Bir doyumsuzluk söz konusu gibi geliyor.
2 yorum
Cihan Yıldız (@cihanyildiz)
Ayrıntılara bu kadar takılırsanız ana konudan uzaklaşırsınız. Nitekim size de öyle olmuş. Serinin devamını okursanız gikkatinizi İsveç e değil Lİsbeth e verin ;)
21.11.13 beğen cevap
Fatih Cesur (@fatihcesur)
"Batı Avrupa’nın bu sapık tarafı; eşcinseller..." Eğer bunu diyebiliyorsanız, kitaptan pek de bir şey anlamamışsınızdır :)
26.06.14 beğen cevap