up
ara

Son Ada Kitap İncelemeleri

Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Son ada, son sığınak, son insanı köşe... Kitabı elime alınca bir sinema filmini takip ettiğimi düşündüm. Betimlemeler o kadar güzel ifade edilmiş ki. Ve kitabı bitirince hayvan çiftliğinin gelişmiş halini buldum. Kitabın içeriğine gelince ada da yaşayan 40 hane ve 40 hanenin ütopik hayatını distopik hale getiren bir başkan. Kitabı okuyunca tek bir ülke ya da kişiyi temsil etmediğini göreceksiniz. Kitabın tek bir kazananı var, o da haklı mücadelesinden vazgeçmeyen martılar...
Herkes elinden geldiği kadarını, içinden geldiği kadarını yaparak adada mutlu ve mesut bir şekilde hayatlarını devam ettiriyorlardı. Ta ki başkan gelip ada düzenini değiştirene kadar kimsenin kimseye husumeti olmadan sürüp gitti yıllarca yaşayışları. Başkan masumane halka öyle demokratik yaklaşmıştı ki kimse isteklerini reddetmemişti. Küçücük adayı kendi ihtirası uğruna küçük bir ülke rejimine çevirmişti. İnsanların - ki bu insanlar yıllardır adada yönetime gereksinim duymadan yaşamış - sonradan gelen yönetimin boyunduruğuna kolayca alışması, kanıksaması, inanması ve sorgulamayı bırakması da kokay olmamıştı ama yine de kimse özgürce fikrini ifade edemiyordu.
"kelimeleri güzelleştirerek ya da şiddetlendirerek, güzel tasvirlerle insan hallerini anlatmaya kalkma. Sen eylemi anlat, gerisini okur kafasında tamamlasın." diyordu kitaptaki baş kahramanın yakın arkadaşı. Ve Livanelinin bu kitabında ben bu cümleyi ince imce yaşadım. Okumanız gereken ödülü hak etmiş bir kitap.
ataç ikon Son Ada
8.8 (418 oy)
0 yorum