up
ara

Dostluk ve Yaşlılık

Dostluk ve Yaşlılık Konusu ve Özeti

Dostluk ve Yaşlılık
Dostluk ve Yaşlılık kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Hacı Berat
Yayınevi: Arya Yayıncılık
ISBN: 9789758491704
Sayfa: 140 sayfa Basım Tarihi: 1970
Marcus Tullius Cicero (M.Ö. 106 - M.Ö. 43), Romalı devlet adamı, bilgin, hatip ve yazar. Felsefe öğrenimini, Epikürosçu Phaedros, Stoacı Diodotos ve Akademi'ye bağlı Philon'dan almış olan Cicero'nun önemi, Yunan düşüncesini daha sonraki kuşaklara aktarmasından kaynaklanır. Bilgi kuramı açısından, kesinliğe bağlanmak yerine olasılıkların yolunu izlemeyi yeğleyen, buna karşın ahlak alanında, dogmatik bir tavır sergileyip, Stoacılara ve Sokrates'e yönelen Cicero, Latincenin felsefe dili olarak gelişmesine katkı yapmış ve bu arada, dinsel görüşleri açısından daima agnostik kalmıştır.
ElestirmenAdam

ElestirmenAdam

@elestirmenadam

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugünkü İnceleme yazımda yazarı CICERO olan Yaşlılık ve Dostluk kitabını inceleyeceğim. Keyifli okumalar dilerim.

Kitabın Adı: Yaşlılık Ve Dostlu
Kitabın Yazarı: CICERO
Çevirenler: Dr. Ayşe Sarıgöllü – Türkan Tunga (Latinceden Çevrilmiştir)
Yayınevi: Cumhuriyet (Cumhuriyet gazetesi yanında verilmiştir.)
Sayfa Sayısı: 127
Kitabın Konusu
Yaşlılığı gençlik zevklerinden kopardığı, yaşlılığın elden ayaktan kestiği, yaşlıların hiçbir iş yapamayacağını söyleyenlere Cato’nun azından cevap ve yine insanlar tarafından bilge görünmüş Laelius’tan dostluğun tanımı.
Kitap Hakkında Düşüncelerim
Eğer kendinizi yaşlı hissediyorsanız mutlaka okumanız gerekir bu kitabı, o kadar bilgece bir anlatış var ki hayran olacaksınız, belki de kendiniz için başucu kitabı yapıp kendinizi her yaşlı hissettiğinizde açıp okuyacaksınız. Aynı şekilde dostluğun tanımına da hayran olacağınıza eminim. Kitap’ta o kadar bilgece sözler var ki not almaktan kitabı okuyamayacaksınız diye bilirim. Çoğunlukla yetişkin insanların okuması gereken bir kitap. Sizde kitaplardan ders çıkartmak ve kendinizi dostluk ve yaşlılık konusunda daha bilgili yapmak istiyorsanız tam size göre bir kitap. Okuyacaklara şimdiden iyi okumalar dilerim.

Alıntılar
“Şurası kesindir ki hiçbir maddi zevk, manevi zevkten üstün değildir.”
“Bence altın sahibi olmak değil, altın sahibi olan insanlara egemen olmak onurlu bir şeydir.”
“Öleceğimiz kesin; kesin olmayan bir şey varsa, o da bugün ölüp ölmeyeceğimizdir.”
“Dostluğun gücü özellikle şundan anlaşılabilir: Doğanın insanları bir birlerine yaklaştırıp oluşturduğu sayısız insan toplulukları içinde dostluk, o denli sıkışmış, o denli dar bir alana sığınmıştır ki ancak iki ya da birkaç kişi tam bir sevecenlikle birbirine bağlanır.”
“İyi günlerinde senin kadar sevinecek biri olmasaydı mutluluğundan ne zevk alırdın? Öte yandan, kara günlerinde senden çok üzülecek bir dostun olmasaydı, o günlere katlanmak güç olurdu.”
“Dostluk mutlu günleri daha aydınlık yapar, yıkımları dağıtıp paylaşarak hafifletir.”
“Utanç verici bir şeyi istememeyi, istendiği zamanda yapmamayı dostluğun kutsal bir yasası olarak kabul edelim.”
“Hem iyi hem kötü günde ciddi, direngen, değişmez bir dostluk gösteren insanın pek seyrek, tanrılaşmış gibi bir soydan geldiğine inanmalıyız.”
“Biri göğe yükselip evreni ve yıldızların güzelliğini seyretseydi, bu seyir ona hoş gelmeyecekti, ama yanında, gördüklerini anlatacak bir dostu olsaydı, bundan çok hoşlanacaktı.”
“Kimileri için, acı sözlü düşmanları, yumuşak görünen dostlarından daha çok işe yarar; düşmanları çok kez doğruları söyler, ötekiler hiçbir zaman.”
Okuduğun için teşekkürler, kendine iyi bak.
benim için değerlisin, kendine değer ver. (Bu mesaj sadece iyi insanlara yazılmıştır.) EleştirmenAdam.
ataç ikon Dostluk ve Yaşlılık
kitaba 9 verdi
1 yorum
PİP! (@nusretk)
Düşünmeniz yeterlidir Ne mutlu iyi günlere??
16.04.18 beğen 1 cevap

Dostluk ve Yaşlılık - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
kürşad tanrıkulu

kürşad tanrıkulu

@kursadtanrikulu

''Kendilerinde iyi ve mutlu ömür sürmek için azıcık yetenek olmayan kimselere her çağ ağır gelir; ama her iyiliği kendinden bekleyen insanlar için doğal zorunlukların hiçbiri kötü görünemez. Bunların başında da yaşlılık gelir; yaşlılığa herkes ulaşmak ister, ulaşınca da onu kötüler: bilge olmayanlar işte bu derece mantıksızdırlar, bu derece dengesizdirler.''

-Cicero / Yaşlılık ve Dostluk
ataç ikon Dostluk ve Yaşlılık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nilüfer

Nilüfer

@nilufer48

Ömrün gidişi bellidir, doğanın çizdiği bir tek yol vardır, bsit bir yol;
ve her çağın kendisine göre bir durumu vardır; çocuklarda zayıflık, yetişkinlerde taşkınlık, orta yaşlılarda ağırbaşlılık, yaşlılarda olgunluk, doğal durumlardır, bunları zamanında kabullenmek gerekir.
ataç ikon Dostluk ve Yaşlılık
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ElestirmenAdam

ElestirmenAdam

@elestirmenadam

Şurası kesindir ki hiçbir maddi zevk, manevi zevkten üstün değildir.
ataç ikon Dostluk ve Yaşlılık
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Scipio, dostluk için, "İnsan dostunu birgün nefret edecekmiş gibi sevmelidir diyen kimsenin sözünden daha büyük bir düşman bulunamaz," derdi.
ataç ikon Dostluk ve Yaşlılık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum