up
ara
‹ Son Ada

Son Ada Kitap İncelemeleri

Batuuu

Batuuu

@batuuu

Kitap konu olarak Tahsin yucelin bir kac kitabını andırıyor ama o kitaplarla kıyaslarsak daha az beğendiğim bir kitabı oldu ama yazarın daha önce okuduğum kardeşimin hikayesine göre daha başarılı bir yapıt gibi geldi bana. Kitap insanın doğaya olan müdahelesi sonucu ortaya çıkan ekolojik sorunları güzel bir dille açıklamış ayni zamanda yazarın siyasi yada ıdeolojik fikrini de yansıtmış.Her ne kadar ideolojik fikir bir öykü kurguya yansıtılmış olsa da yazar edebi duruşunu gezi olaylarina ilişkin fikrini kitaba yedirmese daha güzel olabilr kanaatindeyim. Yabancıların "What goes around comes around" sözü aynen vuku bulmuş:)
ataç ikon Son Ada
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
ikbal

ikbal

@ikbal578

Kimi zaman ada sakini gibi hissediyor ve umutla gülümsüyor, kimi zamansa yaşadığınız gerçekliğin sancısıyla yüzleşiyorsunuz.
Öyle bir hayatı düşlemek bile güzel..
ataç ikon Son Ada
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Şevval Uysal

Şevval Uysal

@sevvaluysalll

Zülfü Livaneli’nin her zaman anlatımına bayılmışımdır.Bu kitap insanoğlunun doğaya karışması doğal dengeyi bozması ve sonuçlarını ödemesini anlatıyor.Etkileyici bir sonla da nokta koyuyor.İnsanlık yine yapıyor yapacağını ama iyi insanlar da var özellikle beklemedikleriniz.
ataç ikon Son Ada
kitaba puan vermedi
5 beğen · 0 yorum
SAFİYE GÖKER

SAFİYE GÖKER

@safiyegoker

SON ADA - ZÜLFÜ LİVANELİ / ORHAN KEMAL ROMAN ÖDÜLÜ 2009
ZÜLFÜ LİVANELİ - SON ADA

Hikaye: Zülfü Livaneli: Doğan Kitap: 41.Baskı / Kasım 2016; 183 sayfa (1) (22.07.2018)


Livaneli’nin 40 haneli adası… Emekli bir “başkan” gelene kadar kendi halinde yaşayan saf ve güzel kalabilmiş özgür ve mutlu insanların adası. Livaneli “Son Ada” romanı ile “Orhan Kemal Roman Ödülü”nü de almış. Dili, anlatımı, tasvirleri çok iyi. İçinde hem insan hem hayvan sevgisini bulacaksınız. İktidarın dilinin nelere kadir olduğunu ve yıkımlarını da; bir kişi için toplumun nasıl gözden çıkarıldığını da bulacaksınız.


Romanın sonunda Livaneli ile söyleşi var. Küçük bir kısmı aktarmak isterim:


Kötülük baş gösterirken ona karşı koymayan herkes suçun bir parçası haline gelir. “Yavaşça” mevzi kazanan diktatörlüklere en başta “Hayır” demek gerekir. Başkaldıran insan bunun için soyludur. (…) Roman toplumun ve doğanın kendi dengelerini bulacağı, daha doğrusu bulması gerektiği üzerinde yoğunlaşıyor. Eğer bu dengelere müdahale etmeye kalkarsanız, sonuç felakete varıyor; hem doğa mahvoluyor hem insan…


Kendime not: Sevgili arkadaşım Serdar Uğur 11/07/2018 tarihinde bu güzel romanı kendi hazırladığı ekmekleriyle bana gönderdi. Hem karnımı hem beynimi besledi. Kendisine teşekkür ediyorum.

Ve sevgili @semihoktay artık beni takip edebilirsin :)
ataç ikon Son Ada
kitaba 10 verdi
4 beğen · 6 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
:)
23.07.18 beğen cevap
Nokta
Yazar noktayı koymuş ve en iyi kitabını yazmış. Akıcı ve sade bir üslupla kaleme aldığı kitabı bir çırpıda okur ve ne anlattığını hemen anlarsiniz. Çok şey yazmak istiyorum ama içerikle ilgili ipuçları da vermek bir okura yakışmaz
ataç ikon Son Ada
kitaba 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
Melisaholmes

Melisaholmes

@melisaholmes

Müthiş bir kitap mutlaka ama mutlaka okuyun.Öyle güzel göndermeler yapmış öyle güzel benzetmeler yapmış ki yazar ne desem az kalır.Sisteme adaletsizliğie faşizme ön yargıya halkı kandırmaya harika bir tokat atmış.Ülkemizdeki zulmü farklı açılardan yansıtan bir kitap.Okuyun!
ataç ikon Son Ada
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Son Ada
Huzurlu bir yaşamın ardından gelen bitmeyen huzursuzlukları, bertaraf etmenin imkansızlığı karşısında ümitsizce bekleyen insanların öyküsüydü Son Ada. “Yapmak zor, yıkmaksa kolaydır” her zaman. Roman, bu sözün doğruluğunu kanıtlıyor.

Ağaçlar önceden olduğu gibi yolun karşısındaki ağaçlarla sarmaş dolaş olsa ve gölgelese aralarındaki yolu...Manzara, uzaktan görenleri hayran bıraksa kendine...Martılar kanatlarını çırparak, kendilerini gösterseler göklerin uçsuz bucaksız maviliğinde...Uçuşları özgürlük koksa ve ara sıra da olsa kanatlarına takılan gözleri bir süre gezdirse mavilikte...İnsanlar doğadaki tüm varlığı kendi haline bıraksalar ve her bakışın kendince algıladığı bu güzelliğin içerisinde karşılıklı sohbetler etseler, zamanı unutarak kahkahalar atsalar yani kısaca doğanın keyfini yaşasalar hep birlikte...Beraber olmanın ve birlikte yaşamanın zevkine varsalar ayaküstü muhabbetlerle, birbirlerine gösterdikleri saygı ve sevgiyle...Bazen dudaklarından bir kelime çıkmasa da gözleriyle konuşsalar birbirleriyle, huzuru paylaşsalar, mutluluğu yaşasalar doyasıya, “kötü” kelimesinin anlamını bile unutsalar...

Doğayı özgür bırakabilmek, kolay olduğu kadar zordur da insanlar için. Bir çiçeği sevmek...Bir arının, bir kelebeğin kanat çırpışında huzuru yakalamak...Ağaç gölgesinde, rüzgarın salladığı dalların hışırtısını dinleyerek uykuya dalmak...Martıların uçuşunu seyrederken, özgürce hayaller kurmak...Yeşille mavinin iç içe girdiği bu yerde, yeşilin de mavinin de tadını çıkarmak...Bir yanda; bunların tümünün özgür kalmasıyla yaşanan huzur...Diğer yanda; doğadaki canlı-cansız varlıklara gereksiz müdahaleyle uykusundan uyandırılan huzursuzluk...Seçim insanın kendinde...

“Ada” eskisi gibi kalsaydı keşke. Bir kişinin zihnindeki “kötü” düşüncelerin karşısında kaç kişi olursa olsun, fayda vermiyor. Güç kimdeyse ne yazık ki o, yapacağını yapıyor. Sonunda olan masuma oluyor. Zülfü Livaneli’nin ilk okuduğum kitabı olan Son Ada’yı herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Son Ada
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
virane

virane

@kabaktadi

Başından sonuna fon
https://youtu.be/xvzsS70D-iA
Aynı duyguyla yazılan sesler...
ataç ikon Son Ada
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146

Okuduktan sonra Livaneli'nin tüm kitaplarını okumaya karar verdiğim kitap. Her kitabında farklı,bambaşka konuları kendine özgü üslup ve anlatımıyla başarılı bir şekilde işleyen yazar kitaplarını akıcı bir şekilde okunur kılıyor. Serenad ve Kardeşimin Hikayesini okuduktan sonra Son Adayı da okumanızı öneririm.
ataç ikon Son Ada
kitaba 7 verdi
3 beğen · 2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Okuduktan sonra Livaneli'nin tüm kitaplarını okumaya karar verdiğim kitap. " Üzüldüm!
02.08.17 beğen cevap
Cansu Doğan (@cansudogan7146)
Aaa neden Semih abi .? Ben de şaşırdım şu an :0
02.08.17 beğen cevap
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Mükemmel bir ada. Sorunsuz, sessiz, sakin, huzurlu... Ada sakinleri cennette yaşar misali yaşarlarken, adaya gelen bir kişiyle her şey tam tersine döner. Bürokratik kurallar egemen olur ve cennet cehenneme dönüşür. Okurken sorgulatan, distopya türünde bir eser.

Kitabı okurken çok sinirlendim sürekli söylenip durdumsada sonunda gözyaşlarıma hakim olamadığım doğrudur. ? Her duyguya itinayla geçiş yapıyorsunuz. Livaneli bu konu da ciddi anlamda bir usta, kabul etmek gerekir.

Velhasıl kelam, Livaneli ile henüz tanışmayanlarınız, ya da kalemini çok seven fakat bu kitabını henüz okumayanlar var ise vakit kaybetmeyin derim. ? Edebiyatla kalın. ?
ataç ikon Son Ada
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Büş

Büş

@busraaduyar

Bayıldım...
Kesinlikle bayıldım.. Çünkü hem dili sade, anlatımı güzel anlaşılır her kesime hitap edebilir. Ben bir yazarın hangi düşünceyi savunduğunu belli etmeden objektif olarak kitap yazmasına bayılan bir okuyucuyum ve ilk tanıştığım kitabının bu kadar güzel olması akıcılığı olayı anlatış biçimi verdiği mesajın iletilmesi konusunda oldukça başarılı buldum.
yazarın diğer kitaplarını almak için sabırsızlanıyorum çok beğendim.
ataç ikon Son Ada
kitaba 9 verdi
6 beğen · 2 yorum
Gönül (@gonul8)
Merhaba,Leyla'nin evini mutlaka öneririm.
14.07.17 beğen cevap
Büş (@busraaduyar)
Serenad okuduktan sonra dikkate alacağım teşekkürler :)
20.07.17 beğen cevap
NLGNYC

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Doganin yıkımı
Son Ada Orhan Kemal Roman Armağanı 2009 ödülünü almış okunması gereken kitaplardan biridir.
Kitapta anlatılmak istenenler öyle güzel aktarılmış ki,sonunu tahmin etsem bile belki bir umut varmidir diyerek okumaya devam ettim.
40 haneli bir ada herşey kendi seyrinde devam etmektedir.Takii Başkan denilen şahsın adaya yerleşip herşeyi altüst etmesiyle hikaye sonuca ulaşır.
Insanlar zaten birbirine düşmekte ustaydi,dengeyi bozarlar.Ama ya doğa o muhteşem güzellikler insanoğlu onuda bozmakta iyice ustalasti.Dahası buna da herkes göz yumdu.Kişisel çıkarlar her zaman topluma mal edilmiştir.
Gözünü hırs bürümüş,sevgiden ,merhametten uzak insanlardır bu dünyayı yok eden.Tıbkı Başkanın yaptıkları gibi.
Martılar,tilkiler,yılanlar, leylekler.......Yangın ve doğanın yok oluşu.
Insanların olanı olduğu gibi kabul edişi,üst mevkiden birinin bütün kuralları dogruymuscasina itaatkar olmak.Sorgulamamak neden?
ataç ikon Son Ada
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Bugray Yigen

Bugray Yigen

@bugrayyigen

Martılar
Keşke daha geniş kapsamlı bir kitap olmuş olsaydı... Ama Martılara yapılan zülüm ve sonrasın da tilki olayları ve en son yasanan olaylar gercekten cok guzel anlatılmıs... Keşke daha uzun ve daha kapsamlı bir kitap olsaydı...
ataç ikon Son Ada
kitaba 2 verdi
4 beğen · 0 yorum
fisun

fisun

@fisun

Livaneli nin sade anlatımıyla; her şeyin uyumlu gittiği, huzursuzlukların olmadığı, herkesin yapması gerekeni yapmak için çaba gösterdiği, maddiyatın, kişisel hiyerarşinin olmadığı bir ada yaşantısını okuyoruz önce. Sonrasında ise emekli bir diktatörün adaya gelmesiyle olayların ve insanların nasıl değişebileceğini; bir rüyanın nasıl kabusa dönüştüğünü görüyoruz.
Ütopya distopyaya nasıl dönüşürü yormadan anlatan bir kitap. Tavsiye ederim...
ataç ikon Son Ada
kitaba 9 verdi
5 beğen · 0 yorum
RETA

RETA

@duyguuu

Her ne kadar hayali bir ülkeden bahsetse de hepimizin aşina olduğu olayları; insanların nasıl göz göre göre doğayı ve doğadaki canlıları katlettiklerini sembolize ederek anlatmış.
Bunun yanı sıra karakteri tam oturmamış ne istediğini bilmeyen kişilerin nasıl da güdülmeye muhtaç olduklarını bir kez daha gösteriyor bize Livaneli..
ataç ikon Son Ada
kitaba 8 verdi
8 beğen · 0 yorum
/ 5