up
ara

Hiç Kimse Sıradan Değildir

Hiç Kimse Sıradan Değildir Konusu ve Özeti

Hiç Kimse Sıradan Değildir
Kilden Köprü kitabının da yazarı Markus Zusak tarafından kaleme alınan Hiç Kimse Sıradan Değildir kitabı Roman (Çeviri), Macera türünde okuyucusu ile buluşuyor. Martı Kitabevi yayınevinden 2012 yılında 9786053480204 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Hiç Kimse Sıradan Değildir isimli kitap 464 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Selim Yeniçeri çevirmiştir. Kitap En Sürükleyici Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Hiç Kimse Sıradan Değildir kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Selim Yeniçeri
Yayınevi: Martı Kitabevi
ISBN: 9786053480204
Sayfa: 464 sayfa Basım Tarihi: 2012
"Neden ben?" diye sordum Tanrı'ya. Bir şey söylemedi.
Güldüm ve yıldızları izledim. Yaşamak güzeldi...

Hiç Kimse Sıradan Değildir
Markus Zusak

"19 yaşındayım, taksi şoförüyüm. Sadece bu işe yarıyorum, bir de arkadaşlarımla kâğıt oynamaya. Başka hiçbir uğraşım, isteğim, hedefim yok. Bir ev arkadaşım var, adı Kapıcı. Kendisi aynı zamanda köpeğim olur ve karşılıklı kahve içmekten büyük keyif alırız. Kısacası sıradanlığın mihenk taşıyım ve bundan şikâyetçi değilim. Ama bir gün posta kutumda bulduğum iskambil kartının, çerçevedeki bu resmi değiştireceğini nereden bilebilirdim ki? "Hiç" oluşum, kimliği belirsiz birini rahatsız etmişe benziyor ve belli ki benimle oyun oynamak istiyor. Neden sorusunun cevabı aslında çok basit: umursamak için.
Peki o halde, oyuna hazırım!"

Dilde sadeliği kullanma yeteneğini başarılı bir şekilde ortaya koyan Markus Zusak, Hiç Kimse Sıradan Değildir adlı eğlenceli olduğu kadar düşündüren romanıyla, herkesin yapabileceklerinin ötesine geçebileceğini en sıradan insanlar üzerinden göstererek zekâsını gözler önüne seriyor.

"Zusak dilde abartıdan uzak duran, sadeliği kullanarak hayal dünyanıza girmeyi ustalıkla başaran bir yazar. Hiç Kimse Sıradan Değildir de bu yeteneğini ortaya koyan iyi bir örnek."
Time Magazine

"Yalın ve akıcı bir dille anlatılan, güzel olduğu kadar etkileyici bir roman."
Kirkus Reviews

"Olağanüstü bir kitap. Mutlaka okunmalı."
School Library Journal
Dilara Okut

Dilara Okut

@dilaraokut53

Markus Zusak'Hiç kimse sıradan değildir''kitabını bitirmiş bulunmaktayım.İlk defa bu yazarı okumama rağmen diline bayıldım;sadeliği,konuşma diline yakın olması ayrıca abartıdan uzak dilini çok beğendim; benden artı puan aldı.Tabii bunun dışında kitabın konusunu da es geçmemek lazım.Okurken eğlendiren eğlenirken düşündüren bir roman.Kitabın konusuna gelince;
Ed Kennedy, varoş bir mahallede, leş kokulu, kahve düşkünü ihtiyar köpeği Kapıcı ile yaşıyor. Arkadaşları pintoş Marv, tembel Ritchie ve güzel Audrey ile bankaya gittikleri sıradan bir günde, Ed, beceriksiz bir banka soyguncusunu yakalatmayı beceriyor. O günden sonra hayatı değişecektir Ed'in. Posta kutusunda bir iskambil kartı bulur: Karo Ası. Kartta 3 adres yazılıdır. Bunlar, esrarengiz biri tarafından Ed'e verilecek görevlerin ilk grubudur. Ed adreslerde kimlerin yaşadığını ve görevlerinin ne olduğunu keşfetmek zorundadır.

Bu arada, kapak tasarımını çok beğendim. ''Hiç'' sözcüğünde de iskambil kartlarına vurgu yapılmış, harika detaylar.Hoş benim fark etmem iki günümü aldı ama sonuçta farkettim :)

Kitap genel olarak gerçekten güzeldi, ancak son kısımda bayağı hayal kırıklığı yaşadım. Kartları kimin gönderdiği, bütün bu olayın açıklaması vs. Bana çok havada geldi o kısım, açıklama tatmin edici değildi. Belki de o kişi Ed'i kandırıyordur, açıklamadığı kaynakları vardır.
2 beğen · 0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

Yazarın çok heyecan verici ve sürprizlerle dolu bir kalemi var. Romanın sayfalarından kat ettikçe, daha da fazla kaptırıp gidiyorsunuz kendinizi ustaca işlenmiş karakterlere ve olay örgüsüne...
19 yaşındaki bir taksi şoförünün hayatı posta kutusuna gelen iskambil kağıtları nedeniyle hızla değişecektir. Okumaya başladığınızda kendinizi 19 yaşındaki taksi şoförünün yerine koymaktan alamayacaksınız. Roman okuyucuya hakikaten hiç kimse sıradan değildir dedirtiyor. Yazarın kaleme aldığı olay örgüsüyle kitabın ismi oldukça uyumlu olmuş. Markus Zusak, iskambil kağıtlarındaki mesajları kimin göndermiş olduğunu çok profesyonel olarak gizleyip, okuyucuyu merakın esrarengiz kollarına bırakmayı büyük bir titizlik ve özenle başarıyor. Markus Zusak'ın okuduğum ikinci romanıydı. Bu roman daha ilk sayfalardan iyi ki okumuşum dediğim romanlardan... Markus Zusak kalemi, sonraki bölümü merak etmenizi sağlıyor. Okuyana tebessüm ettirebilecek olağanüstü bir romandı. Herkesin okuması gereken kitap bence. Şiddetle tavsiye ederim. Markus Zusak'a ve Martı Yayınevine sonsuz teşekkürler...
1 beğen · 0 yorum
19 yaşındaki Ed (Edward değil) =) bir banka soygununa şahit olmasının üzerinden kısa bir süre sonra posta kutusunda üzerine görevler yazılmış iskambil kağıtları bulmaya başlar. İlk başlarda bu kartların kimin tarafından gönderildiğini araştırırken sonraları bu görevlerin gerçekten bir amacı olduğunu fark eder. Belki olağanüstü bir şekilde insanlara yardım edemez fakat insanların hayatında yaptığı bu küçük dokunuşlar ve onların doğurduğu sonuçlar, Ed'in bir şeyleri değiştirebileceğini ve hayatının bir anlamı olabileceğine inanmasını sağlar. Artık o bir şeylerin bir parçası olmuştur. Sadece şoför değildir.

İlk başlarda yazarın kullandığı dil size biraz kaba ve literatür dışı gelebilir. Fakat sonradan farkına vardım ki yazar burda edebiyatını konuşturmuş. Kitabın dilini karakterin yapısına adapte etmiş; Eğitimsiz, hayattan hiçbir beklentisi olmayan birine.

Tamam belki kitabı çok beğenmiş olmayabilirim fakat Markus'un kalemini gerçekten sevdim. Kitap konusunda kararsız olanlara tavsiyem: Bence okunmasada çok bir şey kaybetmiş sayılmazsınız.
0 beğen · 0 yorum
tamer aktulum

tamer aktulum

@amantedelashadas

KAPICI...
ed kennedy den bahsetmek istiyorum size kurgunun baş kahramanından. kendisi 19 yaşında bir taksi şöförü.
bana göre hayatın rutin olaylarından sıkılmış kopuk bir aile yaşantısı olan... aslında benim dikkatimi çeken audrey ed 'in onu nasıl sevdiğini burda anlatırsam olmaz. kitabı askerde olduğum dönemde okumuştum, audreyi defalarca zihnimde bir kalıba koyuşum gördüğüm tek şeyin üniformalı askerler olduğuna bağlayabilirsiniz. bir de kapıcı var ed in köpeği bence en iyi dostu kapıcıydı. çünkü konuşma yetisi yoktu.
tam olarak olay bir banka soygunun dan sonra başlıyor diyebilirim sonrası posta kutusunda buldugu iskambil kagıtları ve üzerlerinde görevler yazıyor. peştoya bak hele büyümüş de gta oyunundakı tom gibi görevlere koşuyor... sevdiğini zihnimde gezdirdiğim biçimsizi seni:) kitabın adı hiç asıl hoşuma giden kitabın ayracıydı zaten sırf bu yüzden aldım kitabı... BOMBA bu alıntıyıda köşeye koymazsam olmaz şimdi. Neden ben? diye sordum Tanrıya. Bir şey söylemedi.Güldüm ve yıldızları izledim. Yaşamak güzeldi...
ataç ikon Hiç Kimse Sıradan Değildir
kitaba puan vermedi
1 beğen · 2 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Birazdan o Bomba patlayacak?
25.05.18 beğen 1 cevap
Sıra dışı ve nefis bir kitap
Yazarın ilk olarak bu kitabını okmuş, kurgusunu ve olayların akışını çok sıra dışı ve ilginç bulmuştum. Sanki içinde farklı kahramanlardan, değişik öyküler barındıran bir roman gibiydi. Hiç sıkılmadan, büyük bir keyifle okudum. Hatta iki uç nokta arasında gidip, geldim; kimi zaman öylesine güldüm ki keyiften gözlerim yaşardı, bazen de öylesine hüzünlendim ki yine gözlerim yaşla doldu. Bence, yazarın en iyi kitabıdır ve Selim Yeniçeri’nin güzel çevrisi sayesinde, kolayca ve keyifle okunmaktadır.

İki kusurundan biriyse kapakta sanki ismi öyleymiş gibi kocaman harflerle HİÇ yazmasıdır. Oysa romanın adı HİÇ KİMSE SIRADAN DEĞİLDİR’dir ve esere çok uygundur. Diğeri de kapaktaki abuk sabuk şekillerdir. Keşke kapakta daha şık bir resim yer alsaydı, keşke kapak daha çok ilgi çekseydi…

Bu eserden sonra "Kitap Hırsızı"nı okurken öylesine sıkıldım ve sıradan buldum ki her iki eserin de aynı yazara ait olduğundan şüphe ettim.
1 beğen · 0 yorum

Hiç Kimse Sıradan Değildir - S41

''Kağıt yanında mı ?'' diye sordu Audrey.Başımı iki yana salladım.Önceki gece yatağa girmeden önceyatak odamdaki dolabın en üst çekmecesine koymuştum.Hiçbir şey ona dokunamazdı; çekmecede kağıttan başka bir şey yoktu.
Müjde tarafından eklenmiştir.
Cansın Çakar

Cansın Çakar

@cakarcansin

"Neden ben?" diye sordum Tanrıya. Bir şey söylemedi.Güldüm ve yıldızları izledim. Yaşamak güzeldi...
ataç ikon Hiç Kimse Sıradan Değildir
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğen · 0 yorum
Nazangül

Nazangül

@nazangul

Bazen insanlar çok güzel oluyordu.
Görünüşleriyle değil.
Söyledikleriyle de değil.
Sadece varlıklarıyla.
ataç ikon Hiç Kimse Sıradan Değildir
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
8 beğen · 1 yorum
DAVUT SEÇER (@davut38ks)
Kitap içinde altını çizdiğim tek yerdi.
18.02.18 beğen cevap
Duygu Çapkın

Duygu Çapkın

@duygucapkin

İyi bir şey nasıl aynı zamanda bu kadar üzücü olabilirdi?
ataç ikon Hiç Kimse Sıradan Değildir
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Tuğçe Tunç

Tuğçe Tunç

@tugcetunc

"Neden ben?" diye sordum Tanrı'ya. Bir şey söylemedi. Güldüm ve yıldızları izledim. Yaşamak güzeldi...
ataç ikon Hiç Kimse Sıradan Değildir
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
MELEK ÖZCAN

MELEK ÖZCAN

@melekozcan

Kelimelerin bu kadar ağır olabileceği aklıma gelmemişti
ataç ikon Hiç Kimse Sıradan Değildir
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
315
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
547
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
295
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
5
KİTAP
Güzel Kapaklı Kötü Kitaplar
Kapaklar çoğu zaman okurları kendine çeken önemli unsurlardan biri olsa da asla tek başına yeterli değildir. İçerik daima kap...
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks

Mutkuluk için. paylaşım fotoğrafı
Mutkuluk için.
"Bazen insanlar çok güzel oluyordu.
Görünüşleriyle değil. 
Söyledikleriyle de değil. 
Sadece varlıklarıyla."

Varlığının değerini bilecegimiz nice insanlar tanımak ümidiyle.
ataç ikon Hiç Kimse Sıradan Değildir
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon